BAYRAMDA KURBAN SİZ OLMAYIN!

10 günlük bayram tatilinde siber suçluların kurbanı olmamaları için uyarılarda bulunuldu.

BAYRAMDA KURBAN SİZ OLMAYIN!
BAYRAMDA KURBAN SİZ OLMAYIN!

10 günlük bayram tatilinde siber suçluların kurbanı olmamaları için uyarılarda bulunuldu.


Kurban Bayramı ile 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın birleşmesi ile tatilini 10 güne çıkarabilen vatandaşlar uzun soluklu tatil planı hazırlığında. Global antivirüs yazılım şirketi Bitdefender, kişisel cihazların kullanımının arttığı tatil döneminde, kullanıcılara siber suçluların kurbanı olmamaları için uyarılarda bulundu.


 TATİLE ÇIKMADAN BUNLARI MUTLAKA YAPIN!

Bayram tatiline günler kaldı. Tatilini 10 güne çıkarabilenler uzun soluklu bir tatil planlıyor. Tatil öncesi ve sırasında, abartılı tatil fırsatları, kişisel cihazların kullanımının artması, güvensiz Wi-Fi erişim noktaları ve düşünmeden tıklanan linkler, kullanıcıların siber suçluların kurbanı haline gelmesine sebep olabiliyor. Global antivirüs yazılım şirketi Bitdefender, kullanıcıları, Kurban Bayramı gibi özel günleri fırsat bilen dolandırıcılara karşı uyarıyor.


Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender, kişisel bilgisayar, tablet ve telefonların kullanımının arttığı seyahat döneminde siber suçluların hedefi haline gelmek istemeyenlerin aşağıdaki 8 noktaya dikkat etmelerini öneriyor.


Bilgisayarınızı virüslere karşı tarayın. 
Seyahate çıkmadan önce kişisel bilgisayarınızı olası virüs bulaşmalarına karşı tarayın. Aynı zamanda herhangi bir USB belleği ya da hafıza kartını da kullanmadan önce mutlaka güncel bir virüs tarayıcı ile gözden geçirin.


İşletim sisteminizin ve antivirüs yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. 
İşletim sisteminiz ve uygulamalarınız dahil bütün yazılımları güncelleyin. Güncellemeler sizi dolandırıcılığa ve zararlı yazılımlara karşı koruyacaktır.


Verilerinizi yedekleyin. 
Bilgisayarınızın virüs saldırısı sonucunda çökmesi gibi tehlike durumlarında veri kaybını önlemek için, bilgilerinizi düzenli bir şekilde yedeklemeyi unutmayın. Önemli verileri mutlaka bilgisayarınıza bağlantısı olmayan güvenli bir ortamda da yedekleyin.


Lokasyon bilgilerinizi herkesle paylaşmayın. 
Sosyal medya üzerinden paylaştığınız bilgilere dikkat edin. Sosyal medya platformlarınızı tanıdık olmayan kişilere tamamen açık durumda bırakmayın. Ayarlar bölümünden “Sadece Arkadaşlar” gibi seçeneklerini seçerek profilinize erişimi kısıtlayın. Paylaşımlarınızı sadece görmesini istediğiniz kişilerin gördüğünden emin olun. Hangi süre ile evde olmayacağınızı, nereye gittiğinizi, ne zaman döneceğinizi yabancılarla paylaşmayın. Sosyal medyada konum paylaşma özelliğini kapatın.


Abartılı tatil kampanyaları, indirim ve hediye tekliflerine itibar etmeyin, güvensiz ağlar üzerinden sahte satın almalara yönlendirebilecek linklerden uzak durun.
 Eğer gördüğünüz bir kampanya gerçek olamayacak kadar cazipse, büyük bir olasılıkla gerçek değildir. Kampanyanın gerçek olduğunu düşünüyorsanız yeni bir tarayıcı açarak web sitesinin adresini doğrudan bu adres çubuğuna yazın. Her ne olursa olsun online alışverişiniz için mutlaka düşük bakiyeli bir sanal kart kullanın.


Bayram tebrik kartlarına ve bayram temalı e-postalara dikkat edin. 
Kötü niyetli kişilerin göndereceği linklere tıkladığınız anda tüm kişisel bilgileriniz dolandırıcıların eline kolayca geçebilir. İyi niyetli gibi gözüken tebrik kartlarının arkasında da kötü planların olabileceğinden şüphe edin. Düşünmeden gireceğiniz linkler sizi virüs bulaştıran sitelerin avı haline getirebilir. Bir tanıdığınızdan gelse dahi kendisi ile iletişime geçip teyit edin.


Ücretsiz ve halka açık Wi-Fi erişim noktalarından uzak durun.
 Siber saldırganlar tarafından kontrol edilen ücretsiz bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda cihazınızdaki kritik bilgileri farkında olmadan dolandırıcılara kaptırabilirsiniz. Eğer evinizin internetine bağlı değilseniz ve online bir işlem yapmanız gerekiyorsa, mobil veri ağınızı kullanın. Eğer bir Wi-Fi ağına bağlanmak zorundaysanız, mobil güvenlik çözümü içeren bir VPN ile bağlantı kurduğuna emin olun.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2017, 09:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109