İBB, riskli binalar için yaptığı kira yardımını yüzde 55 artırdı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), riskli binalar için yaptığı kira yardımını yüzde 55 oranında artırdı

İBB, riskli binalar için yaptığı kira yardımını yüzde 55 artırdı

İBB, riskli binalar için yaptığı kira yardımını yüzde 55 artırdı


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), riskli binalar için yaptığı kira yardımını yüzde 55 oranında artırdı. Kentsel dönüşüm alanlarındaki riskli binalarda oturan kiracılara ve hak sahiplerine 7 bin TL kira yardımı yapılacak.


İBB, kentsel dönüşümü hızlandırmak ve İstanbul’un depreme dirençli bir kent haline getirilmesi amacıyla başlattığı kira yardımında güncellemeye gitti. 


İBB Encümeni’nden geçen karara göre İstanbul’da ikamet eden maliklere 18 ay boyunca verilen aylık 4 bin 500 TL kira yardımı 7 bin TL’ye çıkarıldı. Kiracılara 12 ay boyunca sağlanan aylık 4 bin 500 TL yardım da 7 bin TL’ye çıkarıldı. Binada ikamet etmeyen maliklere ise 18 ay boyunca aylık 3 bin TL tutarındaki yardım yüzde 50 artırıldı ve 4 bin 500 TL’ye çıkarıldı.


İBB’den kira yardımı alanlar aynı zamanda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın verdiği kira yardımından da yararlanabilecek.

KİRA DESTEĞİNDEN NASIL YARARLANILABİLİR?
İBB yetkisinde bulunan Riskli ve Rezerv Alanlar ile hızlı tarama sonucu kendi kendine çökme ihtimali tespit edilen bin 556 binada yaşayan ve kira yardımından faydalanmak isteyen İstanbullular, riskli yapı tespitinin ardından tahliye ve yıkım işlemlerini tamamlayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ilçe belediyesi üzerinden kira yardımına onay vermesi ile İBB kira yardımına başlayacak.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109