MEME KANSERİNDE ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman,"Erken teşhis ve tanı sayesinde meme kanseri olma riski yüzde 10 geriledi." dedi.

MEME KANSERİNDE ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR
MEME KANSERİNDE ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

Türk Kanser Derneği Başkanı Burak Duruman,"Erken teşhis ve tanı sayesinde meme kanseri olma riski yüzde 10 geriledi." dedi.

Meme kanserinde farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan "Meme Kanserine Dur Diyelim" kampanyası kapsamında Sait Halim Paşa Yalısı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Duruman, erken tanının özelikle kanser hastalığında önemli olduğunu ifade etti.

Duruman, ekim ayında meme kanserinde erken tanı, risk faktörleri ve taramaların önemine vurgu yapmak için birçok etkinlik düzenleyeceklerini anlatarak, "Yüzde 100 tedavisi olan meme kanserinde erken teşhis çok önemli ama bunun için farkındalık yaratmak lazım. Bu, sadece hükümetin ve sivil toplum kuruluşlarının görevi değil. Bu konuda herkese görev düşüyor." dedi.

Her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığını belirten Duruman, kadınların taramalarını düzenli olarak yaptırmaları gerektiğini bildirdi. Duruman ayrıca dernekte erken tanı, tedavi, tedavi takip programları, psikolojik destek, hasta hakları, onkoloji koçluğu gibi birçok hizmeti ücretsiz verdiklerine de dikkati çekti.

Toplantıda katılımcılara bilgi veren Op.Dr. Murat Atay da "Amacımız Türkiye'de meme kanserinden hiçbir kadının hayatını kaybetmemesi" dedi. Atay, farkındalık projeleri sayesinde kadınların hastalık hakkında daha çok bilinçlendiğini söyledi.

"Bana olmaz demeyin"
Toplantıya katılan 51 yaşındaki emekli Sevgi Korkmaz Aslan ise hastalığı erken teşhis sonucu atlattığını belirtti. Aslan, "Hiçbir kadın, 'bana olmaz' demesin. Geçen yıl ekim ayında meme taramasına başvurdum. Tarama sonrası şüpheli bulguya rastladılar. Birinci evre meme kanseri olduğumu öğrendim. Erken tanı sayesinde ameliyatım yapıldı ve tedavi oldum. Çok şükür atlattım. Bütün kadınlara tavsiyem her yıl rutin kontrollerini yaptırmaları." dedi.

Hastalara, meme kanseri taraması, danışmanlık, psikolojik destek gibi birçok konuda destek sunan Türk Kanser Derneği, "0 850 611 08 53" numaralı çağrı merkezinden de 7 gün 24 saat ücretsiz hizmet veriyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER