SORULARLA DOLU İNSAN İLİŞKİLERİ.

SORULARLA DOLU İNSAN İLİŞKİLERİ.

İnsan ilişkileri nasıl olmalı? İnsanların birbirlerine bu yüzyılda davranışları hakkında söylenmesi gereken bence bir çok sözler var. Televizyonun hayatımıza girmesi ile birlikte insan ilişkilerinde değişiklikler başladı. Hızla gelişen teknoloji ve basının desteklemesi ile  insan karakterinde değişikliklerin başladığını düşünüyorum.Toplumumuz saldırganlaşmaya ve şiddete meyil  göstermesinin sebebi nedir ?Teknolojiye  bağladık fakat eğitim düzeyinin düşük olması ve teknoloji ve basınını da eğitim düzeyinin düşük olmasından dolayıda yanlış algılanma durumu da var.

En önemlisi ve son zamanlarda. TÜrkiye' de yaşanan olayların içinde bulunan insanların çoğunun eğitim düzenin düşük olması da dikkat çekilmesi gereken bir detay bizler türk toplumu ataerkil bir gelenekle büyütülmuş gelenek ve göreneklerine bağlı olan ana ve babalarımızdan sonra şimdiki nesilde maalesef ki bu yok bunun nedeni nedir?neden kültürümüze sahip çıkamıyoruz. İlişkilerimiz tamamen menfaat ve çıkara dayanarak devam etmeye başladı teknoloji doğru kullanarak ve aile insan ilişkilerine sahip çıkarak türk olduğumuzu insan olduğumuzu anlayış ve hoşgörüyü elden bırakmadan yaşamayı nasıl öğrenebiliriz.

? Neden ? Trafikte birbirimize şiddet gösteriyoruz? Metropol hayata neden uyum sağlayamıyoruz peki uyum sağlayamıyorsak eğer neden köylerimizi ilçemizi memleketlimizi  bırakıp metropol hayata yaşamaya çalışıyoruz para için mi? Yaşamı daha kolay hale getirmek varken neden dahada zorlaştırıyoruz? farklı kültürlerden oluşan metropol ilimiz İstanbul da bu şiddet ve insanların sabrının kalmasıyla birlikte bogulmaya başlayan bizler neden ısrarla orada yaşamaya. Çalışıyoruz  ve göç almaya devam ediyor. bulunduğumuz yerde kendi memleketimizin gelenek ve görenekleri ile yaşamaya çalışarak memleketimizin sanayisine tarımına ve gelişmesine katkıda bulunarak  ve çocuklarımızın aile sevecenliğini  çevremizdeki insanların düşman olmadığını anlayış ve hoşgörü içinde yaşamayı öğrenebilmesi  Kısaca diyebiliriz ki, insanların birbirleriyle ilişkilerinde; önce kendilerine, sonra da karşısındakilere saygılı olması işlerini kolaylaştırır. Bu karşılıklı etkileşim insan ilişkilerinin bir gereğidir.

İnsan ilişkilerinin; ailede, bulunduğu çevrede ve ülke genelinde olduğu gibi diğer ülke insanlarıyla da iyi olması önemlidir. Bu nedenle, insanların iyi alışkanlıklar edinmeleri ve bunu sürekli bir davranış haline getirmeleri kaçınılmazdır.

İnsan ilişkileri içeriğine  ne   olursa olsun bir sorunu çözmek için insanların düşünce alışverişinde bulunmaları yani iletişim kurmaları gerekir. Demokratik toplum için önce bireylerin kendi günlük yaşamlarında diğer kişilerin görüşlerine saygılı ve hoşgörülü olmayı öğrenmeleri gerekir.   ön yargısız ve tanımaksızın  insanları insan olduğu için severek saygı duyarak bilmek ve bu düşünce ile sağlıklı  ilişkiler kurmaları dileğiyle.Yıldız Cedik


YORUM EKLE

banner110

banner109