Fazla ilaç yazan doktora 145 lira para cezası

Fazla ilaç yazan doktora 145 lira para cezası

Fazla ilaç yazan doktora 145 lira para cezası
Fazla ilaç yazan doktora 145 lira para cezası
Reçeteye fazla ilaç yazan doktorlara, 145 lira para cezası kesiliyor. Konuya ilişkin genelgede doz aşımına giden hekimin Kabahatler Kanunu'na göre 'genel sağlığın korunmasına' aykırı davrandığı belirtiliyor.

Reçeteye fazla ilaç yazan doktorlara, 145 lira para cezası kesiliyor. Konuya ilişkin genelgede doz aşımına giden hekimin Kabahatler Kanunu'na göre 'genel sağlığın korunmasına' aykırı davrandığı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda sıkı takip yaptığı, genelgeye uymayan doktordan bugüne kadar binlerce lira tahsil ettiği ifade ediliyor.

Sıkı takip edilen yeşil ve kırmızı reçetelere fazla kutu ilaç yazan veya doz aşımına giden doktorlara binlerce liralık para cezası kesildi. Gerekçe ise Kabahatler Kanunu kapsamında 'genel sağlığın korunmasına' aykırı davranmak. Hekim başına bu ceza 145 lira olarak tahsil ediliyor. İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan Radyasyon-Onkoloji Uzmanı Yakup Büyükpolat iki kanserli hastasına fazladan morfin ve yüksek dozdaki ağrı kesici yazdığı için bu cezaya çarptırılan doktorlardan. Büyükpolat, "Kanser hastasının ağrısını dindirmek için ilaç yazdık. Art niyetimiz yoktu." diyor. Yakup Büyükpolat, cezanın iptali için Şişli Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Bu konuda çıkan çok sayıda genelgeyi de takip edemediğinin altını çizen Büyükpolat, ilaç yazımının 'kabahat' şeklinde nitelendirilmesinin kendisini yaraladığını söyledi. Büyükpolat, yaşadıklarından sonra daha dikkatli olduğunun altını çiziyor.

Hekimler ilaç yazımıyla ilgili çok sayıda genelge yayımlandığını ve takip etmekte zorlandıklarını söylerken, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, "Bu ilaçlar suistimallere açık ilaçlar. Bunların yazılmasıyla ilgili genelgeler var. Doktorlar dikkat etsin. Önce uyarıyoruz sonra ceza kesiyoruz." açıklamasını yapıyor. Bu reçetelerin sıradan ilaç barındırmadığını anlatan uzmanlar, "Bu ilaçlar suistimallere açık. Hekim bu reçetelerin yazılma kurallarına uymazsa önce uyarıyoruz. Devam ederse de cezai işlem başlatıyoruz." diye konuşuyor. Kabahatler Kanunu'nun 32. maddesine göre, bu şekilde ilaç yazmak emre aykırı davranış olarak nitelendiriliyor. Yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlar psikotrop ve uyuşturucu ilaçları kapsıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER