İftar çadırları kaldırılacak mı?

İftar çadırları kaldırılacak mı?

İftar çadırları kaldırılacak mı?
Kadir Topbaş, İstanbul'da iftar çadırı yerine erzak ve yemek yardımı yapılabileceği söyledi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bazı merkezlerdeki iftar çadırlarının kaldırılıp, bunun yerine ihtiyaç sahiplerine erzak ve yemek verilebileceğini söyledi. Topbaş, "Dar gelirli vatandaşlarımızın ihtiyaçları da dikkate alınacak. Birden kaldırılmayacak, tedricen kaldırılabilir" dedi.

Başkan Kadir Topbaş, belediye binasında katıldığı toplu iş sözleşmesi imza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. AK Parti İl Başkanı Aziz Babuşcu'nun, iftar çadırlarının birkaç yer dışında kurulmaması önerisiyle ilgili olarak Topbaş, "İl başkanımızı arzu ettiği fakir ailelere erzak ve yemek şeklinde evlerine götürülmesi. Belki meydanlarda iftara yetişemeyecek olanlar için halkın geçtiği yerlerde çadırlar kurulabilir. Geçmişte de bu çadırlar aynı zamanda bir kültür aktivite alanları olarak kullanıyordu. Ama ilçelerimiz de ve İstanbul da artık yeterli seviyede kültür merkezleri var bu etkinlikler bu yerlerde icra edilebilir" dedi.

Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi nedeniyle açık alanlarda veya sokak aralarında da iftar yemeği yenilebileceğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, sokak iftarlarında halkla bütünleşmenin mümkün olabileceğini söyledi.

İlçe belediyeleri başkanlarının da bu konuyu dikkate alacaklarına inandığını aktaran Topbaş, "Ama dar gelirli vatandaşlarımızın ihtiyaçları da dikkate alınacak. Birden kaldırılmayacak tedricen kaldırılabilir. Bazı merkezlerdeki çadırlar kaldırılabilir. Sokak iftarları ve mahalle iftarları yerini alabilir. Bu güzel bir gelenek haline gelebilir. Her gece değil ama sokak iftarları bir gün olabilir. 2004 yazında Beykoz'da bir mahallede kahvaltı şeklinde yapmıştık. Mahalle halkı çok memnun kalmıştı. Aynı şekilde bu tarz içerisinde her gün olmasa da bir gün olabilir. Biz de katılacağız mümkün oldukça bu iftarlara. Başbakanımız da fakir iftar sofralarına katılabilir. Nöbetçi olarak iftar yardımlarına devam edeceğiz. Evine yetişemeyenlere katkı vermeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

CHA
habertürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER