Bağımlılıkla mücadelede Türkiye ve Azerbaycan birlikteliği

İki devlet bir millet, iki üniversite bir tedavi Bağımlılık Azerbaycan’da masaya yatırıldı

Bağımlılıkla mücadelede Türkiye ve Azerbaycan birlikteliği
 Bağımlılıkla mücadelede Türkiye ve Azerbaycan birlikteliği
İki devlet bir millet, iki üniversite bir tedavi Bağımlılık Azerbaycan’da masaya yatırıldı

Dünyanın önemli sağlık sorunlarından biri bağımlılıkla Türkiye ve Azerbaycan birlikte mücadele ediyor. Bağımlılık, Türkiye’den uzmanların katılımıyla Azerbaycan Tıp Üniversitesinde masaya yatırıldı. Bağımlılık, koruyucu önlemler, tanı ve tedavide gelinen son noktanın her yönüyle tartışıldığı seminerde nörobilim, nöropsikiyatri ve bağımlılık alanında multidisipliner yaklaşımla Türkiye’de önemli çalışmalara imza attıklarını vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “İki devlet bir millet, iki üniversite bir tedavi” anlayışıyla bağımlılıkla mücadele edeceklerini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM ekibi ve yöneticileri, Bakü’de bulunan Azerbaycan Tıp Üniversitesi’nde Bağımlılık Semineri’ne katıldı.

Üsküdar Üniversitesi Rektörü, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, seminerin açılış konuşmasında beyin ve nörobilim konusundaki çalışmaların önemine işaret ederek üniversite olarak bu alanda çalışmalar yaptıklarını ve Azerbaycan’da bu alanda çalışma yapan kişi ve kurumlarla işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi. Prof. Dr. Tarhan, “Bu alana ilgi duyan arkadaşlara, özellikle Azerbaycan’da ortak çalışma yapabileceğimiz kişilere kapımız açık” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bilimin yeni uzayı, beyin”


Beyin alanındaki çalışmaların bilimin geleceği olduğunu ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Şu anda beyin için bilimin yeni uzayı tanımlaması yapılıyor. İnsan nasıl düşünüyor, insan nasıl hissediyor, bunları araştırmamız gerekiyor ve bu konuda yapılacak keşifler önemli” dedi. Bilim alanındaki çalışmaların, yeni buluşların ve fikirlerin bazı ortak özellikler taşıması gerektiğini de vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bir fikrin başarılı olması için özgün olması lazım. Etki gücünün yüksek olması ve yaygın etkisinin olması gerekiyor. Bu üçünün bir arada olacağı alan şu anda nörobilim alanı. Biz şu anda Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi olarak bu konuya odaklandık” dedi. Prof. Dr. Nevzat Tarhan, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde kullandıkları tedavi yöntemlerine ilişkin bilgi verdi.

Prof.Dr. Nevzat Tarhan: “Beden ve zihin konuşuyor”


Bağımlılık tedavisinde ve psikiyatride yeni yaklaşımlar olduğunu ve bunların öğrenilmesi gerektiğini belirten Tarhan, yakın zamana kadar psikiyatrinin beden ve zihni ayrı ayrı ele aldığını ifade ederek “Şu anda beden ve zihin ayrı değil. Beden ve ziihin kimyasal olarak konuşuyor. Son yıllardaki kimyasal araştırmalar beyinde her duygunun ayrı bir kimyasal karışımı olduğunu kanıtlıyor” dedi.

Bağımlılık Semineri’nde NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM Koordinatörü Prof. Dr. Nesrin Dilbaz da bağımlılık, nöromodülasyon ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz: “Beynin bozulmuş bölgelerinin düzeltilmesi amaçlanıyor”


Bağımlılık tedavisinde kullanılan Derin TMU uygulaması hakkında bilgi veren Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, bağımlılığın tedavisi zor bir hastalık olduğunu vurgulayarak tedavide bozulmuş olan beyin bölgelerinin düzenlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Günümüzde bağımlılığın aynı şizofreni gibi kronik ve tekrarlayıcı seyreden bir beyin hastalığı olduğu ya da şeker hastalığı gibi uzun soluklu tedavisi olan kronik bir hastalık olduğunun bilindiğini ifade eden Dilbaz, “Bağımlılık bir irade bozukluğu, kişilik eksikliği ya da ahlaki zayıflıktan dolayı ortaya çıkmamaktadır. Beynin derinlerinde bulunan ödül merkezi dediğimiz alanlarda dopamin gibi nörotransmitter olarak adlandırılan hormonlardaki değişiklikler sebebi ile oluşmaktadır. Bu değişikliklerin geri çevrilmesinde derin beyin uyarımı gibi güçlü tedaviler etkin olabilmektedir. Bağımlılık tedavisindeki hedef öncelikle kullanılan alkol/maddenin vücuttan atılması, sonra da bu maddeye karşı hissedilen arzunun/isteğin (aşerme) azaltılmasıdır. Bağımlılık hastalarının neredeyse yarısı tedavi protokolünde halen uygulanmakta olan ilaç tedavisi, psikoterapi, aile terapisi gibi tedavi yöntemlerine rağmen alkol/madde kullanma isteği ile baş etmekte zorlanmaktadırlar. Derin TMU uygulamasındaki amaç, derin beyin bölgelerinin TMU yöntemi ile uyarılmasıdır” diye konuştu.

Prof.Dr. Nesrin Dilbaz: “Derin TMU aşermeyi azaltıyor”


Son yıllarda yapılan çalışmalarda Derin TMU tedavisinin bağımlılık hastalarının aşerme dediğimiz sigara/alkol/madde kullanma isteklerini azalttığını ortaya koyduğunu kaydeden Dilbaz, “Derin TMU uygulaması ile aşermenin azalmasının yanında bireyde madde kullanımına sebep olan dürtüsel davranışların azalmasını ve kişinin sağlıklı karar verme yeteneğinde iyileşme sağlayarak da yardımcı olmaktadır. Bu alanların uyarımı sonucu bağımlılık yapıcı maddeye ilgi azalır kişinin kendini kontrol yeteneği artar. Bağımlılık yapıcı maddelere daha dirençli hale gelir. Seans süreleri hastanın kullanmakta olduğu madde tipine, miktarına ve sıklığına göre değişmektedir. Hastanemiz Derin TMU yöntemini kullanan az sayıda sağlık merkezinden bir tanesidir” dedi.

Prof. Dr. Nesrin Dilbaz: “Bağımlılığın altında yatan neden sağlıklı bağlanamama”


Prof. Dr. Nesrin Dilbaz bebeklikten itibaren sağlıklı bağlanamama, öfkeyi ifade edememe ya da duyguların dalgalınımının aslında bir kişinin neden alkolik ya da bağımlı olduğunu anlattığını belirterek “Bunlar altta yatan nedenler ancak tek neden o maddeyi çok kullanmak. Çok fazla içki içmezseniz bağımlı olmazsınız yani sonuç olarak bağımlılık bir beyin hastalığı. Bizim üzerinde durduğumuz anlık mutluluk değil, uzun vadeli mutluluktur. Çünkü anlık mutluluk ve haz istediğimizde bunu sağlayamadığımızda bunu sağlayacak maddelere yönelmiş oluyoruz. Maddenin ise dört boyutu var. Bunun tıbbi boyutu, ekonomik boyutu, sosyal boyutu ve bağımlılık boyutu var” dedi.

Tıp Fakültesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdi


Azerbaycan Tıp Üniversitesi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği seminerde bağımlılık alanında yapılan bilimsel ve akademik çalışmaların yanı sıra bağımlılık ve bağımlılıktan korunma yöntemleri hakkında bilgi verildi. Bağımlılık nörobiyolojisi, motivasyonel görüşme teknikleri ve bağımlılıkta TMU teknikleri de ele alındı. Seminer kapsamında NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Bağımlılık Kliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr Alptekin Çetin de hastaları muayene etti.

Rektörler bir araya geldi


Seminerden sonra Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Azerbaycan Tıp Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Geray Geraybeyli ile bir araya geldi. İki devlet bir millet, iki üniversite bir tedavi anlayışıyla iki üniversite arasında bilimsel işbirliği ve öğrenci değişim programı yapılmasına ilişkin konular görüşüldü.

Azerbaycan’a giden ekipte NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Tıbbi Direktör Yardımcısı, Uluslararası Hasta Hizmetleri Yöneticisi Dr. Hanifi Devrim, Üsküdar Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Direktörü, Erasmus Koordinatörü Emre Üçsular, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Bağımlılık Kliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr Alptekin Çetin ile NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Kurumsal İletişim Yöneticisi Simge Yıldırım Yurga da bulundu.

Avrupa’nın 2. Beyin Hastanesi


NPİSTANBUL Beyin Hastanesi yaklaşık 20 yıldır psikiyatri, psikoloji, nöroloji ve bağımlılık alanında hizmet vermektedir. NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde, bağımsız akredite kuruluşu tarafından onaylanan Türkiye’nin ilk ve tek 1A Ultra Clean ameliyathane donanımıyla, bütün branşlarda cerrahi operasyonları asiste eden üstün teknolojik alt yapı imkanları mevcuttur. Biri 1A olmak üzere 2 laminar flow üniteli dijital ameliyathanede; Robotik Cerrahiden, Tümör, Omurilik ve Anevrizma Cerrahisine, Parkinson, OKB, Depresyon ve Epilepsi’de uygulanan pil ameliyatlarına kadar pek çok alanda hizmet verilmektedir. Hastanede, 16 yatak kapasiteli yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. Yoğun bakım birimi Seviye 3’e kadar tüm seviyelerdeki yoğun bakım hastalarına tam teşekküllü hizmet verilebilmektedir.

Türkiye’nin Beyin Üssü

 • NPİSTANBUL Beyin Hastanesi; ruh sağlığıyla ilgili sorunların çözümüne katkıda bulunmak amacı ile kurulan ve yaklaşık 20 yıldır bu konuda hizmet vermeye devam eden Türkiye’nin ilk özel dal hastanesidir.
 • Nöroloji, psikiyatri, psikoloji birlikteliğini gerçekleştirerek, tanıdan tedaviye multidisipliner yaklaşımı benimseyen ilk hastanedir.
 • Dünyanın en büyük ve prestijli sağlık akreditörü olan JCI (Joint Commission International) akreditasyon belgesine sahiptir. Bu akreditasyon, Dünya üzerinde Amerika dışında, bizim de dahil olduğumuz sadece üç psikiyatri hastanesinin almaya hak kazandığı özel bir belgedir.
 • Türkiye’de ilk “Beyin İncelemesi” ve “Manyetik Uyarım Tedavisini” (TMU) uygulayan, Acil Psikiyatri hizmeti ve Psikoacil ambulans servisi ile danışanlarının bütün ihtiyaçlarına cevap veren psikiyatri alanındaki ilk özel dal hastanesidir.
 • Beyin Fonksiyonlarını” ölçerek, tedavide “Düşünce Odaklı Tıp” gibi yeni yaklaşımların Türkiye’deki öncüsüdür.
 • Türkiye’de AMATEM ruhsatına sahip ilk özel hastane unvanına sahiptir ve bağımlılık tedavisi alanında birçok çalışmaya öncülük etmektedir.
 • Türkiye’de klinik anlamda, kişiye özel tedavi yöntemi ile Farmakogenetik yaklaşımı (tedavisel ilaç, kan düzeyi fenotipleme ve genotipleme) benimseyen hastanedir.
 • Üsküdar Üniversitesi ile bilimsel ve teknolojik işbirliği yapmaktadır.
 • Kişiye özel yapılandırılmış tedavi şekli uygulanmaktadır.
 • Şehir dışındaki ve yurtdışındaki danışanlarımız için telepsikiyatri (online terapi) hizmeti verilmektedir.
 • NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, danışanlarına otel konforunda sağlık hizmeti sunan, danışanlarının ihtiyaçlarına özel çözümler üreten tam donanımlı bir hastanedir.
 • NPİSTANBUL Beyin Hastanesi; ruh sağlığıyla ilgili sorunların çözümüne katkıda bulunmak amacı ile kurulan ve yaklaşık 20 yıldır bu konuda hizmet vermeye devam eden Türkiye’nin ilk özel dal hastanesidir.
 • Nöroloji, psikiyatri, psikoloji birlikteliğini gerçekleştirerek, tanıdan tedaviye multidisipliner yaklaşımı benimseyen ilk hastanedir.
 • Dünyanın en büyük ve prestijli sağlık akreditörü olan JCI (Joint Commission International) akreditasyon belgesine sahiptir. Bu akreditasyon, Dünya üzerinde Amerika dışında, bizim de dahil olduğumuz sadece üç psikiyatri hastanesinin almaya hak kazandığı özel bir belgedir.
 • Türkiye’de ilk “Beyin İncelemesi” ve “Manyetik Uyarım Tedavisini” (TMU) uygulayan, Acil Psikiyatri hizmeti ve Psikoacil ambulans servisi ile danışanlarının bütün ihtiyaçlarına cevap veren psikiyatri alanındaki ilk özel dal hastanesidir.
 • Beyin Fonksiyonlarını” ölçerek, tedavide “Düşünce Odaklı Tıp” gibi yeni yaklaşımların Türkiye’deki öncüsüdür.
 • Türkiye’de AMATEM ruhsatına sahip ilk özel hastane unvanına sahiptir ve bağımlılık tedavisi alanında birçok çalışmaya öncülük etmektedir.
 • Türkiye’de klinik anlamda, kişiye özel tedavi yöntemi ile Farmakogenetik yaklaşımı (tedavisel ilaç, kan düzeyi fenotipleme ve genotipleme) benimseyen hastanedir.
 • Üsküdar Üniversitesi ile bilimsel ve teknolojik işbirliği yapmaktadır.
 • Kişiye özel yapılandırılmış tedavi şekli uygulanmaktadır.
 • Şehir dışındaki ve yurtdışındaki danışanlarımız için telepsikiyatri (online terapi) hizmeti verilmektedir.
 • NPİSTANBUL Beyin Hastanesi, danışanlarına otel konforunda sağlık hizmeti sunan, danışanlarının ihtiyaçlarına özel çözümler üreten tam donanımlı bir hastanedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER