AÇIKLAMA

AÇIKLAMA

AÇIKLAMA
Hürriyet gazetesinin 16 Mart 2011 tarihli baskısında yer alan “Eyvah Eyvah 2 skandalı müzik sektörünü zora soktu” başlıklı habere ilişkin olarak açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Ülkemizde ticari dolaşıma sunulan sinema ve müzik eserleri, eser sahipleri ve yapımcılarının haklarının ihlal edilmemesi ve hak sahipliklerinin belirlenmesinde ispat kolaylığı sağlanması amacıyla 1987 yılından itibaren İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğü tarafından kayıt ve tescil edilmektedir.

Öncelikle, söz konusu haberde kayıt-tescil işlemlerinin uzun sürdüğü ifade edilen Odeon Firmasının, iddia edildiği üzere Bakanlığımızda bekleyen hiçbir kayıt-tescil dosyası bulunmamaktadır. Ayrıca, gazete haberinde Hasan Saltık’ın beyanatı olarak yansıtıldığı gibi, kendisine ait 6 dosya değil 3 dosya İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğüne intikal ettirilmiştir. Söz konusu dosyalardan biri olan “İncir Reçeli Soundtrack Film Müzikleri” albümüne ilişkin evrak 08.03.2011 tarihinde ibraz edilmiş, yapılan kontroller neticesinde evrakta eksiklik görülmüştür. Bunun üzerine ilgili firmaya bildirim yapılarak eksik evrakın Müdürlüğe iletilmesi sağlanmış ve tüm evrakın tamamlanmasından sonra 15.03.2011 tarihinde firma yetkilisi Nursel Emine GÖKTAŞ’a kayıt-tescil belgesi teslim edilmiştir.

Bu çerçevede, haftada ortalama 110-120 kayıt tescil işlemi yapılmakta olan İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğünde, adı geçen firmaya evraklarındaki eksikliklerin tamamlatılması suretiyle başvuru tarihinden itibaren 5 iş günü içinde kayıt-tescil belgesi verilmiştir.

Diğer taraftan, önbilgisi verilmek ve eksik belgesi bulunmamak kaydıyla vizyona girecek, galası ve tanıtımı yapılacak sinema filmleri, konser ya da imza günü yapılacak müzik albümlerinin kayıt-tescil işlemleri İstanbul Telif Hakları ve Sinema Müdürlüğünce aynı gün içerisinde tamamlanmakta ve bandrolü verilebilmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER