Hayat Holding, Rusya'da büyümeye devam edeceğiz

Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız: “700 milyon dolarlık yatırımla giriş yaptığımız Rusya'da büyümeye devam edeceğiz”

Hayat Holding, Rusya'da büyümeye devam edeceğiz
 Hayat Holding, Rusya'da büyümeye devam edeceğiz

Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız: “700 milyon dolarlık yatırımla giriş yaptığımız Rusya'da büyümeye devam edeceğiz”
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnehanov’un daveti üzerine, 8 Ekim'de Tataristan’a gerçekleştirdiği resmi ziyarette Hayat Holding Ağaç Grubu’na ait, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Alabuga Serbest Ekonomi Bölgesinde (SEZ), Nisan 2016 yılında faaliyete geçen 2 MDF hattında incelemelerde bulundu. Rusya’daki en büyük 4 Türk yatırımcıdan biri olduklarını ifade eden Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız, Kastamonu Entegre ve Hayat Kimya şirketleriyle 700 milyon dolara yakın yatırımla girdikleri Rusya'da büyümeye devam edeceklerini açıkladı.

Rusya ile yeniden canlanan ikili ilişkileri, ekonomide yeni bir fırsat olarak değerlendirmek üzere harekete geçen Hayat Holding bu ülkedeki yatırımlarına tüm hızıyla devam ediyor. Hayat Holding son olarak; çok uluslu iki büyük grubundan biri olan Kastamonu Entegre’nin toplam 460 milyon dolar yatırım ile hayata geçirdiği Alabuga MDF tesislerinin ikinci hattını faaliyete geçirdi. İlişkilerin kriz öncesi seviyeye dönmesi ve yeni projelerin hayata geçmesi için Tataristan’a resmi ziyarette bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnehanov ile birlikte Kastamonu Entegre’nin Alabuga 2. MDF hattında incelemelerde bulundu.

Tek lokasyonda, dünyanın en büyük MDF tesislerinden biri
Ağustos ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen zirveye katılan Türk Heyeti’nde yer alan şirketlerden biri olarak Rusya'daki faaliyetlerine büyük önem verdiklerini ifade eden Hayat Holding Ağaç Grubu Başkanı ve Kastamonu Entegre CEO'su Haluk Yıldız, "Hayat Holding olarak hızlı tüketim ve ağaç ürünleri sektörlerindeki 32 markamızla, 5 kıtada 100’e yakın ülkede milyonlarca eve ulaşıyoruz. Kuzey, Orta Afrika ve Ortadoğu’daki bölgesel gücümüzü Asya’ya genişleterek güçlendirme hedefiyle; son 1,5 senede Kastamonu Entegre ve Hayat Kimya için yaklaşık 700 milyon dolarlık yatırımla giriş yaptığımız Rusya'da büyümeye devam edeceğiz" dedi.

Dev yatırımla 2.500 kişiye istihdam
Alabuga Tesisi'nin kapasite artışıyla tek lokasyonda, dünyanın en büyük MDF tesislerinden biri olduğunu ifade eden Yıldız; "2. MDF yatırımımızın da devreye girmesiyle Alabuga MDF tesislerimiz toplam 1 milyon m³’ün üzerinde MDF üretim kapasitesi ve 35 milyon m² Floorpan marka laminat parke üretim kapasitesine sahip oldu. Bu yatırımla birlikte Rusya’nın en büyük MDF üreticisi konumuna geldik ve yaklaşık 2.500 kişiye istihdam sağladık. Tesiste üretilen ürünlerin %60’ini Rusya pazarına kalan %40’u ise komşu ülkeler ve Avrasya pazarına sunacağız. Rusya MDF pazarından bu yıl 170 milyon dolar ciro ve %25’lik bir pay almayı hedefliyoruz." dedi.

Ödüllü Fabrika
Kastamonu Entegre’nin Tataristan yatırımı, Alabuga Serbest Ekonomi Bölgesi’nin varlığı, konumunun lojistik açıdan çok uygun olması, yeterli hammadde ile enerji kaynaklarının olması ve başta Tataristan Cumhurbaşkanı olmak üzere, tüm Tataristan yetkililerinin yakın ilgi ve desteğiyle hayata geçmiş olması bakımından büyük önem taşıyor. Fabrikanın aynı zamanda Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen “EKO Lider - 2014”isimli çevre yarışmasında “Orman ve Ahşap Ürünleri Sanayisi” dalında çevre temizliği konusunda gösterdiği hassasiyet nedeniyle de bir ödülü bulunuyor. TSE ve Avrupa Normlarına tam uyumlu bir biçimde faaliyetlerini sürdüren Kastamonu Entegre Rusya’da 2015 yılı “Rusya Kalite Lideri” seçilmiştir.

Kastamonu Entegre Hakkında 1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2015 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2015 yılında 350 milyon doları yurtdışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1 milyar euro konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Bosna Hersek’te olmak üzere toplam 10 farklı lokasyonda 13 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Toplam 93 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 5 bin 500 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California Air Resources Board) ile TURQUALITY® Belgesi’ne sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır. www.keas.com.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109