Çocuğunuzun Su içip içmediğini kontrol edin!

Çocuğunuzun Su içip içmediğini kontrol edin!

Çocuğunuzun Su içip içmediğini kontrol edin!
Çocuğunuzun Su içip içmediğini kontrol edin!

Çocuğun sağlıklı beslenmesi için uyarılarda bulunan uzmanlar, özellikle çocukların sıvı kaybına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Çocuğun sağlıklı beslenmesi için uyarılarda bulunan uzmanlar, özellikle çocukların sıvı kaybına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Su tüketilip tüketilmediğinin mutlaka kontrol edilmesini öneren uzmanlar, çocukların beslenme çantalarına özellikle doğal mineralli ve pH değeri yüksek alkali suları tavsiye ediyor.

Beslenme veDiyetUzmanı Dr. Yasemin Bradley, beslenme çantasında bulundurulması gereken yiyecek ve içeceklerin okul dönemindeki çocuklar için son derece önemli olduğunu açıkladı. Çocuklarda birinci yılın ardından su dengesi değişmeye başladığını vurgulayan Bradley, şu bilgileri verdi: "Çocukluk ve ergenlik döneminde vücuttaki su oranı yavaş yavaş azalır. 9 yaşına kadar çocuğun kız ya da erkek olması su ihtiyacında değişiklik oluşturmaz. Bu yaştan sonra değişim başlar. Çocukların erişkinlere göre vücut su yüzdeleri daha fazladır. Ve çocuklar erişkinlere göre sıcağa daha duyarlıdır. Özellikle de fiziksel aktivite arttığında ve sıcak havalarda."

Ergenlik öncesindeki çocukların daha az terlediğini hatırlatan Bradley, "Sıcak havada egzersiz yapan çocuklarda yapılan deneylerde çocuklarda dehidrasyon geliştiği, vücut ısılarının erişkinlerden daha hızlı yükseldiği saptanmıştır. Sonuç olarak çocuklarda yeterli su alımı çok ama çok önemlidir. Kaybedilen sıvıyı yerine koymak için çocuğunuza susamasa da su içirilmeli, özellikle doğal mineralli ve pH değeri yüksek alkali sular tercih edilmelidir. Ayrıca çocuklar susasa da ilgileri başka yönde ise su içmeyebilirler bu sebeple çocuklar sürekli izlenmelidir." diye konuştu.

"OKUL DÖNEMİNDEKİ ÇOCUKLAR DAHA ÇOK SU KAYBEDER"

Okul çağında ise çocukların oldukça aktif oldukları ve gelişimlerinin en yüksek düzeyde seyrettiğini belirten Dr. Yasemin Bradley, çocukların su gereksinimleri için yanlarına mutlaka pH değeri yüksek doğal mineralli su koyulmasını önerdi. Kemik gelişimi ve gelişme çağındaki çocukların boylarının uzamasında doğal mineralli suların oldukça önemli olduğunu belirten Dr. Bradley, sözlerini şöyle sürdürdü: "Boyumuz ve kemik gelişimimiz önemli oranda anne babalarımızdan, akrabalarımızdan aldığımız genetiğimize bağlıdır. Ancak beslenme şekli ve sporunda boyumuz üzerinde önemli etkisi vardır. Ama kişi iyi beslenmez ya da gerekli miktarda kalsiyum almazsa anne babanın boyuna ulaşamayabilir. Bu yüzden büyüme çağında kalsiyumdan zengin beslenme çok ama çok önemlidir.

Kalsiyumu en çok taşıyan yiyecekler süt, peynir ve yoğurttur. Bunun yanında kalsiyum oranı yüksek doğal mineralli su tüketmenin kemik gelişimin büyük oranda katkısı vardır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER