Bu icat çocukları bilgisayarın zararlarından koruyacak

Pendik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen, ‘Geleneksel İlköğretim Okulları Arası Fen Bilimleri Proje Yarışması’ başladı. 57 okulun katıldığı etkinlikte, onlarca bilim projesi, sahildeki çadırda görücüye çıktı.

Bu icat çocukları bilgisayarın zararlarından koruyacak

 Geri dönüşüm projelerinden otomasyonlara, elektrik tasarrufundan mekanik tutacaklara kadar onlarca proje arasında en fazla ilgiyi ‘Akıllı Ekran’ ,  ‘Masaya dökülen su doku’ ve !ses komutu ile hareket eden otomobil’ çekti. Belediye Başkanı Kenan Şahin, Kaymakam Cafer Odabaş ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, kurdele töreni sonrası stantları tek tek dolaşarak öğrencilerden bilgi aldı.

‘Akıllı Ekran’ projesi büyük ilgi gördü

100’den fazla projenin yer aldığı etkinlikte en dikkat çeken çalışma ‘Akıllı Ekran’ oldu. Alemdar Paşa İlköğretim Okulu öğrencileri Sümeyye Erol, Sümeyra Sözügüzel ve Gökçe Aktaş’ın yaptığı proje sayesinde çocukların ekrana fazla yaklaşması engellenmiş oluyor. Yapımı bir hafta süren çalışmada yer alan monitör, önüne konulan sensör yardımı ile hareket ediyor. Monitör, kendisine doğru fazla yaklaşıldığında mekanik aksam aracılığı ile geriye doğru giderek kullanıcıdan uzaklaşıyor.
Oyuncak aracı sesli komut ile yürüyor

Bir diğer ilgi çeken proje ise Mesut Sağlam’ın ses komutu ile hareket eden otomobili oldu. Erol Güngör İlköğretim Okulu 8-D sınıfı öğrencisi Mesut’un aracı zaman zaman komutları karıştırsa da ses ile hareket edebildiğini konuklara gösterdi.
Ödüller, 23 Nisan akşamı Greenpark Otel’de verilecek

Sahildeki çadırda gerçekleştirilen etkinlikte, oylamaya katılan vatandaşlar beğendikleri projeyi kendilerine verilen kağıtta belirterek oy sandığına atacak. 21 Nisan Cumartesi günü sona erecek olan oylama sonucunda, dereceye giren okul ve öğrenciler, Greenpark’ta düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. Birinci okula 3 bin TL ödül verilirken, öğrencilere ise diz üstü bilgisayar hediye edilecek.


   

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2012, 11:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER