Komşu'nun kâbusu Türkiye'de mi?

Komşu'nun kâbusu Türkiye'de mi?

Komşu'nun kâbusu Türkiye'de mi?
Komşu'nun kâbusu Türkiye'de mi?
6 kişi hayatını kaybetti!

Sağlık Bakanlığı, Manisa Devlet Hastanesine ateş, trombositopeni (kan pıhtılaşmasında görevli hücrelerin azalması), bilinç değişikliği ve döküntü şikayetiyle başvuran 16 hastadan 6'sının hayatını kaybettiğini, hastalığın tespitine yönelik araştırmanın devam ettiğini açıkladı.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek de, vakalardaki belirtilerin, Yunanistan'ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan Batı Nil Ateşi hastalığıyla benzerlik gösterdiğini, laboratuvar araştırmalarının hem bu hastalık, hem de diğer hastalıklar açısından devam ettiğini bildirdi.

Manisa Devlet Hastanesi'ne 12 Ağustos tarihinden itibaren ateş, trombositopeni (kan pıhtılaşmasında görevli hücrelerin azalması), bilinç değişikliği ve döküntü şikayetiyle başvuran 16 hastadan 6'sının hayatını kaybettiği, Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasıyla duyuruldu.

Hastane enfeksiyon hastalıkları uzmanının bildirimi üzerine, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı uzmanları ve ilgili branşlardaki öğretim üyelerinin katılımı ile bir bilim kurulu oluşturulduğu belirtilen açıklamada, kurulun vakalarla ilgili ön değerlendirmesini tamamladığı bildirildi.

Uzman ve akademisyenler tarafından vakaların yerinde değerlendirildiği ve saha incelemesi yapıldığı da ifade edilen açıklamada, bu değerlendirmeler eşliğinde vakaların yaygınlığının incelenmesi için vaka takip formları ve vaka yönetimi esaslarının hazırlandığı, ilk günden itibaren hastalığın tanı ve tedavisine yönelik detaylı araştırmalara başlandığı kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

''Yunanistan'ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan ve Batı Nil Ateşi adı verilen viral enfeksiyon vakaları ile Manisa'daki vakaların herhangi bir benzerlik gösterip göstermediği uluslararası sağlık kuruluşları ile işbirliği içinde ayrıca araştırılmaktadır. Gereken her türlü çalışma titizlikle sürdürülerek süreç takip edilmektedir.

Bu konuda yapılan araştırma ve çalışma sonuçları, aynı hassasiyetle şeffaf ve hızlı bir biçimde medyamız aracılığı ile kamuoyumuzla paylaşılacaktır.''

-''BELİRTİLER BENZERLİK GÖSTERİYOR''-

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi (RSHM) Başkanı Doç. Dr. Mustafa Ertek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 gün önce Manisa Devlet Hastanesinden yapılan bildirim üzerine hastalığın tespitine yönelik çalışmalara başlandığını söyledi.

Benzer belirtilerle hastaneye başvurup hayatını kaybedenlerin aynı hastalıktan mı yaşamlarını yitirdiği, yoksa bir rastlantı mı olduğunun henüz bilinmediğini, bunun ancak yapılan testler sonucu ortaya çıkacağını kaydeden Ertek, ''Hastalık belirtileri, Batı Nil Ateşi ile benzerlik gösterdiği için mi bunun üzerinde duruluyor?'' sorusu üzerine, şunları söyledi:

''Şu anda Yunanistan'ın kuzeyinde küçük bir Batı Nil Ateşi hastalığı epidemisi (salgın) devam ediyor. Bu hastalık Fas, Cezayir gibi ülkelerde de benzer küçük epidemiler yapmış. Yani hastalık küçük epidemilerle seyrediyor. Bulaşıcı bir hastalık değil, ama kan nakliyle başka bir hastaya geçebiliyor. Manisa'daki vakalardaki belirtiler, Yunanistan'ın kuzeyinde sivrisineklerle bulaşan Batı Nil Ateşi hastalığıyla benzerlik gösteriyor. Ama tanı konulabilmesi için laboratuvar tespiti gerekiyor. RSHM'deki laboratuvarlarda gereken testler yapılıyor. Laboratuvar araştırmalarımız hem bu hastalık, hem de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi diğer hastalıklar açısından da devam ediyor''

Bazı hastalıklarda kesin sonuç alınabilmesi için 7-10 gün arayla ikinci bir kan testine ihtiyaç duyulduğunu anlatan Ertek, ''Hastalardan ikinci bir kan örneği alınmasını istedik. İkinci kan örnekleri üzerindeki testlerden sonra kesin bir tanı koyabileceğiz'' diye konuştu.

Ertek, Manisa'da benzer belirtilerle başvuran hastaların yatarak tedavi altına alındığını belirterek, ''Şu anda yatan 5-6 hasta var. Birinin durumu diğerlerine göre daha ciddi'' dedi.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER