Dünya Sağırlar Günü Türkiye’de ilk kez Maltepe’de kutlandı

Dünya Sağırlar Günü Türkiye’de ilk kez Maltepe’de kutlandı

Dünya Sağırlar Günü Türkiye’de ilk kez Maltepe’de kutlandı
İlk kez Maltepe’de kutlandı

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Eylül ayının son haftasında kutlanan Dünya Sağırlar Günü Türkiye’de ilk kez Maltepe’de kutlandı. Maltepe Belediyesi ve Toplumsal Kadın Hareketi Derneği’nin katkılarıyla Anadolu Sağırlar Federasyonu tarafından gerçekleştirilen etkinlikler yürüyüşle başladı.

Maltepe Belediye binasının önünde toplanan işitme engelliler, belediye yetkilileri, TOKHADER üyeleri ve çok sayıda vatandaş davul zurna eşliğinde Maltepe Meydanına kadar renkli bir yürüyüş gerçekleştirdiler. “Sessizlik zincirini birlikte kıralım” ve “Alt yazıya ihtiyacımız var” pankartlarıyla dikkat çekilen yürüyüşe Maltepe Belediye Başkan Vekili Ömer Lütfü Somun, Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları Nail Çiftçi, Cemal Atagül ve Mehmet Bingöl, TOKHADER Genel Başkanı Hüsniye Kaya ve Anadolu Sağırlar Federasyonu İstanbul Temsilcisi Serkan Ural da eşlik etti. El sallayarak alkış tutan ve “Bizi duyabiliyor musunuz?” mesajı veren işitme engelliler, yürüyüşün ardından etkinlik alanı Maltepe meydanında toplandı.

Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin adına konuşma yapan başkan yardımcısı Cemal Atagül ''Bugün Türkiye'de ilk kez sağırlar ve dilsizler gününü hep beraber kutluyoruz. Her engellinin her sağlamı düşündürmesi gerekir. Bizler engellilerimize merhamet duyguları ile yaklaşmak yerine onlara insan oldukları için yaklaşmak, sorunlarına çözüm bulmak zorundayız. Onlar toplumdan merhamet değil, anlayış bekliyorlar'' dedi.

TOKHADER Başkanı Hüsniye Kaya ve Anadolu Sağırlar Federasyonu İstanbul Temsilcisi Serkan Ural’ın konuşmalarının ardından Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Halk Dansları Topluluğu’nun folklor performansı ve Sessiz Tiyatro oyuncularının sergilediği “Deli Kadın Sokaklarda” isimli tiyatro gösterisi izleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

Gösterilerin ardından Maltepe Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Zengin adına başkan yardımcısı Cemal Atagül’e, TOKHADER Genel Başkanı Hüsniye Kaya’ya ve Kartal Belediyesi İşitme Engelliler Halk Dansları Topluluğu’na birer teşekkür plaketi takdim edildi. Türkiye’de bu yıl ilk kez kutlanan Dünya Sağırlar Günü’nün bundan sonra her yıl kutlanacağı bildirildi.

 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER