Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Bir sülükten kurtulduk“

Enerji Bakanı Taner Yıldız'dan "Libananco" yorumu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dün gece Türkiye lehine sonuçlanan Libananco Davasını değerlendirirken,''Türkiye böyle bir sülükten, böyle bir kamburdan kurtulmuştur, kangren olmaya yüz tutmuş bir kol kesilip atılmıştır'' dedi.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Bir sülükten kurtulduk“
Bakan Yıldız, Bolu'nun Karasu İlçesindeki Gazelle Otel'de düzenlediği basın toplantısında, söz konusu davada Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin haklı bulunduğunu anımsattı.

Bakanlığı bünyesinde Enerji İşleri Genel Müdürlüğünün mesaisinin yaklaşık yüzde 50'sini 6 yıldan bu yana Uzanlar Davasına verdiğini anlatan Bakan Yıldız, ''Diğer birçok işten belki de fedakarlık yapıp tamamen bu işe yoğunlaştık. O yüzden Türkiye böyle bir sülükten, böyle bir kamburdan kurtulmuştur. Kangren olmaya yüz tutmuş bir kol kesilip atılmıştır'' diye konuştu.

Yıldız, davanın sonucunda devlet içinde devlet olmaya çalışmanın, kuralsızlığı kural haline getirmenin er ya da geç güçlü Türkiye Cumhuriyeti karşısında ezilmek zorunda olduğunu da gösterdiğini dile getirerek, bu açıdan davanın uluslararası hukuk alanında da Türkiye'nin gösterdiği bir başarı olduğunu vurguladı.

Bakan Yıldız, ''Bu dava bugünlerde çokça tartışılan, uluslararası arenada çok fazla muvazaa haline gelen, Türkiye'nin hukuk alanındaki başarıları için önemli bir tescil olmuştur'' dedi.

"HİÇBİR SİYASİ MÜDAHALEDE BULUNMADIK"
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Libananco Davasına ilişkin olarak, ''Hiçbir siyasi müdahalede bulunmadık, siyaseten hiçbir şekilde müdahil olmadık'' dedi.

Bakan Yıldız, dün gece ABD'de altı yıldan beri süren Libananco davasının sonuçlandığını, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Uzan Grubu arasında ciddi bir problem olarak uluslararası Hakem Heyetine taşınan davada Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin haklı bulunduğunu söyledi.

Bakan Yıldız, buradan çıkartılması gereken bir çok sonuç olduğunu, özellikle söz konusu grup tarafından konunun uluslararası arenaya taşındığı bir ortamda bizim hukuk kurallarımızın son derece isabetli bir karar verdiğinin uluslararası platformda da açığa çıkmış olduğunu ifade etti.

2003 yılında söz konusu şirkete ya da hisselerine herhangi bir el koymanın olmadığını, ÇEAŞ ve Kepez şirketlerin imtiyaz haklarının feshedildiğini anlatan Yıldız, Danıştay'da davanın görüldüğünü ve kurumun kendilerini haklı bulduğunu söyledi.

''Biz hiçbir siyasi müdahalede bulunmadık. Siyaseten hiçbir şekilde müdahil olmadık'' diyen Yıldız, sürecin tamamen hukuk kuralları içinde devam ettiğini bildirdi.

"TÜRKİYE'NİN YURTİÇİ GELİRİ KADAR PARA İSTEDİLER"
Yıldız, şöyle devam etti.

''Özellikle Cem Uzan'ın sayın Başbakanımıza yönelik, siyasi linç kampanyasına alet etmek üzere kullandığı bu dava böylece sonuçlanmış oldu. AK Parti hükümetlerinden önce bu arkadaşların sahtekarlıkları, yolsuzlukları, evrakta sahtecilik yaptıkları bilinmiyor değildi ama devletin, milletin haklarını koruyacak irade oluşmamıştı. Uzanlarla alakalı bu konu onların sıkça kullanmaya çalıştıkları gibi siyasi bir hareket değildir, siyasi bir üslupta değildir.''

Uluslararası platformda görülen beş davada Türkiye'den talep edilen toplam tutarın 230 milyar dolar olduğunu anımsatan Yıldız, 2003 yılında Türkiye'nin gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSYH) toplam tutarının 230-235 milyar dolar olduğuna dikkati çekti.

''Vatandaşımız başına yaklaşık 3 bin dolarlık gelir talep ettiler'' diyen Yıldız, ''sahtecilik'' ifadesinin kendisinin ifadesi olmadığını, özellikle Polonya'da görülen iki davada hileli evrak kullanmakla ve sahtecilik yapmakla alakalı, suiistimal yapmakla ilgili resmi belgeler oluştuğunu bildirdi.

Yıldız, bir çok arkadaşının, bir çok insanın bu davalarla ilgili çok fazla çaba sarf ettiğini belirtti ve başta Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül olmak üzere emeği geçen herkese vatandaşlar adına teşekkür etti.

Enerji Bakanı Yıldız, ''Vatandaşımız başına, kişi başına düşen milli gelirden hemen hemen tamamını isteyen bir davadır bu. Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin en büyük uluslararası davasıdır'' dedi.

ULUSLARARASI TAHKİME TEŞEKKÜR
Davayla ilgili olarak temyiz yolunun da bulunduğunu belirten Yıldız, şöyle devam etti:

'' Ama biz bu manada başta Uluslararası Hakem Heyetine, Tahkim Kuruluna sağduyularından dolayı teşekkür ediyoruz. Daha önceki açıklamalarımızda da kendilerinin sağduyularına ve her zamanki yaklaşımlarına güveniyoruz demiştik. Bu güvenimiz boşa çıkmadı. Çünkü bu, uluslararası soygun tarzında düzenlenmiş bir yapıydı. Sağ olsunlar onlar da buna göz yummadılar. Yine emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Halef selef olduğumuz Hilmi Beye de hasleten teşekkür ediyoruz.''
habertürk.comSigorta hasar sorgulama

Ataşehir Firma Rehberi

Ataşehir'de Hastahaneler Tıp Merkezleri

Atasehirliyiz.net

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109