Kentsel dönüşümde faiz desteği artırıldı

Binasını yenilemek veya güçlendirmek isteyenlerin bankalardan kullanacağı kredilere verilen faiz desteğinde güncellemeye gidildi.

Kentsel dönüşümde faiz desteği artırıldı
 Kentsel dönüşümde faiz desteği artırıldı

Binasını yenilemek veya güçlendirmek isteyenlerin bankalardan kullanacağı kredilere verilen faiz desteğinde güncellemeye gidildi.
kentsel dönüşümü yasası olarak bilenen 6306 Sayılı Kanun’da değişikliğe gitti.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan düzenlemeye göre binasını güçlendirmek veya yenilemek isteyenlere bankalardan kullandıkları kredilerde verilen faiz desteği artırıldı.

Buna göre, evini güçlendirmek isteyen hak sahiplerine verilen faiz desteği 50 bin liradan 80 bin liraya çıkarıldı.

Binasını kentsel dönüşüm kapsamında yıkıp yeniden inşa etmek isteyenlere verilen faiz desteği ise 125 bin liradan 200 bin liraya yükseltildi.

DESTEK VE LİMİTLER

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz’ın verdiği bilgiye göre faiz destek oranı ve limitleri şu şekilde oldu:

Güçlendirme Kredisi 400 puan faiz desteği, 2 yıl ana para ödemesiz, 10 yıl vadeli ve limiti 80 bin TL.

Konut Yapım Kredisi 400 puan faiz desteği, 2 yıl ana para ödemesiz, 10 yıl vadeli ve limiti 200 bin TL.

Konut Yapım Kredisi 400 puan faiz desteği, 1 yıl ana para ödemesiz, 10 yıl vadeli ve limiti 200 bin TL.

İşyeri Yapım Kredisi 300 puan faiz desteği, 2 yıl ana para ödemesiz, 7 yıl vadeli ve limiti 200 bin TL.

İşyeri Yapım Kredisi 300 puan faiz desteği, 1 yıl ana para ödemesiz, 7 yıl vadeli ve limiti 200 bin TL.

Kredi faiz desteğinden faydalanabilmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalamış olan bankalardan birisine başvurmak zorunlu.

Protokol yapılmış bankalar bu destek kapsamında krediyi sağlayacaklar ve kendilerine o indirim oranda ödeme bakanlık tarafından yapılacak. Krediyi kullanmak isteyene hemen indirim uygulanacak.


Söz konusu destekten faydalanılabilmesi için gayrimenkulün riskli alanda bulunması veya riskli yapı olduğunun teknik raporlarla tespit edilmiş olması gerekiyor. Ayrıca bina anlaşma ile tahliye edilmiş olmalı.

Krediden; konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri, riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahipleri, konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen malikler yararlanabiliyor.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER