Hurmalar piyasaya çıktı

Hurmalar piyasaya çıktı

Hurmalar piyasaya çıktı
Hurmanın en ucuzu kilosu 5 liraya, en pahalısı ise kilosu 100 liraya satılıyor


Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte değişik cinsteki hurmalar tezgahları süslemeye başladı. En ucuz hurma kilosu 5 liradan satılırken Peygamberimizin diktiğine inanılan Acve hurmaları ise kilosu 100 liraya kadar değişen fiyatlarla satışa sunulmaya başlandı.
Toptan hurma satışı ve ithalatı yapan Mehmet Özkan, A.A muhabirine yaptığı açıklamada Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte hurma satışlarının ve siparişlerinin arttığını ancak şu anda satılan ürünlerin geçen yıldan kalma olduğunu ifade etti.
Yeni ürün hurmanın Ağustos ayı sonunda piyasaya çıkabileceğini kaydeden Özkan, halen Suudi Arabistan, Tunus, İran, Ürdün ve İsrail’den hurma ithalatı yapıldığını belirterek şu bilgileri verdi:
“En ucuz hurma kilosu 5 liraya, en pahalı hurma ise kilosu 100 liraya satılıyor. İran’dan ithal edilen hurmalar kilosu 5-6 liraya satılıyor.  Peygamberimizin diktiğine inanılan Medine’den getirdiğimiz Acve cinsi hurma ise, üretimi az yapıldığı için kilosu 100 liraya satışa sunuluyor. Tunus hurmasının kilosu 10-12 lira arasında, Medine’den getirilen Mebrun cinsi hurmanın kilosu ise 10-30 lira arasında satışa sunuluyor. Satışlarımız her geçen gün artıyor.”
Mehmet Özkan, şeker hastalarının tüketebileceği özel hurmaları da bulunduğunu kaydederek “Şeker oranı düşük olan bazı cins hurmaları şeker hastaları için ithal ediyoruz. Bu tür özel hurmaları kilosu 18-20 liraya satıyoruz. Ayrıca yaş hurma çeşitlerimiz de bulunuyor” dedi.
        

Piyasada satılan hurmaların perakende satış fiyatları şöyle:
         Hurma cinsi:     Perakende satış fiyatı:
         --------------  ------------------------
         Meşruk hurma:            15-20
         Berni hurma:             15-22
         Hudri hurma              20-25
         İran hurması              5-6
         Acve Hurma               80-100
         Şelebi hurma             20-22
         Safavi hurma             25-30
         Hilliye hurma            25-30
         Sugi hurma               35-40
         Amber hurma:             50-60
         Mebrun hurma:            10-30
         Yaş hurma:               12-25


htekonomi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER