FIBA ,vuvuzelayı yasakladığını açıkladı.

FIBA ,vuvuzelayı yasakladığını açıkladı.

FIBA ,vuvuzelayı yasakladığını açıkladı.
FIBA, Türkiye’de düzenlenecek olan 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda sağlık önlemleri sebebiyle vuvuzelayı yasakladığını açıkladı.
 

FIBA, Türkiye’de düzenlenecek olan 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda sağlık önlemleri sebebiyle vuvuzelayı yasakladığını açıkladı.

Uluslararası spor yönetimi, taraftarların tartışmalı enstrümanları maçlara getirmemelerini istedi ve güvenlik ekibini bu tür enstrümanlara el koymaları konusunda uyardı.

FIBA, resmi olarak vuvuzelayı yasaklayan ilk uluslararası spor federasyonu oldu. Yasak benzer desibel seviyelerinde olan ve insanların sağlığına zarar verebilen havalı kornaları da kapsıyor.

Güney Afrika’daki Dünya Kupası’nda önemli bir tartışma konusu olan havalı korna sesi hakkında oyunun atmosferine etkisi açısından farklı görüşler ortaya konuluyordu.

FIBA Genel Sekreteri ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesi Patrick Baumann, “Taraftarların eğlenmesini ve bol bol gürültü yapmasını istiyoruz ama bunun için diğerlerinin keyfini bozma riskini göze alamayız. Vuvuzela, basketbol salonu gibi kapalı alanlarda kullanılmak için uygun değil. Çok yüksek sesli bir alet ve bazı tıp uzmanları desibel seviyesinin ve frekansın işitme duyusu için zararlı olduğuna inanıyor. Atletlerin ve taraftarların sağlığını koruma sorumluluğumuzun dışında, kapalı spor salonunda böyle bir ses seviyesi hakemler arasında iletişim sorunları yaşanmasına sebep olup maçta direk negatif bir etki yaratabilir. Taraftarları salonlara enstrüman getirmemeleri konusunda uyarıyoruz çünkü bu aletlere güvenlik görevlileri tarafından el konulacak. Salona gizlice sokmayı başaran olursa, maçı kaçırabilir. Daha önceki turnuvalardan biliyoruz ki, vuvuzelasız da karnaval atmosferi ve tutkulu destek görülebiliyor” dedi.

Yasak FIBA Bayanlar Dünya Şampiyonası gibi bütün diğer kapalı alan FIBA etkinliklerini de kapsıyor.

FIBA Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Dr Heinz Gunter “Eğer bir kişinin çevresinde birden fazla vuvuzela varsa, kişinin kulağına zarar gelebilir. Sorun enstrümanın çok yüksek frekansa sahip olması ki bu kulaklar için iyi değil” diyerek kararı destekledi.

Londra’daki St Bartholomew’s Hastanesinde kulak-burun-boğaz cerrahı Nicholas Enyon-Lewis “Vuvuzela 120 desibele kadar çıkabilen ses düzeyi yaratıyor. İzleyicilerin bu seviyedeki ses düzeyine kısa süreli olmayan şekilde maruz kaldıklarında, işitme duyularında kalıcı zarar oluştuğu şeklinde kanıtlar var” dedi.

2010 Dünya Şampiyonası dünyanın şu ana kadar ki en büyük basketbol organizasyonu olacak ve Kevin Durant, Marc Gasol ve Jianlin Yi gibi süper starları barındıracak. 28 Ağustos – 12 Eylül arasında İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri’de düzenlenecek olan şampiyonaya yaklaşık 350,000 taraftarın katılması beklenirken, TV veya internet üzerinden de bir milyarın üstünde izleyici olacağı düşünülüyor.

Turnuvaya, geçen yılın şampiyonu İspanya ve 2008 Olimpiyat şampiyonu Amerika ile birlikte 24 takım katılırken, 288 oyuncu 80 maçta karşılaşacak. Turnuva için iki yeni spor salonu inşa edildi.

2010 FIBA Dünya Şampiyonasında altın madalyaya ulaşan takım otomatik olarak Londra 2012 Olimpiyatlarında yer alma hakkı kazanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER