Yaşlandıkça neden kilo alıyoruz

Yaşlandıkça neden kilo alıyoruz

Yaşlandıkça neden kilo alıyoruz
Yaşlandıkça kilo alıyoruz. Üstelik yaşlandıkça iştahımız azalmasına ve daha az yemeye başlamamıza rağmen. Neden? Dahası kaçınılmaz bir durum mu bu?


Yaşlandıkça kilo alıyoruz. Üstelik yaşlandıkça iştahımız azalmasına ve daha az yemeye başlamamıza rağmen. Neden? Dahası kaçınılmaz bir durum mu bu? Amerikan NPR radyosunda yayınlana özel bir dosyada, bu sorunun cevabı aranırken, yaşlandıkça şişmanlamanın engellemenin insanın elinde olduğuna dikkat çekildi.

Hiç şüphesiz yaşlılıkla beraber vücudumuzda biyolojik değişiklikler de oluyor. Amerikan Jeriyatri (yaşlılık bilimleri) Derneği başkanı Cheryl Phillips, yaşlandıkça vücudumuzda depoladığımız yağa müdahale eden kaslarımızın da yaşlandığına dikkat çekiyor. 70 yaşındaki bir kadının vücudunun ağırlığı 25 yaşındaki kadar olabilir. Ancak, kas oranı 25 yaşında daha fazla. Çünkü yaşlandıkça kas hücresi kaybımız da artıyor. Gençken zarar gören kas hücreleri kolaylıkla yenileniyor ancak yaşlılıkta bu söz konusu değil. California Üniversitesi jeriyatristlerinden Jonathan Wanagat, yaşlandıkça kaslarımızın neden büzüldüğünün kesin sebebinin hala bir muamma olduğunu belirtiyor. Ancak bazı teoriler var.

En önemlisi, yaşlandıkça kasların kendini yeniden üretip yenilemesinin azalması. Büyüme hormanları, testosteron ve estrojen seviyesindeki artış da kas liflerini azaltarak azalmayı sağlıyor. Enerji vücuda kalori formunda giriyor. Eğer aldığınız kalori miktarını hiç değiştirmezseniz, yaşlandıkça arta kalan enerji yağa dönüşüyor.

Buna karşı ne yapılabilir?

Bu nokta egzersizin devreye girdiği yer. Wanagat, sayısız araştırmanın egzersiz yapmanın bu konudaki faydasını ortaya koyduğunu belirterek, ‘’80 yaşında da olsanız egzersiz işe yarar’’ diyor. Çünkü egzersiz yaşlılıkta bile kas hücrelerini büyütüyor. Bunun da ötesinde kasları güçlendiriyor. Wanagat, ‘’Egzersiz kasları nasıl güçlendiriyor kesin bilmiyoruz ama ağırlık kaldırmak, 80 yaşında da 90 yaşında da vücudu güçlendirmeye devam eder’’ diye anlatıyor. Uzmanlar ayrıca, egzersizin vücudun eklem ve kemiklerinin yanı sıra bağışıklık sistemini bile güçlendirdiğime dikkat çekiyor. 75 kilodan ağır herkes kronik eklem rahatsızlıkları yaşama potansiyeli taşıdığı uyarısı yapan uzmanlar, egzersiz ile, bu konuda da önceden önlem alınabileceğini söylüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER