FİNANS SEKTÖRÜNDE YAPAY ZEKA DEVRİ

Yapay zekâ alanındaki gelişmeleri, finansal piyasalar analizinde kullanarak üç önemli proje geliştiren FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri, mobil alanda da ses getirecek uygulamalar üzerinde çalışıyor.

FİNANS SEKTÖRÜNDE YAPAY ZEKA DEVRİ
 FİNANS SEKTÖRÜNDE YAPAY ZEKA DEVRİ

Yapay zekâ alanındaki gelişmeleri, finansal piyasalar analizinde kullanarak üç önemli proje geliştiren FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri, mobil alanda da ses getirecek uygulamalar üzerinde çalışıyor.


Foreks piyasaları (kaldıraçlı işlemler piyasası) İTÜ ARI Teknokent bünyesinde fintech olarak çalışmalarını sürdüren FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri’nin geliştirdiği yapay zeka uygulamalarla çok daha hızlı ve kolay takip edilebilecek. Yapay zekâ alanındaki gelişmeleri, finansal piyasalar analizinde kullanarak üç önemli proje geliştiren FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri, mobil alanda da ses getirecek uygulamalar üzerinde çalışıyor.

Kapalıçarşı esnafı piyasaları TV’den takip edecek

İTÜ ARI Teknokent’te şu an üç önemli proje üzerine çalıştıklarını ifade eden FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Fatmanur Arıcı, yatırımcıların hızlı ve doğru analiz yapmalarını sağlayacak projeleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Smartchart adındaki ürünümüz, tamamen yapay zekâ ile çalışıyor. Binlerce veriyi ve haberi okuyup, analiz eden bu sistem sayesinde yüzlerce sayfa okuyarak ulaşılabilecek teknik analizlere saniyeler içinde erişmek mümkün hale geliyor. Bir diğer uygulamamızda ise hologram teknolojileri kullanarak sanal seans odaları oluşturuyoruz. Özel tasarım gözlükler kullanarak bulunulan ortam bir anda seans odasına dönüşebiliyor. Geliştirdiğimiz VR gözlük ile analizlerin ve ayrıntılı incelemelerin yapılabildiği seans odalarına erişimi kolaylaştırıyor, fiziken seans odasında bulunuluyormuş efekti yaratıyoruz. Herhangi bir klavyeye ihtiyaç olmadan, sadece parmak hareketiyle ilgili işlemler gerçekleştirilebiliyor.”

FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri’nin üzerinde çalıştığı bir başka konunun özellikle Kapalıçarşı esnafını oldukça mutlu edeceğini düşündüklerini belirten Arıcı, “Kapalıçarşı’da metrekare olarak zaten küçük alanlara sahip esnafın, finansal piyasaları izlemek için uydudan bilgisayar ve özel kasa donanımlara kadar birçok yatırım yapması gerekiyordu. Geliştirdiğimiz yeni teknoloji ile bu soruna çözüm getiriyoruz. Dev kasaların ya da uyduların yerine, tasarladığımız HDMI cihazı ile esnafımız artık TV’leri üzerinden piyasaları canlı ve çok kolay bir şekilde takip edebilecek” diye konuştu.

Yunanistan’da da zirvede

İTÜ ARI Teknokent’te geliştirdiği projelerle yurtiçinde sağladığı başarılı performansını uluslararası arenada da devam ettirmek isteyen FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri, 2004 yılında Yunanistan’da Inforex S.A şirketini kurarak, kısa zamanda pazar lideri olmayı başardı. Şirketin müşteri profilinde ise bankalar, aracı kurumlar, döviz büroları, finansal kurumlar, internet servis sağlayıcıları, portallar ile bireysel yatırımcılar yer alıyor. FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri’nin veri sağlayıcı ve çözüm ortağı kimliği ile hareket ettiğini belirten Arıcı, “Özellikle mobil alanda ses getirecek projeler üzerinde çalışıyoruz. Yatırımcıya özel komple çözümler sunarken, teknolojinin yeni trendlerine ayak uyduruyoruz, hem kendimize hem de çalıştığımız kurumlara değer katıyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER