Ümraniye Elmalıkent Mahallesi Riskli bölge ilan edildi

İstanbul Ümraniye ile ilgili flaş karar: İstanbul'un Ümraniye ilçesindeki bir bölgenin "riskli alan" ilan edilmesi kararlaştırıldı.

Ümraniye Elmalıkent Mahallesi Riskli bölge ilan edildi
 Ümraniye Elmalıkent Mahallesi Riskli bölge ilan edildi

İstanbul Ümraniye ile ilgili flaş karar: İstanbul'un Ümraniye ilçesindeki bir bölgenin "riskli alan" ilan edilmesi kararlaştırıldı.

İstanbul'un Ümraniye ilçesinde binlerce kişinin yaşadığı Elmalıkent Mahallesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Karara göre; bölge 'riskli' olarak tanımlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre, İstanbul'un Ümraniye ilçesi Elmalıkent Mahallesi sınırları içinde bulunan bölgenin, riskli alan ilan edilmesine karar verildi.


Kararda, riskli alan ilan edilen yerin krokisi, sınır ve koordinatları da yer aldı.

“Ümraniye İlçesi, Elmalıkent Mahallesi’nde 03.11.2020 tarihinde ilan edilen riskli alan toplam 1 milyon 223 bin 142 metre kare alana sahip Elmalıkent Mahallesi sınırları içerinde 62 bin 503 metre kare büyüklüğündeki alanı kapsamaktadır. Yine aynı plan dâhilinde bulunan Dumlupınar, Elmalıkent, Hekimbaşı, İnkılap, Kazım Karabekir ve Topağacı Mahallelerini kapsayan alanın büyüklüğü ise 8 milyon 82 bin 590 metre karedir. Sonuç olarak ilgili karar ile ilan edilen riskli alan Elmalıknet Mahallesi’nin yüzde 5’lik kısmını ve tüm plan alanının da sadece yüzde 0,8’lik kısmını kapsamaktadır.

Riskli Alan ilan edilen bölgelerde amaç mülk sahiplerinin 6306 sayılı kanun kapsamındaki desteklerden faydalanması ve çoğunluk mülk sahiplerinin alacağı kararların daha hızlı hayata geçirerek halkın en kısa sürede güvenli, değerli ve mühendislik çalışmaları eksiksiz binalara kavuşmasını sağlamaktır.

Bu riskli alan ilanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ümraniye Belediyesi’nin tüm plan alanına örnek olacak bir proje geliştirerek alanın tamamındaki mülk sahiplerinin yapacağı kentsel dönüşüm projeleri için destek ve öncü olmayı hedeflemektedir.

Bu riskli alan ilanı haricinde bölgede planlanan başka bir riskli ya da rezerv alanı çalışması bulunmamaktadır. Ancak kentsel dönüşüm çalışmalarında riskli ve rezerv alan ilanlarının faydalı olacağını düşünen mülk sahiplerinin talepleri değerlendirmeye alınabilecektir.

Riskli alanlarda yapılacak çalışmalar ve uzlaşma faaliyetleri mülk sahiplerinin çoğunluğu ile alınan kararlar doğrultusunda devam edecek olup, tamamı tapulu alan arsalarda mülk sahiplerinin bir hak kaybı olamayacak, mevcut tapulu arsalarından imar planlarına göre alacakları inşaat haklarına göre hesaplamalar yapılacaktır.

Yapılacak çalışmaların gecekondu uygulamaları ile herhangi bir ilgisi olmayıp, Türkiye’nin tamamında tapusu olan mülk sahiplerinin yaptığı kentsel dönüşüm çalışmaları ile aynı yöntemler ile uzlaşma faaliyetleri devam edecektir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ümraniye Belediyesi yine Elmalıkent Mahallesi sınırları içerinde bir Kentsel Dönüşüm Ofisi’ni faaliyete geçirecektir. Bu ofis tüm Ümraniye halkının kentsel dönüşüm ile ilgili sorularına cevap vermek, kentsel dönüşüm ile ilgili doğru bilgiye en kısa sürede ulaşmalarını temin etmek amacıyla yapılmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 17:25

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER