Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Hoca farkını devlet ödeyecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Hoca farkını devlet ödeyecek

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Hoca farkını devlet ödeyecek
Hoca farkını devlet ödeyecek  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tam günün ardından kaldırılan hoca farkının ise devlet tarafından üniversitelere aktarılacağını belirtti

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, "Ne devlet hastanelerinde ne de üniversite hastanelerimizde çalışan değerli meslektaşlar artık ikili çalışma yapamayacaklar." dedi. Bakan Akdağ, tam günün ardından kaldırılan hoca farkının ise devlet tarafından üniversitelere aktarılacağını belirtti. Akdağ, "Eskiden vatandaşın ödediğini bugün sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti devleti üniversitelere ödemiş oluyor." diye konuştu.

Bakan Akdağ, Dedeman Otel'de düzenlenen Beden Eğitimi Öğretmenleri ile Sağlığın Geliştirilmesi Çalıştayı'na katıldı. Bakan Akdağ, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tam Gün Yasası ile ilgili bir soru üzerine Akdağ, "Vatandaşlarımızın tam gün yasası olarak bildiği yasa ile ilgili olarak uzun zamandır bir süreci takip ediyoruz. Geçtiğimiz yıl doktorlarımızın ikili çalışmasını sonlandıran tam gün adını verdiğimiz bir yasa yaptık. Bu yasanın anlamı şuydu. Devlet hastanelerinde, devletin üniversitesinin hastanesinde çalışan doktorlar ayrıca dışarıda özel muayenehane açmasın, özel merkezlerde, hastanelerde çalışmasın." ifadelerini kullandı.

Akdağ, bu kapsamda üniversite hastanelerinde vatandaşın hoca parası dediği döner sermayeye ödenen parayı da kaldırdıklarını hatırlattı.

Bu düzenlemenin CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğünü hatırlatan Akdağ, şunları dile getirdi: "Anayasa Mahkemesi gerekçelerini ifade etmeden, bazı maddelerde iptal yoluna gitti. Biz bu iptal edilmiş maddeler ile birlikte bir açıklama yaptık. Daha doğrusu, Bakanlığımızın internet sayfasına bir açıklama koyduk. Dedik ki, bu iptal edilen maddeler ile birlikte düşündüğümüzde bu ikili çalışma kamuda sona ermiştir. Bunun üzerine tabip örgütü Danıştay'a giderek bizim bu açıklamamıza yürütmeyi durdurma kararı verdi. Biz de buna itiraz ettik. Nihayetinde Danıştay İdare Davaları Genel Kurulu bizim itirazımızı haklı buldu, çok açık bir ifadeyle artık devlet hastanelerinde, devletin üniversite hastanelerinde ikili çalışma olmayacağını karara bağladı. Yani ne devlet hastanelerinde ne de üniversite hastanelerimizde çalışan değerli meslektaşlar artık ikili çalışma yapamayacaklar."

Vatandaşın üniversite hastanelerine ödediği paranın bütün üniversitelere ay ay ödenmesi hususunda bir kanun düzenlemesi yapıldığını hatırlatan Akdağ, "Şimdi bu ödemelerde başladı. Dolayısı ile eskiden vatandaşın ödediğini bugün sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti devleti üniversitelere ödemiş oluyor. Değerli meslektaşlarımız, asistanlarımız da bu ödemelerden kendi paylarını performanslarına göre alacaklar." şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER