SİGARA YASAĞI GENİŞLİYOR

Tütün ve tütün ürünleriyle mücadele kapsamında Restoranların ‘bir kısmı açık alanları'nda da sigara içilemeyecek

SİGARA YASAĞI GENİŞLİYOR
SİGARA YASAĞI GENİŞLİYOR


Tütün ve tütün ürünleriyle mücadele kapsamında  Restoranların ‘bir kısmı açık alanları'nda da sigara içilemeyecek
Tütün ve tütün ürünleriyle mücadele kapsamında restoran ve kafe gibi mekanların açılabilir camlı kısımlarının bulunduğu yerlerde de sigara içilmesi yasaklanacak

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tütünle mücadele kapsamında sigara içilmesine izin verilen ve açık alan olarak tanımlanan yerlere ilişkin yeni yasal düzenleme yapılacağını açıkladı.

AKDAĞ: 'YANLARI AÇIK' DENİLEREK SİGARA İÇİLEBİLİYOR

Akdağ, "Lokanta, pastane, restoran gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, 'Yanları açık' denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerleri kapalı alan sayacağız. Materyalin ne olduğu önemli değil, cam dahi olsa burası da kapalı alan sayılacak" dedi.

‘TÜTÜN VE TÜTÜN MAMULLERİ İLE MÜCADELE KAPSAMINDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATILMAYA DEVAM EDİLECEK'

Bakan Akdağ, sağlıklı yaşamı teşvik etmek için ülke programlarını 2017'de çok belirgin hale getireceklerini, bu kapsamda tütün ve tütün mamulleri ile mücadele kapsamında önemli adımlar atılmaya devam edileceğini ifade etti.

‘SİGARA İÇME ORANI YÜZDE 31'DEN 26'LARA DÜŞTÜ ANCAK GENÇLERDE SİGARA İÇME ORANINDA ARTIŞ YAŞANDI'

Yürütülen programlar sonrasında sigara içme oranının yüzde 31'den yüzde 26'lara düştüğüne ancak gençlerde sigara içme oranında artış yaşandığına dikkati çeken Akdağ, medya kampanyalarına ağırlık vereceklerini vurguladı.

Akdağ, kapalı alanlarda sigara yasağını çok daha sıkı bir şekilde takip ederek tütünle mücadelede yeni bir dönem başlatacaklarını söyledi. "Bu dönemde iki iş daha yapacağız" diyen Bakan Akdağ, sigaranın marketlerde dışarıdan görünmeyecek şekilde kapalı dolaplarda bulundurulacağını, sigara paketlerinde markaların belli olmayacağını ve paketin her tarafında uyarılar yer alacağını aktardı.

‘ÜSTÜ KAPALI VE TEK BİR TARAFINDA BİLE DUVAR BULUNAN YERLERİ KAPALI ALAN SAYACAĞIZ'

Akdağ, tütünle mücadelenin kapsamının bu yıl içerisinde daha da genişletileceğini dile getirerek şöyle devam etti: "Lokanta, pastane, restoran gibi yerlerin önünde kapalı yerler yapılıyor, 'Yanları açık' denilerek sigara içilebiliyor. Üstü kapalı olan, tek bir tarafında bile duvar bulunan yerleri kapalı alan sayacağız. Materyalin ne olduğu önemli değil, cam dahi olsa burası da kapalı alan sayılacak."

YÜRÜYÜŞ YOLLARI, SPOR YAPILAN ALETLİ EGZERSİZ ALANLARINDA DA SİGARA İÇİLMESİ YASAKLANDI

Mevcut uygulama kapsamında illere gönderilen 2015-2018 Tütünle Mücadele Eylem Planı'na göre, çocukların faydalandığı tüm açık alanlar, yürüyüş yolları, spor yapılan aletli egzersiz alanlarında da sigara içilmesi yasaklandı. Havaalanı, otobüs terminali, tren garı, alışveriş merkezi, sinema, tiyatro, sağlık kurum ve kuruluşu gibi insanların yoğun olduğu yerlerin giriş kapılarına 5 metre mesafede sigara tüketilmesine izin verilmiyor.
KAMU KURUMLARINDA SİGARA İÇME ALANLARI GİRİŞ KAPISININ 10 METRE UZAĞINDA OLMALI

Kamu kurum ve kuruluşlarının açık alanlarının sadece yüzde 30'unda sigara içilmesine izin veriliyor. Aynı kurumlarda sigara içme alanlarının giriş kapısının 10 metre uzağında olması gerekiyor. Üniversitelerde de ‘Dumansız Kampüs' uygulamalarının yaygınlaştırılması çalışmalarına ağırlık veriliyor.




YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER