Şok istifa! Başbakanın Prensi Ayrıldı

Şok istifa! Başbakanın Prensi Ayrıldı

Şok istifa! Başbakanın Prensi Ayrıldı
"Başbakan'ın Prensi" ayrıldı!


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olan İsviçre'den Türkiye'ye getirdiği Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alparslan Korkmaz, Başbakanlık’taki görevine veda etti. İstifanın birkaç gün önce gerçekleştiği, Korkmaz'ın çalışma arkadaşlarıyla vedalaştığı da gelen bilgiler arasında.

Erdoğan’ın tam yetki verdiği Korkmaz’ın 'bakanlar üstü' konumuna rağmen bu istifa ekonomi çevrelerinde şok etkisi yarattı. Doğrudan Başbakan’a bağlı olan Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın ilk başkanı olan Korkmaz, aynı zamanda Erdoğan’ın özel danışmanlığını da yürütüyordu.
İstifayla ilgili çeşitli iddialar olsa da, konuya yakın kaynaklardan gelen bilgiler Korkmaz'ın 'ailevi' nedenlerden dolayı istifa ettiği şeklinde.

Haberturk.com'un haberinin ardından bir resmi açıklama da yapan Korkmaz, 31 Ağustos 2010 itibariyle görevine veda edeceğini duyurdu.
Açıklamasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleri ile getirildiği görevle, Türkiye'nin ilk Yatırım Ajansını kurma şerefine nail olduğu için çok mutlu olduğunu belirten Korkmaz, şunları kaydetti: ''Üç yılı kapsayacak bir dönem için getirildiğim bu görevi, 2009 yılı krizi başlayınca ek bir yıl daha sürdürdüm. Şimdi bayrağı teslim etme vakti geldi. Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı; bugün sahip olduğu profesyonel, kurumsal ve vizyoner yapı paralelinde, ülkemiz adına önemli çalışmalara imza atmaya devam edecektir. Görevde kaldığım 4 yıla yakın bu süreç içerisinde vatanıma hizmet etmiş olmaktan ötürü büyük onur duydum. Sayın Başbakanımıza bana bu fırsatı verdikleri ve esirgemedikleri desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkürü borç bilirim.''

80 BİN ŞİRKETLE TEMAS
Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansından yapılan açıklamada da, Ajansın Başkanı Alpaslan Korkmaz'ın görev sürecinde öncelikle yapılanmanın tamamlandığı, 2006 yılında kuruluş ve organizasyon çalışmalarını tamamlayan Ajansın, bugüne kadar doğrudan 2 bini aşkın projeye müdahil olduğu bildirildi.

Dünyada doğrudan 80 bin şirket ile temasa geçildiği belirtilen açıklamada, yurt içi yapılanmasının yanı sıra Ajansın 21 ayrı ülkede 15 temsilciliği ile faaliyet gösterdiği kaydedildi.

"BEN BU RUHU İSTİYORUM" DİYE GETİRMİŞTİ
Korkmaz, göreve atanmasını ve Başbakan Erdoğan ile ilişkisini şu sözlerle anlatmıştı; “Başbakan’ın daveti beni çok heyecanlandırdı. Bizimle görüştükten sonra Başbakan, “Ben bu ruhu istiyorum, bana onu getirin” demiş. Sonra geldim. Başbakan’a “Bu ajansın başarısı için, bakanlar üstü olmam lazım” dedim. Haftada mininum bir iki sefer kendisiyle görüşüyorum. Dedi ki “Şahsen ben senin seddin olacağım. Kim sana gelirse bana göndereceksin. Bu iş için hangi insanlar gerekiyorsa onlarla çalışacaksın.” Yüzde 100 yetki verdi bu konuda. Tüm önemli yatırımcılara bizi işaret ederek, “Onunla görüşeceksiniz, böylece benimle görüşmüş gibi olacaksınız.”

ALPASLAN KORKMAZ KİMDİR?
Doğma büyüme İsviçreli olan Korkmaz’ın İsviçreli eşinden iki çocuğu bulunuyor. Alparslan Korkmaz, Kayserili bir işçi ailesinin çocuğu. Aile 1969 yılında İsviçre"ye göç etmiş. Korkmaz 1970"te doğmuş ve tüm eğitimini İsviçre"de tamamlamış. 9 dil bilen Korkmaz, işletme mezunu.
HABERTURK.COM
EKONOMİ SERVİSİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER