SOSYAL MEDYADAN DOĞRU YARARLANMAK ÜSTÜNE…

 SOSYAL MEDYADAN DOĞRU YARARLANMAK ÜSTÜNE…

        Ne mi düşünüyorum fesbuk? Zaten kuşkuluydum.   Son zamanlardaki  kimi okumalarımdan sonra, genel olarak sosyal medyadan özel olarak da senden (fesbuk) kuşku duyar oldum.  Doğru kullanma koşuluyla elektronik medyaların yararı tartışılamaz kuşkusuz ; ama dediğim  gibi doğru kulanma koşuluyla…  Biz  seni  ya da diğer paylaşım araçlarını doğru kullanıyor muyuz acaba?  Dedim ya zaten kuşkuluydum,  bir de yakın zamanlarda yitirdiğimiz   Zygmunt Bauman’u okuyunca kuşkum kesinleşti.   Bauman, bu konuda  günümüz entelektüellerini duyarsızlıklarından dolayı  bi güzel azarlıyordu. Kendimi entelektüel sayamasam da  bir okur yazar  olarak bu azarlamadan payımı alıyorum.  Şöyle diyor  Zygmunt Bauman  “…insanların çoğu sosyal medyayı,  bir araya gelmek veya ufuklarını genişletmek için değil; tam tersine, kendilerine, kendi seslerinin  yankıları  olan sesleri duyacakları, kendi yüzlerinin yansıması olan yüzleri göreceklei  bir konfor alanı yaratmak için kullanıyor. (Bu haliyle) Sosyal medya çok kullanışlı ve keyifi bir TUZAK…”diyor. 

          Evet çok keyifli  ve  kullanışlı bir tuzak gerçekten.   Son zamanlarda  sosyal medyanın doğru kullaılmazsa, örneğin, muhalefeti sanallaştırıcı, edilginleştirici etkisi  üzerine  tartışma sürüyor.    Bir entelektüel ya da bir demokrat insan  diyorlar, sosyal medyayı bir  entelektüel  demokrat gibi  kullanmalı.  Öncelile içimizi rahatlatacağını umduğumuz, politik duygusal paylaşımların edilginleştirici,  sokağa, meydanlara  çıkmaktan  caydırıcı  özelliklerini aklımızdan çıkarmamalıyız, deniyor.  Klavye kahramanlığından ya da kolaycılığından uzak durmalı, yaşamın içinde olmalı; parkını, ağacını, giyimini kuşamını,  yediğini içtiğini kısaca özel yaşamını ve özgürlüklerini savunan özne olmalı deniyor.

      Televizyonunsa en gözde uyuşturucu olduğu,  Neil Postman’dan (Televizyon Öldüren Eğlence) ve   Aldous Huxley’den (Cesur Yeni Dünya) sonra, geniş kitlelerce değise de  bizim gibi az çok mürekkep yalamışlarca iyici anlaşıldı.  Turan Eser’in dediği gibi,” Üretilmiş gericilik, televizyon üzerinden, cehaletin sesi ve görseli olarak  odalarımıza kadar  giriyor. Uyuşturuyor, akıl tarlalarımızı ve ruhlarımızı çoraklaştırıyor. Medya ile aptallaştırmayı ve cehaleti örgütlüyor.”

   Yukarıdaki ilk  alıntıda olduğu gibi, bizi türübünden inip oyuna davet eden   Zygmunt Bauman’ın   önemli kitaplarından bazıları şöyle :

 • Bireyselleşmiş Toplum, Ayrıntı yayınları, çeviren:Yavuz Alagon

 • Modernlik ve Müphemlik, Ayrıntı yayınları

 • Ölümlülük Ölümsüzlük ve Diğer Hayat Stratejileri, Ayrıntı yayınları, çeviren:Nurgül Demirdöven

 • Çalışma, Tüketicilik ve Yeni Yoksullar, Sarmal yayınları, çeviren:Ümit Öktem

 • Özgürlük, Sarmal yayınları, çeviren:Vasıf Erenus.

 • Küreselleşme, Ayrıntı yayınları, çeviren:Abdullah Yılmaz.

 • Akışkan Aşk, Versus Yayınları, çeviren:Işık Ergüden

 • Akışkan Gözetim, Bauman&Lyon, Ayrıntı Yayınları, çev: Elçin Yılmaz

 • Cemaatler Güvenli Olmayan Bir Dünyada Güvenlik Anlayışı, Say Yayınları, çev. Nurdan Soysal (2016)

                         Ferhat Özen

YORUM EKLE

banner110

banner109