İstanbul Ansiklopedisi hazırlanıyor

İstanbul Ansiklopedisi hazırlanıyor

İstanbul Ansiklopedisi hazırlanıyor
İstanbul Ansiklopedisi hazırlanıyor
İBB Kültür A.Ş’nin hazırlattığı ansiklopedide, tarihi ve sosyal dokuya ilişkin bilgilerle sanat ve kültür yapısına, ünlü kişilere ait bilgiler bir arada olacak.

İstanbul ile ilgili 100 ciltlik bir ansiklopedi hazırlanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş tarafından hazırlatılmakta olan ansiklopedi her yönüyle İstanbul’u anlatan bir belge niteliğinde olacak.

İstanbul Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan’ın verdiği bilgiye göre, 100 ciltlik ansiklopedide kentin tarihi, sosyal yapısı ve dönemsel gelişmeleri anlatılacak, mimari geçmişi ve mimarideki yeri, kent eserleri, kültür zenginlikleri, sanatsal özellikleri, yetiştirdiği sanatçılar, şairler, yazarlar ayrıntılı biçimde yer alacak.

Ansiklopedinin bugüne kadar beşte birlik bölümünü oluşturan 20 kitap yayınladığını belirten Bayhan, her kitapta o konuda uzman ünlü 100 ayrı kişi ve mekanın tanıtıldığını bildirerek, “Seri tamamlandığında İstanbul’un birçok alanda ünlü kişisini ve mekanlarını bir arada bulma imkanı sağlanacak. Böylece İstanbul’un kültür zenginlikleri ve gizli kalmış hazineleri gün yüzüne çıkarılmış olacak” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER