Afrodizyak etkili 'domalan' mantarı arıyorlar

Afrodizyak etkili 'domalan' mantarı arıyorlar Konya, Karaman ve Aksaray'da büyük ilgi gören ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen 'domalan' mantarını toplamak isteyen vatandaşlar, nisan yağmurlarının ardından adeta arazilere akın etti.

Afrodizyak etkili 'domalan' mantarı arıyorlar

               
Afrodizyak etkili 'domalan' mantarı arıyorlar
 
Konya, Karaman ve Aksaray'da büyük ilgi gören ve afrodizyak özelliği olduğu belirtilen 'domalan' mantarını toplamak isteyen vatandaşlar, nisan yağmurlarının ardından adeta arazilere akın etti.

Hemen her yerde yetişebilen ancak oldukça nadir bulunan bir tür olan domalan, özellikle Konya ve yöresinde vatandaşlardan büyük ilgi görüyor.
İlkbahar ile birlikte genellikle gruplar halinde mantar toplamaya çıkan vatandaşlar, topladıkları mantarı, evde tüketiyor ya da semt pazarlarında kilosu 30 TL'den satıyor.   

Selçuk Üniversitesi Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Celaleddin Öztürk, “terferia” cinsi olan ve birkaç çeşidi bulunan bu mantar türünün, özellikle kumlu topraklarda yetiştiğini belirtti.        


Prof. Dr. Öztürk, domalan mantarının İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri'nde daha yaygın olduğunu ifade ederek, “Bu türü, domalan otunun yetiştiği her yerde bulmak mümkün. Nisan yağmurlarının ardından insanlar mantar için arazilere çıkıyor” dedi.

Domalanın yenilebilir, zehirsiz bir tür olduğunu dile getiren Prof. Dr. Öztürk, şöyle konuştu:
“Domalan otunun bulunduğu yerde toprak altında kabarır. Patatese benzeyen bir şekli vardır. Bu mantar türünü bilen köylüler tarafından kolaylıkla fark edilerek bulunur. Arazide çok nadirdir. Çok lezzetli olan bu mantar türünü insanlar evlerinde tüketmek ya da semt pazarlarında satmak için topluyorlar. Konya ve yöresinde birçok bölgede insanları arazilerde mantar ararken görmek mümkündür. Domalan mantarına bu derece yoğun ilgi gösterilmesinin afrodizyak etkisinden kaynaklandığını düşünüyorum. Afrodizyak etkisi olduğu için çok aranan bir tür. Özellikle Araplar çok fazla tüketiyor.”

Prof. Dr. Öztürk, mantarların genel özelliğini taşıyan ve protein açısından zengin olan domalan mantarının, domalan otu ile birlikte yetiştiği için kültürünün yapılamadığını da sözlerine ekledi.

VERİMLİ GEÇECEK YILIN MÜJDECİSİ

Karaman Tarım İl Müdürü Hikmet Doğru da domalanın çok değerli bir tür olduğunu ve Karaman'da da birçok bölgede olduğu gibi ilkbahar ile birlikte vatandaşların bu mantar türünden toplamak için doğaya çıktığını söyledi.


Uygun sıcaklık ve nem bulduğunda her yerde yetişebilen domalanın kırmızı et kadar besleyici ve çok lezzetli olduğunu anlatan Doğru, “Yağışa bağlı olarak sayısı artan bir mantar türü. Yağış ne kadar fazla olursa arazide domalan bulmak o kadar kolay olur. Bu özelliği ile de çiftçilere verimli bir yılı da müjdelemiş olur” dedi.
Bir internet sitesine verdiği ilanda “Domalan mantarı toplama konusunda bilgiliyim, bu işin ticaretini yapmak ve dışa açılmak istiyorum” diyen Konyalı girişimci Turgut Alkan ise kendi topladığı ve köylülerden satın aldığı domalan mantarlarını, kilosu 100 TL'den Almanya'ya sattığını belirtti.

AYRINTILI BİGİ İÇİN TIKLA

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 09:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER