Erbakan randevu vermedi

Erbakan randevu vermedi

 Erbakan randevu vermedi
Genel Başkan Numan Kurtulmuş ile Necmettin Erbakan yanlıları arasındaki kavgalı kongrenin ardından SP'de şimdi de yol ayrımı işaretleri belirdi.

Genel Başkan Numan Kurtulmuş ile Necmettin Erbakan yanlıları arasındaki kavgalı kongrenin ardından SP’de şimdi de yol ayrımı işaretleri belirdi. Erbakan, Kurtulmuş’a randevu vermedi, olağanüstü kongre için harekete geçti.

SP’de kongre sonrası, 2000 yılında daha sonra AKP’yi kuracak olan yenilikçi hareketin muhalefetine benzer gelişmeler yaşanıyor. Erbakan yanlılarının kongreyi iptal ettirmek ya da olağanüstü kongre toplayarak Kurtulmuş’u devirmek için harekete geçmesi üzerine sıkıntı büyüdü. Edinilen bilgiye göre Erbakan, Kurtulmuş’un randevu talebine yanıt vermedi.

Bunun üzerine Kurtulmuş, yeni parti yönetimine seçilen 25 kişilik bir “ikna heyeti”ni Erbakan’a gönderdi. SP yöneticilerinden oluşan ikna hayeti önceki gün Erbakan’ı Balgat’taki konutunda ziyaret ederek, “Partide normalleşme” talebinde bulundu. 5 saat süren ve karşılıklı kongre hesaplaşmasına dönüşen görüşmede Erbakan’a Oğuzhan Asiltürk ve Yasin Hatipoğlu eşlik etti. Erbakan, kongrede yaşananlar sonrası gelinen noktada uzlaşma olamayacağını açıkça heyete ifade etti.

Erbakan, kongrede yaşananları, “davaya ihanet” benzeri ifadelerle sert bir üslupla eleştirdi ve durumun düzeltilmesi için kongrenin yenilenmesini istedi. SP heyeti ise bunu kabul edemeyeceklerini, “Listede yer almayan 3-5 kişi için kongrenin yenilenmeyeceğini” belirtti. Heyet, “Bizde eksen kayması ve rota değişikliği yok. Sadece kadro değişikliği var” görüşünü savundu.

‘İstenen neticeyi vermedi’

Erbakan yanlıları Kurtulmuş’u devirmek için harekete geçti. Kongrede delegelere büyük oranda oy verdirtmedikleri hesabıyla da Erbakan cephesi gereken imzaları toplayıp, sonbaharda olağanüstü kongreyle Kurtulmuş’u tasfiye etmeyi planlıyor.

Necmettin Erbakan kongrenin ardından rahatsızlığını ilk kez açıkça ifade etti. Erbakan, kongrenin seçim çalışmaları döneminde “birlik ve heyecanla çalışmayı” sağlayacak neticeyi vermediğini belirtti. Erbakan, “yapılacak kongrede bütün delegelerin ve parti mensuplarının birbirlerini kucaklayacaklarına inandığını” kaydetti. Listeye alınmayan isimler arasında olan Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan da sessizliğini bozdu. Kurtulmuş, Akşam gazetesine yaptığı açıklamada “Hukuken genel başkanlığı tartışmalı. Numan Bey özür dilese bile aday göstermem” dedi.

SP’den yapılan açıklamada ise, partide olağanüstü kongre için imza toplanmasının “yanlış bulunduğu” bildirildi. Açıklamada, “Girişimin, ilave küskünlük ve bölünmelere neden olacağından endişe etmekteyiz” denildi.

Cumhuriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER