Uz. Dr. Hüseyin Başar Mantar Hastalıklarını Açıkladı

Uz. Dr. Hüseyin Başar Mantar Hastalıklarını Açıkladı

Uz. Dr. Hüseyin Başar Mantar Hastalıklarını Açıkladı
Toplumda sıklıkla yazın görülen, tedavi edilmediği durumda ciddi sonuçlara yol açan
ve diğer aile bireylerini de etkileyen mantar hastalıkları konusunda uzmanlar uyardı. Mantar hastalıkları doğada bulunan ve mantar adı verilen bir grup etkenin bulaşması ile ortaya çıkıyor. Erkeklerde daha fazla görülen hastalık en sık ayaklar, tırnaklar ve kasıklara ortaya çıkıyor.

Mantarlar toprak, hamam, sauna, havuz gibi ortak kullanım alanlarından ve hasta kişilerin hastalıklı bölgelerine veya kullandığı eşyalar çamaşır, tırnak makası, manikür ve pedikür aletleriyle temas ile de kolaylıkla bulaşabiliyor.

Ayrıca ayak temizliğine dikkat edilmemesi, ayakların ıslak, terli veya nemli kalması da hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştıran büyük bir faktör. Cildiye Uzmanı Uz. Dr. Hüseyin Başar, "Tedavi edilmemiş mantar hastalığı hasta kişi dışında özellikle eş ve çocuklar için ciddi risk oluşturur. Çocuklarda ilaç kullanımının sınırlı olması bu riskin önemini iki kat artırmaktadır." dedi.

Başar, "Bu nedenle uzun süreli ve zorlu tedavilere mecbur kalmamak, iş hayatını aksatmamak ve aile fertlerini bu hastalıktan korumak için ayaklarda kaşıntı, kızarıklık, soyulma ve sulantı gibi problemleri olanların mutlaka bir dermatologa muayene olmaları ve doğru tedaviyi yeterli süre kullanmaları gerekmektedir." diye konuştu.

 

star gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER