EVVEL ZAMAN İÇİNDE ÇOCUK DERGİLERİ

Türkiye’de 59 yıllık tarih gün yüzüne çıkıyor. 1869-1928 yılları arasında Osmanlıca yayımlanan 60 adet çocuk dergisi meraklılarıyla buluşuyor.

EVVEL ZAMAN İÇİNDE ÇOCUK DERGİLERİ
Geçmiş ile gelecek arasındaki köprüyü oluşturan yapı taşlarından kitap ve dergilerin gün yüzüne çıkarılması, geçmişimize olduğu kadar, bugünümüze ve yarınımıza da ışık tutacaktır. Bu eserler, dönemin sosyolojik, kültürel, siyasal, ekonomik, tarihsel ve edebi yansımalarını sonraki kuşaklara miras olarak taşırlar. Çocuk dergileri de eğitim tarihi,  çocuk edebiyatı ve çocuk eğitimi için olduğu kadar sosyal tarih, siyasal tarih, kültürel tarih, edebiyat, basın ve diğer dallarla ilgilenen araştırmacılar için çok önemli kaynaklar niteliğindedir.

Her toplum, tarihin her devrinde çocukların eğitimi, öğretimi, terbiyesi ve ahlâkı gibi konularda kaygı taşımışlardır. Eğitim, öğretimin en önemli parçası olan kitaplar ve dergiler de bu mecrada çocukların gelişimine hizmet eden birer araç olmuşlardır.
Geçmiş ile gelecek arasındaki köprüyü oluşturan yapı taşlarından kitap ve dergilerin gün yüzüne çıkarılması, geçmişimize olduğu kadar, bugünümüze ve yarınımıza da ışık tutacaktır.

Bu sergi ile o dönemde yayımlanan dergilere genel bir bakış koymak, görselliğini öne çıkarmak, dikkatleri bu yöne çekerek daha çok araştırmacının bu alana eğilmesini sağlamak hedeflenmektedir. Ayrıca günümüz yayın dünyasına, çocuk dergileri ve kitaplarına da değişik bakış açıları getirip yeni ufuklar açarak, nitelikli yayınların çocuklarımızla buluşmasına yardımcı olmak amacını taşımaktadır.

Değerli kütüphanecilerimiz Ayşe Kasap ve Nusret Sönmez’in özverisiyle ortaya çıkan sergide, 1869'da çıkarılan İlk Osmanlı çocuk dergisi Mümeyyis'in sayıları, bu alanda  en uzun süre yayın yapan Çocuklara mahsus gazete (1896-1903 arası 626 sayı) ve Hazine-i etfal, Lâne gibi ünlü dergiler meraklılarına sunulacak.

Sergide ayrıca Ziya Gökalp'ın yazı yayımladığı Türk Çocuğu, Tevfik Fikret'in yazılarını yayımlayan Hür Çocuk gibi dergiler de yer alacak.

Sergi, 22 Kasım Salı günü Sultanbeyli Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Aydos Kütüphanesi sergi salonunda meraklılarıyla buluşacak.


FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER