Nesilden nesile Cemil ELMAS…

Nesilden nesile Cemil ELMAS…

Dede Korkut öykülerinde, çocuk doğar, adını hak edecek davranış sergilediğinde Dedem Korkut çıka gelir çadırıma. Adını bahşeder ve ‘’ Adınca yaşa’’ derya Cemil Elmas da adı gibi mesleğini seçmiş ve adı gibi de hayatını bir Elmas tadında yaşamaktadır. Ve unutmadan adı gibi de yaşatmak…

 

İyi bir kuyumcunun iyi bir gözlemci olmasından geçeceğini vurgulayan Cemil ELMAS, farklılık ve kararlılık ile başarıya ulaştığının altını çizdi. Başarıda en büyük payın hayal etmek olduğunu söyleyerek şu an ki konumu ile bunu gösterdi.


’’
Her gün yeni bir şeyler öğrendim. Hayal ettiğim her şeyi başardım. Azmettim, çalıştım, çabaladım. Ailemin desteği ve kararlılığım beni şu an ki konumuma getirdi. Yarınlarımızda büyük ve farklı bir marka çıkarmalıyız.

 Kısacası doğru yerde, doğru tercih.’’

-Cemil ELMAS-Cemil ELMAS Kimdir?

1978 yılında ilk mağazayı Gaziantep’te açan Cemil Elmas bugün en son Nuruosmaniye ile birlikte altı adet mağazaları ile 33 yıldan bu yana kuyumculuk sektörüne ve tüketiciye hizmet vermeyi amaçlayan,  İstanbul ve Gaziantep’te büyümeye ve markalaşmaya devam eden bir kuruluş.

Mustafa Kemal Atatürk’ün soyadı kanunu ile Elmas soyadını alan, işletme eğitimini tamamladıktan sonra 33 yıl Gaziantep’te ve 2006 yılından bu yana İstanbul’da hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Nuruosmaniye de başarılı bir mağaza açarak sektörüne yerinde ve etkili hizmet vermeyi amaçlayan, değişimin öncülerinden olmayı hedefleyen Cemil Elmas ve yönetim ekibi İstanbul’un, Osmanlı’nın ve Cumhuriyet döneminden esinlenerek yapacağı birçok koleksiyon ve tasarımlarla kuyumculuk mesleğini gerektiği gibi icra etmeye ve yeni nesillere kuyumculuk mesleğini aşılamak ve bırakmak için nuruosmaniye de yerini aldı.

 
En büyük özelliğim kaybettirmemek…

İcra ettiğim mesleğim çok değerli, çok kıymetli. Bir ürünü satarken ve alırken daima tüketiciyi düşünmekteyim. Bu bağlamda tüketiciden gelen ürünleri daima kaybettirmeden aldım. Tüketicinin beni sevmesinin de sebebi budur. Ayrıca her zaman kuyumcularda ki dayanışma ve paylaşmayı ortaya koydum. Komşular arasında denge kurmak. Bu çok önemlidir.

 Gerçek kuyumcu farklı olandır.


’’Altın Türk kadınının nimetidir’’
 

Gerçek kuyumcu bu cümleyi beynine yer etmeli ve farklılığını ortaya koymalı. Farklı desenler, farklı ve markalaşmış modeller üretebilmeli. Yoksa sadece vitrine koymak ile tüketiciye hitap edemezsiniz. İnsanlarımız farklılık istiyor.


Altın piyasasında ki gelişmeler şu an iyi seviyede…


Altın’ın ilerleyişi şu an güzel ilerlemektedir. Altın yüzyıllardan beri en iyi nakit paradır. Altın’ın gidişatını insanlar çok iyi takip etmekte. Kar yâda zarar ne olursa olsun. Altın bir yatırımdır. Altın Türkiye’nin zenginliğidir.

Müşteri tekil değil çoğuldur…

Bir müşteri benim asırlık müşterim olmalı. Sadece kendisi değil, ailesi, çocukları, torunları, akrabaları, arkadaşları nesilden nesile ben devam ettikçe, o müşteri de benimle devam etmeli. Kulağını deldiğim çocuğun gelinliğine de gördüm. Bu gurur ve mutluluk verici. Adım bir elmas gibi nesilden nesile parlamalı.

’’Biraz görsellik’’


İyi bir gözlemciyimdir ve mesleğimde bunu gerektiriyor. İstanbul’da yaşıyorsunuz, güzel bir doğa’da, size ilham verecek birçok güzellik sizi bekliyor. Ülkemiz o kadar güzel ve tarih dolu ki resmen tasarım harikası. Harika bir görsellik var ve biz görmesini bilmiyor, değerlendiremiyoruz. Gördüklerinizi ve toplumun isteklerini tasarıma dökmek gerekir.
Rüya âleminin gerçeğe dönüşmesi noktasında devreye ben giriyorum.

  

Tarihi döneme ait modeller ilgi odağı…

Tarihi dönemlere ait modeller ilgi görüyor. Çünkü Avrupa’da birçok ülkede aynı tarz modeller mevcuttur. Bizler farklılığı ortaya koymaya çalışıyoruz. İşte bu esnada bulunduğumuz ortam devreye girmektedir. Bulunduğumuz tarih bize tarihi modelleri tasarlamamızda yardımcı oldu ve böylelikle farklılık anlayışımızı ön plana çıkardık. Yurtdışı ve yurt içi müşterilerimiz İstanbul, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi takılardan esinlenip modeller icra ediyoruz ve bizim yükselişimize katkıda bulunuyor.

’Kuyumculuğu eğitim yanında zanaat olarak öğrendim’’

Bir kere müşteriye değer vermeli. Ne istediğini anlayabilmeli. Tüketicinin hayalini anlayabilmeli ve tasarlayabilmeli. Tüketici size güvenebilmeli.

Çalışanlarımız en iyi müşterilerimizdir…

İyi bir ekip daima başarıyı getirir. Değer çalışan, müşteri ve ruh üçlüsünde birleşmektedir. Benim zevkime güvenen müşterilerim mevcut. Benim zevkime güvenen müşterilerim. Bu paha biçilmez bir duygu ..

Elmas tüketimi artış sağladı…

Son yıllarda kişiye özgü tasarım ve marka gücü ile daha istikrarlı takılar üretilerek pazarlanmaya başlandı. Farklı ağlardan ve sosyal statülerden insanlar gelip takı, elmas ve pırlanta ile tanıştı. Daha sonra pırlantada sektörün öncülüğünü yaptı ve pazarlama ağını genişletti.

Değerli ürün ve modeller altın, elmas ve pırlanta alanında üretilip tüketiciye sunuldu. Elmas madenindeki kara düzen, pırlanta ve altında ki düğüm kurumsal bir yapı, çağdaş bir anlayış ile yükselişe geçti. Tüketici elmas ve pırlantadan vazgeçmeyecek.

’’Türk tasarımlar uluslar arası arenada ili görüyor’’

Türk tasarımlar birçok alanda ilgi görmektedir. Ben ve ekibim Cemal Elmas ruhu ile biz bunu hedefledik. Hangi kulvarda olursak olalım Türk tasarımlarımız ile yola çıkacağız. Bugüne güne kadar başarı getirdi bundan sonrada getirecektir.
 

Tek hedefinin marka olabilmeyi ve Cemil Elmas ruhunu yaşatabilmek olduğunu vurgulayan Cemil Elmas tüketicinin beklentisinin sadece farklılık olduğunun altını çizdi.

Amaç farklılığı ortaya koymaktır. Yarın farklı ne yapabilirim diyerek düşünmeniz gerekir. Komşunuzdan farklı bir emek ortaya koymaz iseniz, takipçi olup kendi hayal ürününüzü ortaya koymaz iseniz başarılı olamazsınız.  

 

Hedeflenen düşünce Cemil Elmas ruhunu yaşatabilmek nesilden nesile bir miras niteliğinde bırakabilmek. Bu da yeni modeller ve koleksiyonlar ile tüketicinin kalbine hitap etmekten geçmektedir. Tüketici farklılık ister.

Cemil Elmas koleksiyonları ’’Esra Yolculuğu ve El Malik ‘’

Peygamber Efendimizin Mekke’den Kudüs’e giderken gerçekleştirdiği mavi yolculuğu vardır. ‘’Esra yolculuğu’’ tasarımın adı ise ‘’Gece yolculuğu’’…

El- Melik, El- Malik kuvvet ve hükümdarlığın göstergesi. Müthiş bir koleksiyon. Güç var olan hüküm…


Bayan takılarında ön plana çıktığımız gibi erkek aksesuarlarında da ön plana çıkacağız. Bizler seçilen seçkin bir marka konumundayız daha da ilerleyeceğiz.
Zengin olmak, isim yapmak değildir hedefim. Kuyumculuk mesleğini gerektiği gibi nasıl yapıldığını göstermek, müşterinin sevgisini kazanmak. Ben bunu başardım.

Cemil Elmas logo tasarımı kendi gözlemimden…

 

Kömürlerin arasında Cemil Elmas ruhu yaşatılıyor. Yaka rozetlerinin de pırlantadan olduğu ve isim soy isim baş harflerinin bir pırlanta yüzük şeklini aldığı rozet kendine öz tasarımlarının başarısını bir kez daha ortaya koyuyor.


’’Başarı sırrım Ailem’’

Ailem benim en büyük destekçimdir. Her sabah kahvaltı masasında konuştuk, İstanbul’a bakarken, sahilde yürüyüş yaparken hep hayal ettik, konuştuk ve başardık. Cemil Elmas ruhu ailemin başarısı…

 

Mesleğim gözlemi, yazmayı gerektirir…

Edebiyat, tarih ve yazmak sevdiğim mesleğim dâhilinde ilgilendiğim dallardır. Kuyumculuk mesleği ile iç içedir.

 

Kuyumculuk mesleği nadide bir meslek. Fakat seyyar takı, pırlanta satan birçok yabancılar mevcut. Değerini korumak gerekir…

İlk önce Devlet daha sonra bizler üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Nemelazımcılık yapmamak gerek. Biraz yürek. Kuyumculuk mesleğine yüreğinizi vereceksiniz. Bu iş seyyar, ayaküstü yapılacak bir iş değildir. Emek verenlerin emekleri boşa gitmemeli.

Altın bir değerdir. Değer farklılığı ortaya koymak ile başlar. Cemil ELMAS bu nokta için çalıştı ve şu an burada.

Ve Ilgaz…

İlk nadide eserimizi senin yanında sattık. Sattığımız bu mücevherin adı bugünden itibaren Ilgaz konuldu.

Hayat merdivenlerini başarı ile çıkman dileğimle..


Unutmamalı;

Başarının anahtarı Farklılık… Sevgiler…


Cemil ELMAS…

 

ozlemilgazoz@gmail.com
https://twitter.com/ilgazoz

https://www.facebook.com/oozdemiroglu?ref=tn_tnmn#!/oozdemiroglu


YORUM EKLE