Bu gece bin geceden daha hayırlı

Bu gece bin geceden daha hayırlı

Bu gece bin geceden daha hayırlı
Bu gece bin geceden daha hayırlı

Rahmet ve bereket ayı Ramazan'ın sonuna yaklaştığımız şu günlerde Müslümanları Kadir Gecesi heyecanı sardı.
 yaklaştığımız şu günlerde Müslümanları Kadir Gecesi heyecanı sardı.

Kur'an-ı Kerim'in indirildiği ve 'bin aydan daha hayırlı' olarak nitelendirilen Kadir Gecesi, bugün Ramazan boyunca okunan binlerce hatmin duası ile idrak edilecek. İnananların bu geceyi fırsat bilmeleri gerektiğini kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Bu kutlu geceden istifade edilmesi, ancak Kur'an'a yönelmekle ve hayatı peygamber kılavuzluğuyla yaşamakla mümkün olacaktır." dedi. Kur'an'ın indiği her gönlün, Kur'an'ın rehberlik ettiği her hayatın, Kadir Gecesi kadar değerli olduğunu belirten Bardakoğlu, "İnsan şayet gerçek manada Rabbine kul, Resulüne ümmet olabiliyorsa, insanların duasını alıp geride hayırlı işler bırakabiliyorsa Allah katında Kadir Gecesi'nden daha değerlidir. Bu itibarla, Kur'an'ın insanlık âlemine inmesinden öte, onun gönül dünyamıza inmesi ve davranışlarımıza yansıması önemlidir." diye konuştu.

Bu akşam kutlanacak Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Ali Bardakoğlu, pek çok hayır ve bereketi barındıran bu gecede manevi haz ve vecdin doruğa ulaştığını, meleklerin seher vaktine kadar yeryüzüne indiğinin müjdelendiğini ifade etti. Sel felaketiyle sarsılan Pakistan için de dua çağrısında bulunan Diyanet Reisi, şunları söyledi: "Zor şartlar altında yaşamını sürdürmek zorunda kalan insanlarımızın maddi ve manevi yardımlarına koşalım. Acılarına ortak olalım. Bu vesileyle Pakistan'da meydana gelen sel felaketine maruz kalan kardeşlerimiz için de dua edelim, madden ve manen yanlarında olalım."

Hz. Muhammet (sas), bu mübarek gece ile ilgili olarak, "Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni ihya ederse geçmiş günahları bağışlanır." buyurmuş ve bu gece, "Allah'ım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet." diye dua etmemizi tavsiye etmiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109