DOĞALGAZA ZAM YOK

DOĞALGAZA ZAM YOK

DOĞALGAZA ZAM YOK
DOĞALGAZA ZAM YOK
Türkiye, bu yıl doğalgaza zam yapmayıp kış döneminde tüketimi artırmayı planlıyor

Son iki yıldır bu yükümlülük sebebiyle İran ve Rusya'ya alınmayan gaz için de para ödenmişti. Reuters'a konuşan Enerji Bakanlığı yetkilileri, bu yıl doğalgaza zam yapmayarak, tüketimin mümkün olduğu kadar yüksek düzeye çekilmesinin düşünüldüğünü açıkladı.

"Bu yıl, beklentilerin üzerindeki büyümeye rağmen, bazı sanayi kuruluşlarının alternatif yakıtlara geçmesi sebebiyle doğalgaz tüketiminde 4 milyar metreküpe kadar bir rakamın ortaya çıkması bekleniyor. Zam yapılmayarak tüketimin konutlarda mümkün olduğunca artması hedefleniyor" diyen bir yetkili, "İran ile al ya da öde yükümlülüğü mümkün olduğu kadar azaltılmaya çalışılıyor, Rusya ile 'al ya da öde'ye kalmak çok fazla yük getirmiyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye, geçtiğimiz yıllarda İran'a yüksek miktarda al ya da ödeye düşerken, Rusya ile bu miktar son derece sınırlı kalmıştı. Enerji Bakanı Taner Yıldız da İran'a, kontratlarda yer alan miktarların altında doğalgaz çekildiği için 'al ya da öde' yükümlülüğü çerçevesinde 2009 yılı için 600 milyon dolar ödendiğini açıklamıştı. Yıldız, eldeki verilere göre doğalgaza bu kış zam yapılmayacağını da söylemişti. Türkiye ile Azerbaycan arasında imzalanan doğalgaz sevkiyatına ilişkin mutabakat zaptı da Resmi Gazete'de dün yayımlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER