Fikirtepe'de enkazı devlete kaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2007 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'ni devletin tamamlayacağını açıkladı.

Fikirtepe'de enkazı devlete kaldı
 Fikirtepe'de enkazı devlete kaldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2007 yılında kentsel dönüşüm alanı ilan edilen Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi'ni devletin tamamlayacağını açıkladı.

Fikirtepe'deki hak sahipleri temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Kurum, "Bakanlık olarak, TOKİ Başkanlığımız ve Emlak Konut eliyle Fikirtepe'de inşaatların yapım sürecine giriyoruz." dedi.

Toplam 1.5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayacak ve 5 milyar liraya mal olacak Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi için imar planları yeniden düzenlenecek.

1 milyon 350 bin metrekarelik bir alanda hayata geçirilen proje tamamlandığında bölgede 35 bin yeni konut ve 2 bin 500 ticari alan yer alacaktı. Ancak Fikirtepe’deki 60 yapı adasının yarısında inşaatlar başlarken, diğer yarısında ise yıkılmayı bekleyen evler bulunuyordu.

BAKAN HAK SAHİPLERİYLE GÖRÜŞTÜ
Kozyatağı'nda bir otelde yapılan toplantıda, hak sahipleriyle buluşan Kurum, Fikirtepe'nin İstanbul'un merkezinde bir yerleşim alanı haline geldiğini dile getirerek, bölgenin 2007'de "kentsel dönüşüm alanı" olarak belirlendiğini, ardından "Fikirtepe ve Çevresi Uygulama İmar Planı"nın onaylandığını, süreç içerisinde özel iştiraklerle malikler arasında sözleşmelerle projelerinin ilk adımlarının atıldığını anlattı.

Alanda bazı yapı adalarında temeller atıldığına ancak inşaatların devam etmediğine değinen Kurum, şunları kaydetti: "Kimi yerlerde de bitmiş olan bölgelerin civarında yıkılmayan binalar sebebiyle gerekli altyapı hizmeti de verilemeyecek durumda. Yollar ve altyapı bu kapsamda yapılamıyor.”


Yaşanan bazı aksaklıklar nedeniyle projenin tamamlanamadığını belirten Kurum, “bölgenin, kentsel dönüşümün ilk örneklerinden biri olması nedeniyle yaşanan teknik, hukuki ve finansal sorunlar sebebiyle aksaklıklar yaşandı. Sayısı az da olsa bir grubun, hakkından fazla daire veya iş yeri istemesi, bazı yüklenicilerin aynı alan için birbirleriyle yarışa girmeleri nedeniyle fiyat artışlarının oluşması, vatandaşlarımızın birden fazla yükleniciyle aynı ada, parsel içerisinde sözleşme imzalaması gibi birçok problemle karşı karşıya kaldık." Diye konuştu.


MALİYETİ 5 MİLYAR LİRA
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, "Terk edilmiş, inşaatı yapılmayan, temeli atılmış ama devam etmeyen projeleri biz başlatacağız. 60 bin vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi'nin yatırım değeri yaklaşık 5 milyar lira olacak 1,5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan projeyi inşallah hızlı şekilde başlayıp etaplar halinde vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız." dedi.


3 YIL İÇİNDE TESLİM EDECEĞİZ
Hak sahiplerine 3 yıl içerisinde evlerine kavuşacağını belirten Kurum şu ifadelere yer verdi: 


Bugün itibariyle 40 yapı adasında, ki bu adalardan bir kısmı işine başlamış, bir kısmı yarım kalmış, işlerine başlayan firmalardan teminat alacak, kendilerine 1 ay süre vereceğiz. 1 aylık süre içerisinde projelere başlamazlarsa, Bakanlık olarak bu fiilen başlamış, inşaatı devam eden projelere de biz başlayacağız ve inşallah aşamalı olarak 3 yıl içerisinde yeni yuvalarınızı, sağlam konutlarınızı sizlere teslim edeceğiz. Hiç başlamamış, herhangi bir anlaşma yapmamış, sözleşme imzalamamış, yıkılmamış adaların da planlarını revize etmek suretiyle, aralık ayında yeni planları askıya çıkaracağız.

Ocak ayında inşallah uygulamasıyla birlikte tamamlayıp ardından yıkım sürecine başlayacağız. İhale süreci de eşzamanlı olarak gidecek ve inşallah ocak ayı itibarıyla ihaleleri yapıp, şubat, en geç mart ayında inşaata fiilen sahada başlamış olacağız. Konutlarınızı, devlet güvencesiyle biz yapacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Fikirtepeli kardeşlerimiz, vatandaşlarımız mağdur olmasınlar ve biz devlet olarak yapılması gerekeni hızlı, süratli bir şekilde yapalım ve yeni Fikirtepe'yi altyapısıyla, sosyal donatısıyla, tüm ihtiyaçlarıyla birlikte inşa edip vatandaşlarımıza teslim edelim.' talimatı verdiler."

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 21:30

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109