Google TV yarın açıklanabilir

Google TV yarın açıklanabilir

Google TV yarın açıklanabilir
Google ve Intel’in Sony’nin ortaklığında hazırladıkları ve televizyon anlayışında devrim yaratacağı iddia edilen ‘’Smart TV’’ platformunu bu hafta içinde açıklamaya hazırlandıkları kaydedildi.


Financial Times gazetesi, Google ve Intel’in Sony’nin ortaklığında hazırladıkları ‘’Smart TV’’ platformunu bu hafta içinde açıklamaya hazırlandıklarını yazdı. Buna göre Google’ın 19 - 20 Mayıs günleri San Francisco’da düzenleyeceği ‘’Devleop I /O’’ Konferansında açıklamayı yapması bekleniyor.

Televizyon kültüründe çığır açması beklenen yeni sistem hakkında henüz bilgiler tam net değil. Bloomberg News ise, sistemin televizyon, bir decoder ve Intel’in Atom chip’inden oluşan bir yapı olacağını yazarken, Intel yöneticileri, televizyonun renkli yayına geçmesinden beri televizyon anlayışındaki en büyük devrim olacağını kaydettiler.

YouTube önemli yer tutacak

Öte yandan dün itibarı ile 5’nci yılını geride bırakan YouTube’un Google TV projesinde önemli yer tutacağı belirtiliyor. Deutsche Welle’in yayınladığı habere göre Youtube yönetimi portalde kullanıcı başına geçirilen süreyi de düşük buluyor. Dakika başına 24 saatlik video görüntüsünün yüklendiği Youtube'da kullanıcı günde ortalama 15 dakikasını video izleyerek geçiriyor. Youtube üst düzey yönetimi, ABD'de TV izleyicisinin ortalama 5 saat ekran karşısında oturduğun hesap ederek Youtube kullanıcılarını da daha fazla video izleyecek yenilikler geliştirmeye çalışıyorlar.

Youtube'un bu çerçevede Google'ın bu hafta içinde San Fransisco'da tanıtacağı TV projesinde de önemli bir yer tutması bekleniyor.

Günde 2 milyar kez tıklanıyor ama kar edemiyor

Günde ortalama gösterdiği video sayısını 6 ay içinde ikiye katlayarak 2 milyarın üzerine çıkaran Youtube, Google ve Facebook’un ardından dünyanın en çok izlenen üçüncü sitesi konumuna yükseldi. 2006 yılında 1.65 milyar dolar karşılığında Google tarafından satın alınan YouTube’un bu yıl ilk kez kar etmesi bekleniyor. Youtube, belli bir ücret karşılığında ya da reklamlarla sinema filmleri de gösteriyor. Ancak Amerikan film şirketleri ve televizyon yayıncılarıyla ortaklık anlaşmaları imzalayamamış olan Youtube'un sinema ve TV filmi arşivi oldukça yetersiz durumda.

Turkish Journal)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER