Çöpçatan sitelerinde en çok söylenen 3 yalan

Çöpçatan sitelerinde en çok söylenen 3 yalan

Çöpçatan sitelerinde en çok söylenen 3 yalan

Araştırmalar, çöpçatan sitelerinde tanışan kişilerin büyük bölümünün karşı tarafa kendisiyle ilgili gerçek dışı bilgiler verdiğini gösteriyor. İşte en çok söylenen 3 yalan:


Hepimiz biliyoruz ki internet bir başkasıymış gibi davranmaya çok müsait bir ortam. Birçok internet ortamında başkasıymış gibi davranmak aslında zararsız. Facebook avatarınızın gerçek boyunuzdan daha uzun boylu gözükmesinden kime ne? Ancak bir alan var ki orda gerçek kişiliğinizden farklı bilgiler gerçekten bir başkasına zarar verebilir: çöpçatan siteleri.

Araştırmalar, çöpçatan sitelerinde tanışan kişilerin büyük bölümünün karşı tarafa kendisiyle ilgili gerçek dışı bilgiler verdiğini gösteriyor. ABD’de popüler çöpçatan sitelerinden biri olan OkCupid, Google verilerini kullanarak 1,5 milyon kullanıcısının verileri üzerinde yaptığı araştırmayla, online flörtte en çok söylenen 3 yalanı belirledi. İşte onlar:

1 – YALAN: 1.80 boyundayım

GERÇEK: İnsanlar gerçek hayatta her zaman 5 santimetre daha kısa

Boy önemli mi? Öyle görünüyor. Uzun boylu erkekler ve çok fazla uzun boylu olmayan kızlar daha fazla mesaj alıyor.


2 – YALAN: Yıllık gelirim 100 bin dolar

GERÇEK: İnsanlar ortalama olarak belirttikleri gelirden yüzde 20 daha az kazanıyor.

Genelde ikinci sırada olsa da Amerikalı erkeklerin en fazla yalan söylediği konu gelirleri. Çünkü çok önemli. OkCupid verilerine göre gelir seviyesi yükselen erkeklerin mesaj sayısı da artıyor.


3 – YALAN: İşte en son fotoğrafım

GERÇEK : En çekici fotoğraflar genellikle en güncel olmayan fotoğraflar. Yıllar önceye ait.

OkCupid kendi kullanıcılarının fotoğrafları üzerinde yaptığı araştırmada çoğu fotoğrafın uzantılarından, eski fotoğraflar olduğunu belirledi. Site kullanıcılarının en son fotoğrafım dediği fotoğrafların ortalama ait olduğu süre 92 gün öncesi. Bununla beraber en çekici fotolar genellikle birkaç yıl öncesine ait. Yaş yükseldikçe konulan fotoğrafın eskiliği de artıyor. Örneğin 50 yaşındaki kullanıcıların ortalama son fotoğrafı 500 günlük iken 20 yaşındakilerinki ortalama 200 günlük oluyor.

OkCupid'in araştırmasının grafikli ayrıntısını BURADAN okuyabilirsiniz.

Cemal DEMİR (Turkish Journal)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER