Sıcaklarda kontrolsüz ve aşırı zorlayıcı sporlardan kaçınılmalı

Yapılan spor aktivitesi sırasında normal yaşam anına göre vücut yaklaşık 10 kat strese maruz kalır ve aşırı enerji tüketimi olur.

Sıcaklarda kontrolsüz ve aşırı zorlayıcı sporlardan kaçınılmalı
 Sıcaklarda kontrolsüz ve aşırı zorlayıcı sporlardan kaçınılmalı
Yapılan spor aktivitesi sırasında normal yaşam anına göre vücut yaklaşık 10 kat strese maruz kalır ve aşırı enerji tüketimi olur.

Yaz aylarında hava sıcaklığı fazla olduğu için spor sırasında stresin normalden daha fazla olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sadi Kayıran “Bu nedenle mümkün olduğunca günün erken saatlerinde, daha serin zamanlarda spor yapılmalı veya bulunduğumuz ortam havasının yapacağımız aktiviteye uygun olduğu salon, kompleks spor merkezleri gibi alanlarda spor yapılması tercih edilmeli” dedi.

Yaz aylarında spor yaparken beslenme ve su tüketimine özellikle dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sadi Kayıran “Sıcak havalarda terleme daha fazla olmakta ve ortalama 1-1,5 litre arası su kaybı olur. Spora başlamadan yaklaşık 30 dakika önce yoğun sıvı alımına başlanmalı ve spor sırasında verilen her arada muhakkak sıvı alımına devam edilmeli. Spor öncesi en az 1,5-2 saat önce yemek yeme sonlandırılmalı ve rahat bir mide ile sorun yaşamadan spora başlanmalı” şeklinde konuştu.

Spora başlamadan önce vücudun yağ ve su oranı belirlenmeli
Yaz aylarında sağlık verilerimize uygun sporun tercih edilmesinin gerektiğini aktaran Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sadi Kayıran “Spor öncesi yapılacak vücut analizi ile yağ kütlesi ve su oranı belirlenmeli. Bu sayede daha uygun bir program ve planlama yapılabilir. Yapılacak spora özgü uygun donanım ve ayakkabı ile antrenman yapılmalı ve bu sayede daha az enerji tüketimi daha yüksek verimlilik sağlanmalı. Spora başlamadan önce ısınma ve esneme/germe programları planlanmalı ve başlangıçta kaslar aşırı yorulmamalı” dedi.

En az 15 dakika soğuma egzersizleri yapılmalı
Sadece saha sporlarında değil, su sporlarında da benzer sorunlar ile de karşılaşıldığını söyleyen Dr. Sadi Kayıran “Bu nedenle yaz aylarında yapılan tüm sporlarda her zaman dikkat edilmeli, kontrolsüz aşırı zorlayıcı spor ve antrenmanlar mümkün olduğunca yapılmamalı. Yapılan spor aktivite sonrası muhakkak soğuma antrenmanları yapılmalıdır. Bu süre en az 15 dakika olmalı ve sonrasında sıvı alımı muhakkak yapılmalıdır. Spor sonrası hemen yemek yenmemeli ve spor sonrası tercih protein tüketimi olmalı ve kas kaybı yaşanmamalı” şeklinde konuştu.

Olası kramp anında spora son verilmeli
Kasların aşırı yüklenmelerde veya hazır olmadıklarında çabuk yorulup krampa maruz kalabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sadi Kayıran “Bu nedenle olası kramp anında spora son verilmeli. Ayrıca şiddetli çarpıntı, bulantı, halsizlik veya huzursuzluk durumlarında da spor yapılmamalı ve çalışma sonlandırılmalı” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER