Sağlık için 4 milyar lira yatırım 50 bin kişiye iş

İstanbul’a 4 yılda 4 milyar yatırımla, 3 büyük sağlık tesisi ve 29 hastane yapılacak. 50 bin kişi iş bulacak.

Sağlık için 4 milyar lira yatırım 50 bin kişiye iş

İSTANBUL’u sağlık merkezi haline getirecek olan 4 milyar TL’lik hastane yatırımı İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği toplantı ile kamuoyuna duyuruldu. İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokumacı, 2012’yi İstanbul’da sağlık yatırımları açısından yıldız yıl olarak ilan ettiklerini belirterek “İstanbul’u ülkemize ve sağlık turizmimize hizmet verir duruma getirmek için bir takım yatırımlar planladık. 2015’e kadar olan yatırım planlarımız için 4 milyar liralık bütçe ayırdık. Projelerin tamamlanmasıyla 50 bin kişiye istihdam sağlanacak” diye konuştu.

29 hastane 3 sağlık kompleksi

Projeler hakkında bilgi veren Dokumacı, İkitelli, Süreyyapaşa ve Bakırköy olmak üzere 3 büyük sağlık kompleksinin yanında, şu anda projelendirilen ve planlanan 29 tam teşekküllü hastane ve araştırma merkezi yapımı olduğunu belirtti. İkitelli’deki sağlık kompleksinin 1 milyon metrekare alan üzerine kurulu olduğunu ve Türkiye’nin en büyük sağlık kuruluşu olacağını belirten Dokumacı “İkitelli’de toplamda 2.682 yataklı entegre bir kompleks kuruyoruz. Ayrıca 2.000 yataklı Süreyyapaşa Sağlık Kompleksi ve 1.625 yataklı Bakırköy Sağlık kampüsü planlanıyor” diye konuştu. Ayrıca, projelendirilen ve planlanan 29 hastane daha olduğunu belirten Dokumacı “Tuzla, Büyükçekmece, Bağcılar, Beylikdüzü, Ataşehir, Haydarpaşa, Üsküdar, Esenyurt, Kartal, Bayrampaşa bunlardan bazıları. Ayrıca İstanbul genelindeki 47 sağlık tesisi de boşaltılarak depreme karşı güçlendirilecek” diye konuştu.

50 bin yeni istihdam

2015’e kadar tüm hastanelerin hizmete gireceğini söyleyen Dokumacı “Üniversitelerden 24 bin öğrenci alacağız. Bunun yanında 26 bin uzman doktora ihtiyacımız olacak. Bununla birlikte personel ihtiyacı ile 50 bin kişiye iş imkanı sağlanacak” dedi. Dokumacı projelerle İstanbul’da yatak kapasitesinin 20 bine ulaşacağını da ifade etti.

İSTANBUL’DAKİ BAZI PROJELER

İkitelli Sağlık Kampusü

Süreyyapaşa Sağlık Kampusü

Bakırköy Sağlık Kampüsü

Sultanbeyli Hastane Yapımı

Üsküdar Devlet Hastanesi

Haydarpaşa Hastanesi yapımı

Şişli Etfal Hastanesi yapımı

Büyükçekmece Mimarsinan Hastanesi

Küçükçekmece Diş Sağlığı Merkezi

Bağcılar Diş Sağlığı Merkezi


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109