MORALİNİZİ DÜZELTECEK 10 BESİN

MORALİNİZİ DÜZELTECEK 10 BESİN

MORALİNİZİ DÜZELTECEK 10 BESİN
MORALİNİZİ DÜZELTECEK 10 BESİN

1.Üzgün ve moraliniz kötü olduğu zaman D ve B vitaminlerinin, omega 3'ü barındıran besinler tavsiye edilirken, fast food ve cips gibi abur cuburlardan uzak durulmasının şiddetle altı çiziliyor.

2.Eksikliği depresyona davetiye çıkartan B vitamini bolca bulunduran bu sebze mutluluk hormonu serotonin salgılanmasına katkı sağlar.

3.Hindi içinde bulundurduğu tryptophan sayesinde serotonin ve melatonin salgılar. Vücutta doğal olarak üretilmeyen tryptophanı besinlerden almalıyız.

4.Yapılan araştırmalar omega 3 enjekte edilen farelerin morallerinin değiştiğini ve omega 3'ün de et haricinde en çok cevizde olduğunu ortaya koydu.

5.Günlük olmayan sütlerde (soya sütü, badem sütü gibi) serotinin salgılanmasına büyük katkısı olan D vitamini miktarı yüksek.

6.Soya, aynı hindi gibi tryptophan ürettiği için mutluluk hormonu sağlar. Ayrıca enerji seviyesini ani bir biçimde değiştirmediği için duygu kargaşası yaşanmaz.

7.Omega 3'ü en çok barındıran besin somon balığı. Eğer bulamıyorsanız ya da sevmiyorsanız ton balığı da iyi bir alternatif.

8.Kişiye enerji veren protein ve demir barındırdığı için fasülye tüketmek tavsiye edilmektedir.

9.Çikolata beynin endorfin salgılamasını böylelikle mutluluk hormonu serotonin üretmesini tetikler. Uzmanlara göre bitter çikolata daha faydalı

10.Tam tahıllı ekmek, yulaf gibi karbonhidratlar tüketildikten sonra ani duygu değişimi yaşatmıyorlar. Ayrıca B vitamini salgılanmasına katkıda bulunuyorlar.

11.Tryptophan deposu olan muz, içerdiği demir ve potasyum ile birlikte depresyondan kurtulmak için iyi bir doğal ilaç.

star

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER