Ülkücüler referandumda 'Evet' der mi?

Ülkücüler referandumda 'Evet' der mi?

Ülkücüler referandumda 'Evet' der mi?
Ülkücüler referandumda 'Evet' der mi?
AK Parti'li vekillerin iddiasına ülkücüler ne dedi?


12 Eylül'de referanduma sunulacak Anayasa Değişikliği Paketi ile ilgili siyasi partiler oylarının renklerini açıkladılar. AK Parti, Saadet Partisi ve BBP referanduma "Evet" derken CHP ve MHP seçmenlerine referandumda "Hayır" oyu kullanmaları çağrısında bulundu. BDP ise oylamayı boykot edeceklerini açıkladı. Bu tabloya göre değerlendirme yapıldığında son yerel seçim sonuçları ve referandum anketlerine bakılırsa "Evet" ve "Hayır"ların oranının birbirine çok yakın olduğu görülüyor. AK Parti kanadının en büyük umudu ise "Hayır"cı partilerin "Evet"çi olması muhtemel 'taban'ları. İktidar partisi milletvekillerinin en çok güvendiği 'taban' MHP'li seçmenlerin büyük çoğunluğunu oluşturan 'ülkücüler'... AK Parti'lileri bu beklentiye iten şey ise; paketteki "12 Eylül darbecilerine yargı yolu açılması"nı öngören değişiklik. Zira 12 Eylül askeri darbesi sonrasında binlerce ülkücü tutuklanmış, işkence görmüş, hayatını kaybetmişti. Seçmenlerini ülkücü camianın oluşturduğu BBP'nin "Evet"çi kanatta yer alması da bu beklentinin çok da imkan dışı olmadığını gözler önüne seriyor.

"ÜLKÜCÜLER 'EVET' DİYECEK"

AK Parti'de bugün üç milletvekili bu görüşü ve beklentiyi yüksek sesle dile getirdi. TBMM'de basın toplantısı düzenleyen AK Parti grubunda yer alan Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu referandumda ‘Hayır’ diyeceklerini açıklayan MHP ve BDP’nin tabanının, parti yöneticileriyle aynı fikirde olmadığını ve Anayasa değişikliğini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. AK Partili vekil Harun Tüfekçi de yazın dolaştıkları şenlik, düğün gibi etkinliklerde konuştuğu birçok ülkücü vatandaşın, “Partinizi benimsemiyorum ancak 12 Eylül’ü yaşayan bir ülkücü olarak darbe Anayasası’nın değiştirilmesine ‘evet’ oyu vereceğim” dediğini anlattı. Bir başka AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam ise TV8'de katıldığı programda aynı yönde görüş beyan ederek "Memleketim olan Kahramanmaraş'ta 12 Eylül’de işkence gören bir çok kişi bu referanduma "hayır" demeyecektir" şeklinde konuştu.

"ÜLKÜCÜLER GEREKEN CEVABI SANDIKTA VERECEK"

Peki ülkücüler iddialarla ilgili ne düşünüyor? Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Harun Öztürk, ülkücülerin referandumda "Evet" oyu kullanacağı yönündeki görüşleri "Deli saçması" olarak değerlendirdi ve şunları söyledi:

"Biz yarın bir açıklama yapacağız konuyla ilgili. Referandumda kullanacağımız oyun 'hayır' olduğunu açıklayacağız. Ülkücüler adına sadece iki kurum açıklama yapabilir. Biri MHP, diğeri de Ülkü Ocakları'dır. Haricinde bir beyan veya görüş gerçeklerle bağdaşmaz. Manipülasyon yapmaya çalışıyorlar. Ülkücülerin bu referandumda 'Evet' oyu vermesi mümkün değildir. Aksine AK Parti'ye geçmiş seçimlerde oy veren vatandaşlarımız 'hayır' oyu kullanarak ciddi ders vereceklerdir. Bu konuda en ufak bir aykırı görüş olduğunu duymadım, şahit olmadım. Ülkücüler 12 Eylül'ün sorumlularıyla mutlaka hesaplaşmak isteyeceklerdir ama araya bir iki tane madde serpiştirilerek ülkenin birlik ve bütünlüğüne kasteden maddelerin geçirilmeye çalışıldığını ülkücüler biliyorlar. Ülkücülerin zeka seviyesiyle dalga geçenler gereken cevabı alacaklardır."

ÖZGÜR UĞUR / HABERTURK.COM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER