KADIKÖY’ÜN YENİ PARKLARI

KADIKÖY’ÜN YENİ PARKLARI

KADIKÖY’ÜN YENİ PARKLARI
Kadıköy Belediyesi baharın gelişini yeni park açılışları ve gül dağıtımlarıyla karşıladı.24 Nisan Cumartesi günü “Baharı Güllerle Karşılıyoruz” temalı etkinlikte yenilenen üç parkın açılışı; müzik, dans ve animasyon etkinliklerinin yeraldığı renkli açılışlarla gerçekleştirildi.

Kadıköy Belediyesi baharın gelişini Kozyatağı Hüseyin Ayanoğlu Sokak’ta bulunan “Zübeyde Hanım Parkı”, ardından Göztepe Dr. Erkin Caddesi’ndeki “Çınar Parkı”, son olarak da Merdivenköy Nisan Sokak’ta bulunan “Eylül Parkı”nın açılışları ile  gerçekleştirildi.

Park açılışlarına katılan ve kısa konuşmalar yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, açılışlara halkın yoğun katılım göstermesinin kendisini mutlu ettiğini belirtti. Gelişen teknoloji ve yaşam koşullarının, bilinen klasik park anlayışını da rafa kaldırdığını söyleyerek, artık farklı anlayışlarla parkları yeniden ele aldıklarını ve düzenlediklerini kaydeden Öztürk şunları söyledi:

“Eskiden bir yerde park yapınca çocuk oyun grupları ve bir iki bank koyar açılış yapardık. Ancak artık ihtiyaçlar değişti.  Doktorların tavsiyeleri, yaşlı, genç, çocuk gibi yaş gruplarının beklentilerine göre parkların yeniden düzenlenmesi gündeme geldi. Şimdi park açarken ya da yeniden düzenlerken yaşlılarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı ve doktorların yürüyüş yapılması yönündeki tavsiyelerini de göz önüne alarak düzenleme yapıyorz.  Ayrıca yeşil alanların da çoğaltılması, korunması ihtiyacı da son derece önemli. Buna Belediye olarak önem veriyoruz. Halkın kullanacağı yeşil alanları yapmak bizim için zor değil. Ancak zor olan böyle alanları bulmak ve buraları yeşil alan yapmak. Alanlarımız pek yok. Olanları da olabildiğince değerlendirmeye çalışıyoruz.”

Kadıköy’deki insan profilinin sahip olduğu artılara değinen ve Türkiye’nin bu insan profiline ihtiyacı olduğunu ifade eden Öztürk, Kadıköy dışından Kadıköy’e gelenlerin gerek insan profiline gerekse kent dokusuna hayran kaldığını söyledi. Kendisinin de Kadıköylülere hayran bir yönetici olduğunu vurgulayan Öztürk, Kadıköylülerin 8 yıldan bu yana Kadıköy Belediyesi öncülüğünde “Anadolu’ya Yardım Kampanyası” çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanına yardım eli uzattığını söyledi. Anadolu’da ayakkabı bulamayan çocuklara ayakkabı, kışlık giyeceği olmayanlara giyecek ve daha birçok şeyi Aras Kargo’nun karşılıksız hizmetiyle ulaştırdıklarını, dolayısıyla Kadıköylüler olarak Anadolu’yu iyi bildiklerini belirten Öztürk, “Yardımseverlerimiz veriyor, gönüllü kadınlarımız paketliyor, gönderiyor. Bizim için basit gibi görünen bu çalışmalar oralarda törenlerle dağıtılıyor. Çocukların el yazılarıyla kaleme aldığı ve gözyaşlarımızı tutamadığımız mektuplar alıyoruz. Dolayısıyla Kadıköy Belediyesi ve Kadıköylüler yurdun her köşesine yardım etmeyi görev saydığı gibi Türkiye’nin bir yerinde bir acı yaşandığında onu yüreğinde hissediyor. Duyarlılığınıza, demokrasiye, insan haklarına, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığınıza hayranım. Bu konudaki beyin birlikteliliğimizden müthiş güç alıyorum.” Diye konuştu.

Zübeyde Hanım Parkı, Çınar Parkı, Eylül Parkı’nda gerçekleştirilen yenileme çalışmaları kapsamında çocuk oyun alanları, oturma alanları, yürüyüş ve koşu parkurları, aletli spor alanları, aktivite ve yaş gruplarına göre gerekli zemin düzenlemeleri de yer alıyor.  Ayrıca mevsimlik çiçeklendirme ve yeşillendirme çalışmalarının yapıldığı parkların açılış törenlerinde de semt sakinlerine Kadıköy Belediyesi’nin ücretsiz gül fidanları dağıtıldı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER