En iyi İnternet Tarayıcıları

Bir web tarayıcısı internetin yolculuk aracıdır. Sizi internette gitmek istediğiniz yere götürür.

En iyi İnternet Tarayıcıları
 En iyi İnternet Tarayıcıları 

Bir web tarayıcısı internetin yolculuk aracıdır. Sizi internette gitmek istediğiniz yere götürür.

Aslında her gün kullandığınız Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge ve Apple Safari gibi internet tarayıcıları herhangi bir kaynaktan en fazla içeriği sunma amacıyla sürekli yenilenir.  Elbette hepimizin internette arama yaparken en iyi bildiği tarayıcı Google Chrome.  Çünkü küresel payın %50’sine sahip.  Bu durum her zaman böyle değildi. Microsoft Edge 2008 yılında Google gelene kadar bilinen en iyi tarayıcıydı.  2020’de ise Google Chrome genel kullanım oranı %65.47 Microsoft Edge genel kullanım oranı %3.45.  Bu rakamlar genel olarak neden başka bir tarayıcıyı bilmediğimizi açıklıyor. Aslında popüler internet tarayıcıları bazı özellikleriyle öne çıkıyor.

Hız, kullanım kolaylığı, gizlilik, bağlantısallık, sekme yönetimi gibi kullanıcı deneyimini belirleyen özellikler web tarayıcısının kalitesini gösteriyor. İnternette arama yapmak artık hayata yön veren bir pratiktir. Hatta günümüzde araştırma için yeni bir fiil ortaya çıkmış durumda: Google it. Bu yeni fiil bizdeki Google’a baksana gibi bir anlama geliyor. Google birkaç saniye içinde isteklerinize yanıt veriyor. Ancak daha özellikli, farklı avantajları olan web tarayıcıları da kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızda birden fazla internet tarayıcısı olabilir.

Fiber internet ve web tarayıcıları
Hangi İnternet Tarayıcıları Kullanılmaktadır?
İnternet dünyasının ilk tarayıcısı 1990 yılında ortaya çıkan Nexus’tur.  Geçmişten bu güne internet tarayıcı sistemleri çok yol kat etti. Geliştirilen tarayıcılar arasında sadece çok kullanılanlar popüler oldu. Bu gün dünya genelinde en çok kullanılan tarayıcılar şöyle sıralanıyor:

Google Chrome
Firefox
İnternet Explorer
Microsoft Edge
Apple Safari
Sogou Explorer
QQ
Opera
Yandex
UC
Bazı tarayıcılar ise işlevsellikleriyle dikkat çekiyor. Vivaldi adından en çok söz ettiren tarayıcılar arasında yer alıyor. Sekmeleri guruplar şeklinde birleştirip internette daha rahat gezmenizi sağlıyor. Not alma sistemiyle de kullanımda ekstra olanaklar sunuyor. Hızlı internet tarayıcıları denildiğinde ise Tor Browser öne çıkıyor.  Bu tarayıcı biraz illegal internet gezintilerinin tarayıcısı gibi algılanıyor. Çünkü güvenli internet sayesinde internette yapılan aramaların, işlemlerin izi sürülemiyor. Alternatif tarayıcı seçeneklerini değerlendirerek internet kullanım olanaklarınızı geliştirebilirsiniz. Alternatif tarayıcılar çevrimiçi deneyim için gelişmiş performans ve ekstra özellikler sunar. Farklı özellikleriyle internet gezintilerini kolaylaştıran alternatif internet tarayıcılarını keşfedin:

Citrio- İndirme odaklı bir Chrome alternatifidir.
Baidu-  Sosyal medya ve indirmelere yönelik bir Çin tarayıcısıdır.
Sleipnir- Sekme gurupluma ve öznel yazı tipleriyle fark yaratan Japon tarayıcısı Safari’ye çok benzerdir.
Epic-  Güvenlik ve Gizlilik odaklıdır.
Greenbrowser- Hızlı arama, reklam engelleme gibi gelişmiş özellikleriyle İnternet Explorer deneyimini en üst seviyede yaşatır.
İnternet tarayıcılarının en iyi yanı birden fazla tarayıcıyı birlikte kullanma imkânının olmasıdır. Ana tarayıcınızın yanına işlevsel özellikleri olan başka internet tarayıcıları ekleyebilirsiniz.

İnternet Tarayıcıları Nasıl Çalışır?
Kaynak ve kullanıcı arasında bir köprü görevi gören internet tarayıcıları URL bilgisi ile kaynağa ulaşır.  Kaynaktaki verileri Java Script motoru ve işleme motoru ile işler. Veriler depolanır ve kullanıcının arama motoru sayesinde bu verileri görüntülemesi sağlanır.  En hızlı internet tarayıcıları bu işlemi en kısa sürede tamamlayan tarayıcılardır.  Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için işleme motoru içeriği ekranda en hızlı şekilde görüntülemeye çalışır. Tarayıcının çalışma sürecinde en önemli aşama ayrıştırma aşamasıdır. Sözcük analizi ve söz dilimi analizi bu aşamada yapılır. Tarayıcı mimarisi oldukça karmaşıktır. Bir tarayıcı internet dilini insanın anlayabileceği biçime getirerek sunar. Tarayıcı verileri işlemeseydi karşınıza tuhaf yazılar, işaretler çıkardı. Tarayıcının kaynaktan aldığı veriler karşınıza insanın anlayabileceği şekilde çıkar. Saniyeler içinde bir tarayıcı milyonlarca farklı işlem yapar. Verileri bulur, alır, tanımlar, ayrıştırır, işler ve anlaşılır hale getirir. Siz tek bir tıklama yaptığınızda sistemde milyonlarca veri kodu işlenir. Farklı yazılımlar aynı kodları farklı şekilde işleyebilmektedir. Bu nedenle farklı tarayıcılarda aynı web sitesi farklı görünebilir.

İnternet Tarayıcıları Listesi
Bu liste oldukça uzun bir liste olabilir. Çünkü geliştirilmekte olan birçok farklı tarayıcı modeli vardır. Japonya, Çin, Amerika gibi farklı ülkelerde web tarayıcı geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. İnternette yüzlerce web tarayıcısı bulunuyor. Ancak bunların sadece altı ya da yedi tanesi popüler olarak kullanılıyor.  Masaüstü bilgisayarlar için Google Chrome, Apple Safari, Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer ve Edge Browser ile mobil cihazlar için UC Tarayıcı ve Samsung İnternet Tarayıcısı tercih ediliyor.

En güvenli web tarayıcısı Microsoft Edge
Gizlilik için en iyi web tarayıcısı Tor Browser
177 güvenlik açığı ile en savunmasız web tarayıcısı Google Chrome
Tüm platformlarda en çok kullanılan tarayıcı % 63,7 ile Google Chrome
En hızlı tarayıcılar Google Chrome, Firefox, Safari, Microsoft Edge
Gelecek vaat eden tarayıcılar- Vivaldi, Brave, Avast, Opera
 En çok tercih edilen mobil tarayıcı Google Chrome ve Samsung
İnternet Bağlantı Hızının Web Tarayıcıları Üzerindeki Etkisi Nelerdir?
Kullanım şeklinize ve alışkanlıklarınıza göre tercih ettiğiniz web tarayıcılarını kullanırken elbette bir şeyi unutmamız gerekiyor. Kullanmış olduğunuz internet servis sağlayıcısının altyapısı. Fiber internet teknolojilerine yatırım yapan Kablonet markası bu aşamada ön plana çıkıyor. Mesela indirme özellikleri ile ön plana çıkmış Google Chrome web tarayıcısı ve eklentileri sadece size sunulan bant genişliğinin izin verdiği kadarını kullanmanıza olanak sağlar. 100 Mbps bağlantı hızı verilen bir altyapıda tarayıcınızın indirme özellikleri buna göre verim sağlayacaktır. Eğer daha düşük bir bağlantı hızınız varsa video izlerken, tarayıcılar üzerinde büyük boyutlu oyunlar oynarken, online Microsoft uygulamalarını çalıştırırken veya yüzlerce resim ve yazının olduğu haber sitelerini gezerken fiber internetin imkanlarının sonuna kadar kullanabileceksiniz. İnternet alışkanlıklarınıza göre tercih edeceğiniz tarife ve kampanyaların her zaman ihtiyacınızı karşılayacak özellikte olmasına dikkat etmenizde fayda var.

Hangi İnternet Tarayıcıları Kullanılmaktadır?

İnternet Tarayıcıları Nasıl Çalışır?

İnternet Tarayıcıları Listesi

İnternet Bağlantı Hızının Web Tarayıcıları Üzerindeki Etkisi Nelerdir?

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER