BİLİM KURULU KORONAVİRÜSÜN NE ZAMAN BİTECEĞİNİ AÇIKLADI

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, "Muhtemelen Mayıs ortası Haziran gibi düşünüyorum" dedi.

BİLİM KURULU KORONAVİRÜSÜN NE ZAMAN BİTECEĞİNİ AÇIKLADI
 BİLİM KURULU KORONAVİRÜSÜN NE ZAMAN BİTECEĞİNİ AÇIKLADI

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, "Muhtemelen Mayıs ortası Haziran gibi düşünüyorum" dedi.

Türkiye'de 131 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgınının ne zaman biteceği konusunda açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, "Muhtemelen Mayıs ortası Haziran gibi düşünüyorum" dedi
Bilim Kurulu koronavirüsün ne zaman biteceğini açıkladı
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik koronavirüs salgınının ne zaman sona ereceği ile ilgili açıklama yaptı. Salgının muhtemelen Mayıs ayı ortası ya da Haziran ayında biteceğini belirten Çelik, salgının henüz tepe noktaya ulaşmadığını ve önümüzdeki iki haftanın kritik olduğunu söyledi.
Bilim Kurulu Üyesi İlhami Çelik'in açıklamaları şu şekilde:
"Bu hafta kritik diye düşünüyorum hatta önümüzdeki hafta. Çünkü iki haftalık kuluçka süresini göz önüne alırsanız bu özellikle yurt dışından gelenlerin bulaştırıcılığı diğer insanlarda çıkması ortalama kuluçka süresi 5.2 gün ama 11.5 güne kadar vakaların çoğu gözüküyor
"Önümüzdeki iki hafta çok kritik"
Dolayısıyla önümüzdeki iki haftanın çok kritik olduğunu düşünüyorum. Pik dönemine umarım erken girmeyiz. Bunu zamana yaymamız gerekiyor. Sağlık hizmetin yükünü artırmamak için o pikin daha geniş parabolik seyretmesi lazım, zamana yaymamız lazım bunu. Hızlı bir pik yüksek bir pik olursa altından kalkması zor olabilir.
İki hafta neden önemli?
Kuluçka süresi var, temaslılarda oluşması için geçen süre önemli. Şu anda Türkiye şu hali hazırdaki sıkıntıdan fazlasıyla baş edecek durumu yeterli diye görüyorum.
Çin'den getirilen ilaçların etkisi?
Sonuçları için çok erken, çünkü bu ilaçları bir iki ayın üzerinde 20-30 hastada görmek lazım, bunu diğer hastalarla kıyaslamanız gerekiyor. Sonucu görmek sanıyorum Mayıs başını bulur diye düşünüyorum bizim ülkemiz için çünkü daha yeni geldi. Geçen hafta aldık, onları vermeye başladık hastalarımıza, zaman ne getirecek bakacağız.

Koronavirüs hayatımızdan ne zaman çıkacak?
Muhtemelen Mayıs ortası Haziran gibi düşünüyorum.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER