İSTANBUL’UN EN ÖZEL NEVMEKAN’I YARIN AÇILIYOR

  İSTANBUL’UN EN ÖZEL NEVMEKAN’I YARIN AÇILIYOR, TARİH KANDİLLİ’DE YENİDEN HAYAT BULUYOR,

İSTANBUL’UN EN ÖZEL NEVMEKAN’I YARIN AÇILIYOR

İSTANBUL’UN EN ÖZEL NEVMEKAN’I YARIN AÇILIYOR
 
İSTANBUL’UN EN ÖZEL NEVMEKAN’I YARIN AÇILIYOR, TARİH KANDİLLİ’DE YENİDEN HAYAT BULUYOR,

DÜNYANIN EN GÜZEL KÜTÜPHANE KAFE KONSEPTİ
 
KANDİLLİ’NİN EN GÜZEL YAPILARINDAN GLAVANY KÖŞKÜ ÜSKÜDAR BELEDİYESİ TARAFINDAN RESTORE EDİLDİ  
 
GLAVANY KÖŞKÜ KÜTÜPHANE OLARAK NEVMEKAN KANDİLLİ İSMİYLE CUMA GÜNÜ İÇİŞLERİ BAKANI ALİ YERLİKAYA’NIN KATILIMIYLA AÇILIYOR 
 
İstanbul boğazının en güzel yapılarından biri daha Üsküdar Belediyesi tarafından günümüze kazandırıldı. Bir dönemin sembol yapılarından olan 180 yıllık Kandilli Glavany Köşkü metruk halden İstanbul’un en gözde kütüphanesine dönüştü. 
 
Üsküdar günümüzde geleceğe miras kalacak, yüzlerce yıl sonra yaşayacağına inandığımız özel bir projeye daha ev sahipliği yapıyor: Nevmekanlar. “Yeni Mekan” anlamına gelen Nevmekanlar ismiyle müsemma bir şekilde; çağın gerekliliklerini içerisinde barındıran ve bu özelliği sebebiyle gerek İstanbul’da gerekse de Türkiye’de örnek alınan bir yapı. Nevmekân Kandilli de bu medeniyet projesi Nevmekânların sonuncusu. 
 
Köşk, Osmanlı Bankası’nın kurucusu David Glavany tarafından 1893 tarihinde Kandilli’de İstanbul boğazının en güzel göründüğü, eşsiz manzaralı sırtına inşa ettirilmişti. Yıllar içersinde yıkılmak üzere metruk bir yapıya dönüşen Glavany köşkü Üsküdar Belediyesi tarafından bugün Nevmekan Kandilli olarak tekrar hayata döndürüldü.
 
5.000 metrekarelik alanda çiçekler ve yeşillikler içinde yer alan Nevmekan Kandilli’nin açılışı 15 Eylül Cuma günü saat 18.00’de İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve seçkin davetlilerin katılımıyla gerçekleşecek.

TARİH: 15 EYLÜL, CUMA 2023
YER: NEVMEKAN KANDİLLİ 
(Kandilli, Hanımoğlu Sk. No:7, Üsküdar/İstanbul)
SAAT: 18.00
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER