Galatasaray'da istifa şoku!

Galatasaray'da istifa şoku!

Galatasaray'da istifa şoku!
Galatasaray'da istifa şoku!
Zor günler geçiren Galatasaray'da istifa... Galatasaraylı Yönetici Cemal Özgörkey istifa etti...


Galatasaray'da sular durulmuyor! Sarı-Kırmızılı kulüpte yöneticilik yapan Cemal Özgörkey görevinden istifa etti. Daha önce de pazarlamadaki görevini bırakan Özgörkey Haldun Üstünel'in ardından istifa eden ikinci yönetici oldu.

POLAT YÖNETİMİNDEKİ ÇATLAK DERİNLEŞİYOR

Galatasaray Yönetimi'ndeki iç huzursuzluk tavan yaptı ve Cemal Özgörkey de istifa etti.

Başkan Adnan Polat ile iki dönemdir başarı ile çalışan yönetici Cemal Özgörkey, Polat ile yaşadığı görüş ayrılığının zirve yapması sonrası yönetim kurulu üyeliğinden bugün itibariyle istifa etti.

Cemal Özgörkey, Adnan Polat ile 2008 Mart ayından beri birlikte çalışıyordu. Polat Yönetimi'nde ilk dönemde Pazarlama A.Ş'nin başkanlığı yapan ve kulüp ürünlerinin satıldığı GS Store'ların yöneticiliğini üstlenen Özgörkey, başarılı çalışmaları sonrasında mağaza sayısını artırmış ürün satışı cirosunun yüzdesini ise ikiye katlamıştı. Başkan Adnan Polat 2010 Mart kongresinde seçimi kazanırken, kongre öncesinde her ortamda Cemal Özgörkey'in icraatlarını seçim malzemesi olarak kullanmıştı. Ancak şirket birleşmesinin gerçekleşmesi sonrasında Adnan Polat'ın başarılı yöneticiyi oldu bittiye getirip, şirket yönetiminden uzaklaştırdı. Pazarlama ve İletişim A.Ş'nin başına ise Yiğit Şardan'a yakınlığı ile bilinen Hakan Aydınol'un göreve getirililmesi ise Cemal Özgörkey'in kırgınlığını artırdı. Geçtiğimiz hafta 2. başkan Mehmet Helvacı'nın düzenlediği olağanüstü toplantıya katılan isimler arasında bulunan Cemal Özgörkey, kulübe istifasını şu metinle sundu:

"Mart 2008 tarihinden bugüne kadar şeref ve gururla GSK yönetim kurulu üyesi sorumluluğunu taşıdım. Bu zaman diliminde, sayın başkana, yönetim kuruluna ve kongre üyelerimize verdiğim sözleri yerine getirerek, Galatasaray değerlerine olması gereken şekilde hizmet ettiğim inancında ve huzurundayım. Yönetim kurulu içinde ise; ortak karar alamayarak, hedeflenmiş kurumsallaşma çalışmalarının çok uzağında kalarak, GSK kongre üyelerini temsil etmekten uzaklaştığımız düşüncesindeyim. Olanlara kayıtsız kalıp, şartlar ve mazeretler öne sürmek, etiğimiz dışındadır. Kamuoyu nezdinde, yorgun ve yıpranmış bir resime sığdırılmaya çalışılan, guruplaşmalara yönlendirilen Galatasaray 'ı kabul edemeyiz. Cemal Özgörkey olarak görevime, herhangi bir grup ya da oluşumla değil ,seçilerek başladım. Görevimden, ilk başladığım gün gibi; hür irademle, hiçbir oluşuma bağlı kalmadan, öncelikle güzide kulübümüzün bilinçli veya bilinçsiz erozyona uğratılan değerlerimizi korumak için, doğrularım gereği ayrılıyorum. Galatasaray camiası önünde, yönetimin, güven tazeleme gerekliliği kaçınılmazdır . Örnek olma niyeti ile, 22 kasım 2010 tarihi saat 13.30'dan itibaren Yönetim Kurulu üyeliğimden istifa etmiş bulunmaktayım. Çabasının adı Galatasaray olanların, Galatasaray'ın önünü çacaklarını umuyorum. Saygı ve sevgilerimle, Cemal Özgörkey"

GALATASARAY YÖNETİMİ EN KRİTİK TOPLANTISINI YARIN YAPACAK

Galatasaray Yönetimi yarın yapılacak haftalık olağan toplantısında kulüp tarihinin belki de en kritik birleşiminden birini gerçekleştirecek. Başkan Adnan Polat ile 2. Başkan Mehmet Helvacı'yı karşı karşıya getiren gelişmeler sonrasında yönetimin yarınki toplantıdan nasıl bir yapılanma ile çıkacağı merakla bekleniyor.

HELVACI GRUBUNUN TAVRI ÖNEMLİ

Geçtiğimiz hafta Manisaspor yenglisi sonrasında 2. Başkan Mehmet Helvacı'nın çıkışı ve sonrasında yönetimde kendisine yakın isimlerle toplantı yapması yönetimin resmen ikiye bölündüğünün resmini ortaya koyuyordu. Başkan Adnan Polat yurdışında olduğu için yönetim kurulunu olağanüstü toplantıya çağıran Helvacı'nın bu isteğine ise sadece 6 kişi uymuştu. Toplantıyı haber alan Adnan Polat ise yönetici arkadaşlarını tek tek arayıp bu toplantının gereksiz olduğunu vurgulayıp, Helvacı'nın çağrısına uymamalarını istemişti. Ancak Mehmet Helvacı'nın olağanüstü toplantısına katılan Cemal Özgörkey, Vedat Eşkinat, Yalçın Orhon, Hakan Üstünberk, Doğan Yalçınkaya ve İbrahim Çağlar'ın ortak görüşü, Futbol Şubesinin kötü gidişatından sorumlu olarak görülen Sportif Direktör Adnan Sezgin'in görevine son verilmesi kararının hayata geçirilmesi kararını almıştı.

GÖZLER SEZGİN VE AYDINOL'DA

Çünkü yönetim daha teknik direktör Frank Rijkaard ve yardımcılarının görevine son verme kararını alırken aynı zamanda Adnan Sezgin'in görevine son verilmesi de oylanmış ve oy çokluğu ile Sezgin'in görevine son verilmesi kararlaştırılmıştı. Helvacı ve arkadaşlarının Polat'tan ilk isteği buydu. Ayrıca Asbaşkan Yiğit Şardan'a yakın olduğu için Pazarlama ve İletişim A.Ş.'nin başına getirilen Hakan Aydınol ismine de yönetimin büyük bir bölümü karşı çıktı.

Mehmet Helvacı'nın organize ettiği toplatıda konuşulan konuların başında ayrıca merhum başkan Özhan Canaydın döneminde başlayan şirket birleşmesi ve stat projelerine başkan Adnan Polat'ın tamamen sahip çıkıp geçmişi hiçe sayması da eleştiri konusu oluyordu.

KAYSERİ'DE GÖVDE GÖSTERİSİ

Yönetim işte bu iç gerginlikler sonrasında yaşadığı bölünmenin ardından yarın ilk kez biraraya gelecek. Manissapor maçında tatilde olan başkan Adnan Polat'ın Kayseri'ye giderek maçı izlemesi ve Polat ile birlikte bu maçı izlemeye gelen yöneticiler arasında daha önce Mehmet Helvacı'nın toplantısına katılan yöneticilerden hiçbirinin olmaması da, yönetimdeki bölünmenin tescili olarak yorumlanıyor.

POLAT, HELVACI'YI 2.BAŞKANLIKTAN ALABİLİR Mİ?

Gündemdeki bir başka konuda Başkan Adnan Polat'ın kendisine karşı hareket başlatan ve izinsiz olarak yönetim kurulunu toplantıya çağıran 2. Başkan Mehmet Helvacı'yı, ikinci başkanlık görevinden alabileceği dedikoduları da camiadan sızan haberler arasında. Ancak bu teorinin gerçekleşmesi için yönetim kurulu içinde oylama yapılması gerekeceği ve Polat'ın böyle bir girişimde bulunması halinde yönetimin iç karışıklığının artık aleni hale geleceği öne sürülüyor.

HELVACI İSTİFA EDEBİLİR Mİ?

Ayrı bir senaryoda ise Helvacı ve arkadaşlarının özellikle Adnan Sezgin'in görevine son verilmesi ve şampiyonluk ümitlerinin hemen hemen yok olduğu Futbol Şubesinde yeniden yapılanmaya gidilmesi görüşünün kabul edilmesi yer alıyor. Ancak başkan Adnan Polat'ın, Adnan Sezgin'in görevden alma konusunu inada bindirdiği ve bunu kişisel meselesi haline getirip, her koşulda Adnan Sezgin ile göreve devam edeceği de ileri sürülüyor. Yönetim içindeki bütün bu iç karışıklığa rağmen Başkan Polat'ın Sportif Direktör Adnan Sezgin'in görevine devam etmesinde ısrar etmesi halinde 2. Başkan Mehmet Helvacı'nın istifa yolunu seçeceği de ayrı bir görüş olarak ileri sürülüyor.
milliyet.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER