Pideye elveda, esmer ekmeğe merhaba

Ramazan ayının hem sofralarda hem de insan vücudunda yarattığı değişikliklere dikkati çeken Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, bu süreçte alınan kiloları vermenin 5 kolay yolunu paylaşıyor.

Pideye elveda, esmer ekmeğe merhaba
 Pideye elveda, esmer ekmeğe merhaba

Ramazan ayının hem sofralarda hem de insan vücudunda yarattığı değişikliklere dikkati çeken Anadolu Sağlık Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağatay Demir, bu süreçte alınan kiloları vermenin 5 kolay yolunu paylaşıyor.

1.Ara öğün zayıflamaya yardımcı


2.Pideye elveda, esmer ekmeğe merhaba deyin


3.Sofrada bunlara yer açın


4.Harekete geçin


5.Ramazan sonrası detoks çayları
“Yapacağımız ilk önemli adım eksilen ara öğünlerimizi yerine koymak ve bol su tüketmeye başlamaktır. Bu vücudumuzun azalan su dengesini yerine koyacak ve düzensizleşen şeker tablomuzda olumlu sonuçlar yaratacaktır” diyen Çağatay Demir sözlerine şöyle devam etti: “Ara öğün almak, bölgesel olarak zayıflamamıza yardımcı olur ve bir sonraki öğünde fazla tüketim yapmamamız açısından vücudu dengeler.”
Ara öğün seçenekleri olarak meyve, light süt ya da diyet olarak yapılmış kurabiyelerin tercih edilebileceğini söyleyen Dyt. Demir, “Miktarında bıraktığımız ceviz ve badem de az tüketildiği takdirde iyi bir ara öğün olarak reçetemizde yerini alabilir” dedi.

“Ramazan’da tüketilen pide, hamur işleri yerini esmer ekmeklere ya da kepekli tüketilen makarna ve pilavlara bırakmalıdır” diyen Dyt. Demir, “Hamur işleri ve tatlıların yerini meyveler ve sütlü tatlılar alabilir” diye ekledi. Özellikle bayram ziyaretlerinde reddedilemeyen tatlı ikramları ile fazla kaçan öğünlerden sonra Dyt. Demir, yine 2-3 meyveden oluşacak meyve salatalarından yardım alınması gerektiğini de belirtti.

Sofralarımızda ağır kremalı çorbalar yerine hafif hazırlanmış şehriye, tavuk suyuna çorba ve sebze çorbası tarzındaki çorbaları bulundurmak, ızgara ya da fırında hazırlanmış et öğünlerine ve balık tüketimine dönmek bu dönemde kilo kaybetmek için idealdir.
İftarın ardından üzerimize çöken uyku hali nedeniyle hareketimizin de sınırlandığı bu aydan sonra hafif tempolu yarım saatlik yürüyüşlerin hem yağ yakımına hem de kendimizi daha zinde ve sağlıklı hissetmemize yardımcı olacağını söyleyen Dyt. Demir, “Bu yürüyüşlerin ardından tüketeceğimiz öğünlere dikkat etmeli ve bol su ile desteklemeliyiz“ dedi.

Dyt. Demir, “Sindirimle igili sorunlar yaşadığınızı ya da kiloların gitmediğini düşündüğünüz zamanlarda detoks çayları yardımcınız olabilir” dedi ve kolaylıkla hazırlanacak şu detoks çay tarifini paylaştı:
Bir orta boy elma, 1 kabuk tarçın, bir tutam ıhlamur ve bir tutam kuru papatya ile hazırlayacağımız bir çay hem yağ yakımında hem de sindirim problemlerinde bize yardımcı olacak, gevşememizi ve günlük stresimizden de arınmamızı sağlayacaktır. Ihlamur, ağrı gidericidir ve toksit etkenleri uzaklaştırır. Tarçın; kan şekerini dengeler, gaz ve şişkinliği giderir, iyi huylu kolesterolü yükseltir, antibiyotik etkisi vardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109