Erdogan ve Kılıçdaroğlu terörü konuştu

Erdogan ve Kılıçdaroğlu terörü konuştu

Erdogan ve Kılıçdaroğlu terörü konuştu
Günlerdir beklenen Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı’nın görüşmesi bugün gerçekleşti. Erdoğan, CHP Genel Başkanı’nı TBMM’deki makamında ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, seçim barajının indirilmesi, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması, devletin bölgede istihdam yaratması, temizlendikten sonra mayınlı arazilerin topraksız köylülere verilmesini önerdiklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ile görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Erdoğan ve arkadaşlarının, terör konusunda ve daha önce aldıkları önlemler konusunda bilgi verdiğini, alacakları önlemleri anlattıklarını ve kendilerinin görüşünü sorduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, olayın ekonomik ve sosyal boyutuyla ilgili düşüncelerini aktardıklarını söyledi.

Kılıçdardoğlu, görüşmede dile getirdikleri önerileri şöyle sıraladı:

''Sayın Başbakan'a demokrasinin güçlenmesi ve halkın idaresinin parlamentoya yansıması için seçim barajının indirilmesini ifade ettik, bu konuda kanun teklifi verdiğimizi söyledik.

Doğal yargıç ilkesine aykırı olan ve kamu vicdanını rahatsız eden özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını ve bu çerçevede daha sağlıklı yargılama sürecinin Türkiye'de oluşmasına Sayın Başbakan ve arkadaşlarının katkı vermesini istedik.

Bölgede ciddi bir işsizlik var, özel sektör bölgeye gitmiyor. Yol, baraj, hastane yapılması işsizlik açısından sürekli bir çözüm değil.

O nedenle devletin doğrudan gidip fabrika kurması, istihdam yaratması gerektiğini ifade ettik. Böylece bölgeye sürekli kalıcı istihdam yaratma olanağının da bu politikayla girebileceğini söyledik.

Bölge, coğrafi konumu itibariyle hayvancılığa, tarımın gelişmesine çok müsait. Et-Balık Kurumunun yeniden güçlendirilmesini, hayvancılığın büyük ölçüde desteklenmesini ve dolayısıyla Doğu ve Güneydoğu'da üreten mantığın sisteme egemen olmasını dile getirdik.

Mayınlı arazilerin, mayından arındırıldıktan sonra topraksız köylülere verilmesini; böylece toprağı olmayan ama zaman zaman Doğu, Güneydoğu'da, zaman zaman Karadeniz'de, zaman zaman Batı Anadolu'da gidip, çalışarak geçimlerini sağlayan kesimin kendi bölgelerinde topraklarına sahip olarak üretim yapacaklarını ve dolayısıyla istihdam da yaratılabileceğini söyledik.''

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, Erdoğan'ın ''özel güvenlik gücü'' oluşturulacağını, bu konuda yarın bir açıklama yapacağını söylediğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, görüşmeden sonra, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay ve Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Muharrem İnce ve Mehmet Akif Hamzaçebi ile düzenlediği basın toplantısında soruları da yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nu yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: Daha çok ekonomik anlamda öneriler yaptınız. Kürt sorununu sadece işsizlik ve karın doyurma olarak mı görüyorsunuz? Kültürel anlamda herhangi bir öneriniz olmadı mı?

Yanıt: Biz emrinde devletin bürokrasisi, istihbarat örgütleri olan iktidar değiliz. Olayın siyasal ve güvenlik boyutu ile ilgili önerilerde bulunabilmemiz için bizim bu tür bilgilere sahip olmamız lazım.

Çünkü, eğer bir öneride bulunuyorsak onun altyapısının sağlıklı olması lazım. Biz buna inanıyoruz. Sayın Başbakan bu konuda bazı açıklamalar yaptı.

Bunların bir kısmı medyaya da yansımış durumda. Büyük kısmı yabancısı olduğumuz konular değil, bildiğimiz konular. Bazı ek ayrıntılar verdi.

Özel güvenlik güçlerinin oluşturulacağını ifade etti. Bunun ordu içinde mi, dışında mı olacağını sorduk.

Sayın Başbakan bu konuda bir karar almadıklarını, bir görüş birliğinin henüz oluşmadığını ifade etti. Bu konuda Sayın Başbakan medyaya bir açıklama yapacağını ifade etti.

Soru: Sizin özel orduya bakışınız nasıl? Sizce nasıl olmalı?

Yanıt: Hükümetin bu konudaki politikasını görmeden olayı tartışmak istemiyoruz.

Soru: Sayın Baykal'ın durumu gündeme geldi mi?

Yanıt: Gündeme gelmedi. Soru: Sayın Başbakan terör konusunda verdiği bilgiler arasında kamuoyunun bilmediği neler var?

Yanıt: Sayın Başbakan ekonomik olarak önlemler aldıklarını ifade ettiler. Yaklaşık 25 milyar liralık bir yatırımın yapıldığını söyledi. Yol, hastane, eğitim, baraj şeklinde bu yatırımların olduğunu ifade ettiler.

Ama biz bu yatırımlar bittiği zaman işsizliğin tekrar ortaya çıktığını, kalıcı çözümün devletin üretime yönelik fabrika kurması gerektiğini dile getirdik.

Soru: Seçim barajı konusunda Başbakan'ın yanıtı ne oldu?

Yanıt: Sayın Başbakan seçim barajı konusuna sıcak bakmadığını ifade etti. Özellikle koalisyonlar döneminde istikrar olmadığını ve seçim barajının bu açıdan bir gereklilik olduğunu ifade ettiler.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi değerlendirirken, ''Terörle mücadelede sağlıklı ve tutarlı bir politika izlendiği sürece elbette biz de destek veririz'' dedi.

Kılıçdaroğlu, görüşmeden sonra, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay ve Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Muharrem İnce ve Akif Hamzaçebi ile düzenlediği basın toplantısında soruları da yanıtladı.

Kemal Kılıçdaroğlu'na yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: Görüşmeyi nasıl değerlendirirsiniz?

Yanıt: Sayın Başbakandan bazı özel bilgiler alınmadı değil... Ama ağırlıklı olarak sizin de bildiğiniz bizim de bildiğimiz konuları Sayın Başbakan tarafından tekrarı ile geçti.

Sayın Başbakan, elbette ki bazı bilgileri aktarma ihtiyacını hissetti. Bizim bazı sorularımız oldu, o soruları Sayın Başbakan yanıt verdi. Biz Başbakanın bütün bu ziyaretlerden sonra yarın yapacağı açıklamayı biz de merakla bekliyoruz.

Soru: Sayın Başbakan sizden destek istedi mi?

Yanıt: Sayın Başbakan terörün, iktidar muhalefet şeklinde farklı bir gözle bakılmasının doğru olmayan bir olay olduğunu ifade etti.

Biz bunu daha önce de söylemiştik. Terör konusunun ulusal bir sorun olduğunu, teröre karşı ortak bir mücadele geliştirilmesi gerektiğini daha önce de ifade etmiştik.

Sayın Başbakan, bizim daha önce yaptığımız bu açıklamaların paralelinde açıklamalar yaptı. Bu bizi mutlu kıldı ama benim gözlemlediğim kadarıyla, açılımın başlangıcında ifade edilen, 'kısa süre içinde terörün sonlanacağı' gibi bir öngörü bize yansımadı.

Soru: Demokratik açılım süresi size anlatıldı mı? Kürtçe eğitim tartışılıyor, TRT Şeş açıldı, genel affın olup olmayacağı tartışılıyor. Bu anlamda bir öneriniz oldu mu?

Yanıt: Bu anlamda Sayın Başbakan bu konulara hiç girmedi. Biz takdir edersiniz ki daha çok Sayın Başbakanı dinlemek ve hükümetin bu konudaki çalışmalarını bize yansıtmasını istedik ama Sayın Başbakan bu konulara girmedi.

'ÖZEL GÜÇLE İLGİLİ AYRINTI ALAMADIK'

Soru: Bundan sonraki süreçte Hükümete destek olunacak mı?

Yanıt: Terörle mücadelede sağlıklı ve tutarlı bir politika izlendiği sürece elbette biz de destek veririz. Bu ülkede hiç bir siyasal parti, terörü desteklemez, desteklememelidir.

Çünkü terör insanlık suçudur. Terörden en çok o bölgede yaşayan yurttaşlarımız mağdur olmuşlardır.

Biz terörün sonlanması için bir katkı vermek gerekiyorsa, o katkıyı rahatlıkla, seve seve verebiliriz.

Soru: Özel bilgilerin anlatılmaması rica edilmediyse, bunları aktarabilir misiniz?

Yanıt: Anlatılmaması rica edildiği için aktarmıyoruz. Yoksa konuyu aktarabilirdik.

Soru: Devletin bölgede fabrika kurması önerilerinizi Başbakan nasıl karşıladı?

Yanıt: Et Balık Kurumu ile ilgili olarak, bazı özelleştirmelerden vazgeçtiklerini ifade ettiler. Ama biz bunu yeterli görmedik.

Devletin et balık dışında, doğrudan Devlet Planlama Teşkilatını harekete geçirerek üretim yapan fabrikalar kurmasını istiyoruz.

Soru: Başbakanın, CHP olarak karşı olacağınız bir önerisi var mıydı?

Yanıt: Sayın Başbakanın bizi rahatsız edecek herhangi bir önerisi olmadı. Sadece, özel güçlerle ilgili ayrıntı alamadık. Alamadığımız için herhangi bir yorum yapamıyoruz.

'UYGUN GÖRÜRLERSE ELBETTE GÖRÜŞÜRÜZ'

Soru: İkinci bir görüşme olabilir mi?

Yanıt: Sayın Başbakan, eğer terörün sonlanmasında... Belki bu görüşmelerden sonra yeni bir yol haritası çizilecektir terörle mücadelede.

Eğer o yol haritasının belirlenmesi öncesinde tekrar görüşmeyi uygun görürlerse elbette görüşürüz. Terörle mücadelede ortak bir politikanın izlenmesini savunan, öngören bir siyasi yaklaşıma sahibiz.

Soru: Sayın Başbakan iki muhalefet partisi ile görüşmüyor, bu konuda bir öneriniz oldu mu?

Yanıt: Hayır, herhangi bir yorumumuz olmadı.

(AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER