İnsan beyni yaz mevsimini niçin sever?

İnsan beyni yaz mevsimini niçin sever?

İnsan beyni yaz mevsimini niçin sever?
İnsan bedenindeki her organın favori mevsimi var mı bilinmez ama bilimsel araştırmalara göre insanın beyninin favori mevsimi yaz. İşte bunun 5 sebebi:

İnsan bedenindeki her organın favori mevsimi var mı bilinmez ama bilimsel araştırmalara göre insan beyninin favori mevsimi yaz. Amerikan ‘’Brain World’’ dergisi, insan beyninin yaz mevsimini sevmesinin 5 sebebini yazdı. İşte o sebepler:

1 – Su tüketimi

Yaz günleri hava sıcak olur. Sıcak hava susatır. Hiçbir mevsimde içmediğimiz kadar su içeriz. Çoğumuz bilmiyoruz ama beynimiz suya bayılıyor. Neredeyse oksijeni sevdiği kadar seviyor suyu. Belki de bu sebeple insan beyninin yüzde 85’i aslında sudur. Su insanın öğrenme yeteneğini artmasına yardım eder. Uyanık ve canlı kalmasını sağlar. Enerjik ve sağlıklı hissettirir. Ancak önemli bir nokta var. Su içmek için susamayı beklemeyin. Suyun makbulü susamadan içilenidir. Çünkü susuzluk zaten bünyemizde olması gereken seviyenin altında suya sahip olduğumuzu gösterir.

2 – Egzersizler

Güneş çok erken doğduğu için biz de erkenden uyanıp soluğu dışarda alıyoruz. Güzel yaz sabahlarında, uzun yürüyüşler yapmak, bisiklet sürmek, koşmak çok zor gelmez. Bu nedenle yazın kışa oranla çok daha fazla bedensel hareket yaparız. Sporun sadece bedene değil, beyne de çok iyi geldiğini biliyor muydunuz? Yürümek gibi egzersizler kan dolaşımını artırır. Bu da beyninize gidecek oksijen ve glikoz miktarını arttırır. Egzersiz ayrıca vücudun dopamin, noradrenalin ve serotonin gibi kimyasallar üretmesine neden olur. Bunlar insanın haleti ruhiyesini düzenleyip, anksiyete ve depresyonu engeller. Her haftanın en az 3 ya da 4 günü en az 30 dakika egzersiz yapın, beyniniz sağlıklı olsun.

3 – Rahat yaz akşamları

Karanlığın erken çöktüğü kış akşamları erkenden eve gidip, kanepeye kurulup dizi seyretmeyi tercih ediyoruz. Güneşin geç vakte kadar dışarıda olduğu yaz akşamları biz de geç vakte kadar dışarda kalıyoruz. Zamandaki bu esneme, beynimizi de esnetiyor. Yaz aylarında uzun zamandır okumayı ertelediğimiz klasikleri okumaya, yeni dil öğrenmeye meyyal oluşumuzun sırrı budur. Beyin, insanoğlu yeni bir şey öğrendikçe ya da hafızasını kullandıkça yeni nöronlar üretir. Yaz keyfiyle yeni beyinsel aktiviteler, beynin keyfine keyif katar.

4- Hafif yiyecekler

Yazın ağır olmayı kim ister ki? Kış boyunca kış uykusundaki ayılar gibi vücudumuzda biriktirdiğimiz karbonhidratlar, yaz gelince hareketlerimizi kısıtlar. Bu sebeple, insanlar yazın hafif yiyeceklere ya da küçük porsiyonlara daha fazla meyillidir. Araştırmalar, düşük kalorili beslenme ömrü uzatır diyor. Yaz aylarında çok çeşitli sağlıklı yiyecekler yediğimiz, özellikle de bolca sebze meyve tükettiğimiz için beyin, başta protein ve doğal şeker olmak üzere ihtiyaçlarını dengeli alır. Sabahları, taze yoğurt meyveyle güne başlayınca beyin bayram eder. İkisinin arasında kalmak acı ama mangalla fazla samimiyet beyninizle aranızı açar.

5 - Eş dost

Beyinle eş dostun ne alakası var demeyin, çok alakası var. Sosyalleşmenin keyifli zamandan öte getirisi var. Araştırmalar, bir arkadaş çevresi ile yaşamanın ve güçlü sosyal ağlar içinde yer almanın insanın sağlığı ve mutluluğuna büyük katkı yaptığını gösteriyor. ‘’Journal of Public Health’’ dergisine göre, geniş arkadaş çevresi özellikle yaşlılarda bunamayı ve zihni melekelerin körelmesini oldukça geciktiriyor. Ama arkadaşlarınızla havadan sudan konuşmakla yetinmeyin. Araştırmalar, yüzeysel dedikodular yerine, derin ve anlamlı sohbetlerin insan beynini canlandırdığını ortaya koyuyor. Beyninizin sağlığı için ailenize ve arkadaşlarınıza daha fazla zaman ayırın.

Cemal DEMİR (Turkish Journal)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER