PENDİKTE YEDİVEREN KÜLTÜR KARDEŞLİĞİ ETKİNLİĞİ DEVAM EDİYOR

PENDİKTE YEDİVEREN KÜLTÜR KARDEŞLİĞİ ETKİNLİĞİ DEVAM EDİYOR

PENDİKTE YEDİVEREN KÜLTÜR KARDEŞLİĞİ ETKİNLİĞİ DEVAM EDİYOR

Pendik’te Gaziantep rüzgârı, Pendik Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ‘Yediveren Kültür Kardeşliği’ programı Pendik’te Gaziantep rüzgârı estiriyor. Program kapsamında düzenlenen fotoğraf ve el sanatları sergisinde, bakır fenerlerden mozaiklere kadar farklı sanat ürünleri Pendiklilerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışına çekimleri Gaziantep’te gerçekleştirilen ‘Yabancı Damat Dizisi’nin oyuncuları da katıldı.

Pendik Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen ‘Yediveren Kültür Kardeşliği’ programı, düzenlenen farklı etkinliklerle devam ediyor. Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen ‘Gaziantep Kına Gecesi’nin ardından, Gazianatep’e özgü el sanatları ve fotoğraflardan oluşan bir sergi düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen serginin açılışına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey’in yanı sıra sanatçı Melihat Gülses ile çekimleri Gaziantep’te gerçekleştirilen Yabancı Damat Dizisi’nin oyuncuları Esin Afşar, Tülin Oral ve Gaziantep doğumlu Arif Erkin katıldı. 

1500 yıllık eserin röprodüksiyonu konukları etkiledi       

28 Mart’a kadar açık kalacak sergide Gaziantep’e ait fotoğraflardan ziyade zanaatkârların ürettikleri eserler dikkat çekti. Özellikle sanatçı Mehmet Yılmaz’ın doğal taşlardan ürettiği ‘Çingene kızı’ adlı mozaiğine davetliler büyük ilgi gösterdi. Antik çağda bulunan çingene kızının röprodüksiyonu (Aslına uygun olarak yeniden yapımı) hakkında bilgi veren Yılmaz, tamamen doğal taşlardan oluşan çalışmayı bir ayda tamamlayabildiğini söyledi. Sergide Yemenicilik, Kutnuculuk, Bakırcılık, Sedefçilik’in yanında yöresel tatlar da konuklara ikram edildi. 

Program konser ve söyleşi ile devam edecek

Açılış öncesi bir konuşma yapan Belediye Başkanı Kenan Şahin,  Gaziantep’in kültürel zenginliklerine ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını belirterek ‘Yediveren Kültür Kardeşliği’nin Gaziantepliler Derneği Türk Sanat Müziği Korosu konseri ve Ahmet Ümit ile söyleşi programıyla devam edeceğini söyledi. Tüm Pendiklileri etkinliklere katılmaya davet eden Şahin, Pendik’te sanatın doyasıya yaşanması için çalışmaların süreceğini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER