İmamoğlu’ndan Büyük Çamlıca Camii ziyareti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz 3 Mayıs’ta resmi olarak ibadete açılan Büyük Çamlıca Camii yöneticileriyle bir araya geldi.

İmamoğlu’ndan Büyük Çamlıca Camii ziyareti
 İmamoğlu’ndan Büyük Çamlıca Camii ziyareti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz 3 Mayıs’ta resmi olarak ibadete açılan Büyük Çamlıca Camii yöneticileriyle bir araya geldi. Külliye çevresinde incelemelerde bulunan İmamoğlu, Cuma namazını, kendisinden sonra camiye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yan yana saf tutarak kıldı.İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Çamlıca Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk ile Cuma namazı öncesinde bir araya geldi. Külünk, “Başarılı bir seçim geçirdiniz. Ülkemiz insanına hizmet ediyorsunuz. Allah kolaylık versin. İşiniz zor. 15 milyonluk bir şehir…” diyerek İmamoğlu’na tebriklerini iletti. İmamoğlu’na, Büyük Çamlıca Camii ile ilgili teknik bilgiler veren Külünk, şunları söyledi:


KÜLÜNK: “GÜVENLİK VE TEMİZLİK ELEMANI İHTİYACIMIZ VAR”


“Burası tamamen bir kültür kompleksi. Burada yapmış olduğumuz işlerden gelecek olan profesyonel gelirle burayı yaşatma şansımız sıfır. Bu nedenledir ki, İBB’nin zamanında almış olduğu ve sizin de devam ettirdiğiniz güvenlik ve temizlik, en çok ihtiyaç duyduğumuz insan sayısının olduğu iş kolu. Güvenliğimizde 40 kişi, temizliğimizde de 35 kişi var. Buradaki yapının büyüklüğünden kaynaklanan, bu rakamların minimum 1’e katlanması ihtiyacı var. İkinci olarak, çevremizde 200 dönüm civarında bir peyzaj düzenleme çalışması yaptı İBB, tünelle beraber. Tünel farklı bir projeydi, çevre düzenlemesi farklı bir projeydi. Çevre düzenlemesi noktasında da eleman ihtiyacımız var. İBB’den yetkililer gelip, gerekli incelemeleri yaptı. Burası, 3 Mayıs’tan itibaren burayı kamuya teslim ettik” şeklinde konuştu.


İMAMOĞLU: “BURANIN BÜTÇESİ, 40’A YAKIN TARİHİ CAMİNİN BÜTÇESİ KADAR”


Külünk’ün ardından söz alan İmamoğlu, “Biliyorsunuz, Osmanlı döneminde bu tür büyük yapılar ve camilerin kendi bir vakıfsal düzeni var. Böyle büyük bir cami ve müştemilatı, külliyesi ya da fonksiyonlarının bence bir bağımsızlığa ihtiyacı var. Yani bu düşünülmediği zaman, kaygı yaratabilir. Muazzam bir metrekareden bahsediyoruz çünkü” dedi. İBB’nin ve farklı kurumların bazı harcamaları üstlenebileceğine dikkat çeken İmamoğlu, “Tamam, belediye bir bölümünü üstlenebilir, diğeri bir bölümünü üstlenebilir ama… Mesela benim önüme geldiğinde hatırlıyorum; 40’a yakın tarihi caminin bütçesi kadar sadece buranın bütçesi var. Dolayısıyla bize başvurular alıyorum, ‘Bizim şu camimizi destekleyin, bu camimizi destekleyin’ diye. ‘Öyle bir kapasitesi yok büyükşehirin’ diyorum. Gerçekten de bakım harcamalarının yıllık rakamı büyük bir orana ulaşıyor. Ki ecdadın camisine, camimize bakmak zorunluluğumuz var. Burada da güzel bir gelenek oluşmuş. Tebrik ediyorum bizden önceki yönetimi, güvenliği vesairesi için. Burada, belli bir noktadan sonra ‘pamuk eller cebe’ yetmeyebilecek vesaire… Yeter de yetmeyebilir de. Böyle bir yapını sanki öyle bağımsız bir sürece ihtiyacı var. Aklıma ilk gelen; ‘Bu düşünülmemiş mi acaba?’ Burada neticede sayın Cumhurbaşkanı devrede. İBB, bir yerde elini koysun, öbürü koysun ama sanki sürdürülebilir bir tasarıma muhtaç burası. Sayın Cumhurbaşkanı, buna dönük sizin üreteceğiniz bir fikre katkı sunabilir diye düşünüyorum. Bu kompleksin kendi ayakları üzerinde durur hale gelmesini sağlamak lazım. Ben, detaylarını bilmediğim için sadece genel bir tarif yapıyorum” dedi.


ÖNCE İNCELEME SONRA CUMA NAMAZI


İmamoğlu, Külünk’ün, “Peyzajımızın içinde güzel bir kafeterya inşaatı var, İBB’nin başladığı ve şu an devam eden, bitmek üzere olan. Burası projelendirilirken, bize hizmet etsin diye yine oraya konmuştu. ‘Bir şey istiyor musunuz bizden’ derseniz, orayı istiyoruz” sözlerine de “Öyle bir yerin de kurumsal çalışmasının yapılması lazım. Belki orada, çünkü İstanbul’un bir markası var, örneğin Beltur veya onun gibi… Belki orada bir gelir paylaşımı gibi bir şey mi düşünülür vakfa katkı sunma kapsamında? Bir iş birliği gibi. Yoksa size verelim, siz onu kiralayın… O da başka bir sorun. Ama burada bir sosyal sorumluluk gibi bakılıp Beltur’a verilebilir. Burada Beltur’un kar marjı vesaire, ona bakmak lazım. Çünkü minimum karla hizmet etme çabası var orada. Buraya da pahalı bir şey aç; o zaman da cemaat size kızar. Bir bakmak lazım ona” karşılığını verdi. İmamoğlu, görüşmelerinin adından Külünk ile birlikte cami çevresindeki alanda incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan İmamoğlu, Cuma namazını, Büyük Çamlıca Camii’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yan yana saf tutarak kıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 17:04

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER