Dudak yarası kanser belirtisi olabilir

Dudak yarası kanser belirtisi olabilir

Dudak yarası kanser belirtisi olabilir
Dudak yarası kanser belirtisi olabilir
“Dudağınızı yalamayın, vazelinle nemlendirin; uzun süre güneşte kalacaksanız kornuyucu krem kullanın.


Dudaklardaki uzun süreli kuruluk ve çatlakların kanser belirtisi olabileceği ifade ediliyor. Genelde soğuk hava, rüzgar ve güneşe bağlı olarak ortaya çıkan bir sorun olan dudak kuruluğu bazı ilaçlarla giderilebiliyor. Ancak bu durumun uzun sürmesi kuşkuları da beraberinde getiriyor.
Memorial İstanbul Hastanesi Dermatoloji Bölümündan Doç. Dr. Ahu Birol, dudak kuruluğunun nedenleri ve kanserle ilişkisi hakkında şu bilgileri verdi:

GÜNEŞ, SİGARA VE AŞIRI ALKOLÜN ETKİSİ
Dış etkenlere bağlı olarak dudakta ortaya çıkan kuruma ve çatlama ‘keilit’ olarak adlandırılır. Soğuk hava, rüzgar ve güneş ışığı kurumuş, çatlamış dudakların en sık nedenidir. Kayak sırasında fazla miktarda güneş ışığına maruz kalmak da, ani başlayan dudak reaksiyonuna neden olabilir. Akne tedavisi için kullanılan ilaçlar (isotretinoin) yoğun dudak kuruluğu yapabilir. Birçok alerjik bünyeli çocukta ilk bulgu dudakta ortaya çıkan kuruluk ve çatlama olabilir. Rujlar, dudak nemlendiricileri, diş ürünleri, uçuk nedeni ile kullanılan ilaçlar, dudakta reaksiyon yaratabilir. Yoğun güneş ışığına maruz kalmanın yanı sıra, sigara, pipo kullanımı ve alkol tüketimi dudak kanserine neden olan önemli faktörlerdir.

KANAYAN YARA, KIRMIZI LEKELER VE SERTLEŞME
Dudakta çatlama oldukça ağrılı bir tablodur. Gülmeyi zorlaştırır. Kuruluk ne kadar fazla ise çatlama ve kanama o kadar şiddetli olacaktır. Dudakları kuru olan bireyler dudaklarını sürekli olarak yalamakta, bu da kuruluk ve tahrişi daha da artırmaktadır. Çocuklarda tik şeklinde alt dudağı emme sonucunda dudaktaki kuruluk ve çatlamanın yanı sıra dudak etrafındaki deride keskin sınırlı bir kızarıklık ortaya çıkabilir. Uzun süreli güneş ışığına maruz kalan kişilerin dudaklarında giderek daha şiddetli reaksiyon oluşabilir. Bu değişiklik dudakta ortaya çıkan, metastaz riski oldukça yüksek yassı hücreli kanserin öncüsü olabilir. Dudakta iyileşmeyen, kolaylıkla kanayan yara, bazen kırmızı bir leke, bazen iki parmak arasında tutulduğunda normalden farklı sert bir yapı, dudakta beyaz- gri sert alan dudak kanserinin öncü belirtisi olabilir. Bu tip değişiklikler mutlaka biyopsi alınarak değerlendirilmelidir.

AÇIK TENLİLER RİSK GRUBUNDA
Dudak kanseri %90 alt dudakta görülür. Açık tenli, ileri yaştaki erkek hastalarda daha sık görülmesinin yanı sıra, en sık çiftçiler ve denizcilerde ortaya çıkmaktadır. Koyu tenli kişilerde “melanin” adı verilen güneş ışınlarına karşı koruyucu pigmentin olması, dudak kanseri riskini de azaltmaktadır.

YARA VE KANSER RİSKİNE KARŞI ALMANIZ GEREKEN ÖNLEMLER
• Açık havada uzun saatler geçiriyorsanız mutlaka güneş koruyucu içeren dudak koruyucusu kullanmanız gerekir. Siperi olan şapka kullanımı da dudakları korumak açısından önemlidir.
• Dudaklarınızı yalamamak, nötr reaksiyon yaratmayan ürünler ile sık sık nemlendirmek gerekmektedir. Saf vazelin bu amaç için kullanılabilir.
• Dudak kanseri ve öncüsü olan değişikliklerin kadınlarda daha az görülmesinin en önemli nedeni dudak koruyucu alışkanlığının olmasıdır.
Dudakta meydana gelen her türlü değişiklikte mutlaka dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir.

sağlıkta gündem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER